Autorka Srdcovky Štěpánka Jislová bere čtenáře na divokou jízdu svými vzpomínkami a zážitky s láskou, vztahy a vším mezi tím. Provází nás vysokoškolskými večírky i pocity osamělosti, bourá představy o tom, co vlastně znamená být mladou ženou či mužem, svěřuje se s vlastní zkušeností se sexuálním násilím.

Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek, tento týden oslavil 80. narozeniny:

Osmdesátník Jaroslav Němeček na zahájení výstavy Čtyřlístkománie
Otec Čtyřlístku Jaroslav Němeček slaví 80. Jeho hrdinové byli podpultovým zbožím

Nejlépe podle poroty kreslí Richard Fischer, kterého ocenila za druhý díl komiksového románu Rváčov 2 z Arga (cena za kresbu komiksu).

Odehrává se v 90. letech 20. století. Generace dětí z 80. let město opustila a v divokém porevolučním čase se prostor Starého Města a Malé Strany pro následující generaci zmenšuje a zužuje. Dvory a půdy se zamykají nebo rekonstruují, domy přecházejí do soukromého vlastnictví…

Vlk místo psa

Nejlepším krátkým komiksem se stal Schovanec Kateřiny Illnerové, nejlepší komiks pro děti vyhrály Jana Šrámková a Petra Josefína Stibitzová za knihu Matylda a Růžovej vlk. Vypráví o Matyldě, která je celkem normální holka, jen má místo psa vlka. Růžovýho. Vlk mluví, bydlí na hausbótu a miluje chlebíčky… Prostě ideální parťák pro dobrodružství všeho druhu.

Schovanec vyhrál mezi krátkými komiksySchovanec vyhrál mezi krátkými komiksyZdroj: se svolením Muriel

Do vesmíru s Akirou

Porota ocenila také nejlepší překladový komiks, za nímž stojí nakladatelství Crew, jež uvedlo na pulty Akiru 6 od Katsuhira Otoma. Cenu za nejlepší překlad do češtiny převzala Marie Voslářová za knihu V zrcadlové síni, nejlepším studentským komiksem je Trať Martina Schützee.

Akira 6Akira 6Zdroj: se svolením Muriel

Za přínos českému komiksu byl oceněn festival ilustrace a komiksu FIK v Ústí nad Labem. Do Síně slávy vstoupil letos Jiří Hromádko, scenárista seriálů Modrá pětka, Robinsoni a Dobrodružství s Héraklem.

Ceny Muriel se udílejí od roku 2007.