Předchozí
1 z 10
Další

Zdroj: se svolením OneHotBook

William Gibson: Neuromancer (OneHotBook)

Titul americko-kanadského spisovatele Williama Gibsona je dnes považován za pionýrské dílo žánru zvaného cyberpunk a současně za jeden z nejvýznamnějších románů konce minulého století. Zachycuje divoce se měnící svět pod tlakem moderních technologií. Kniha se prodala v milionových nákladech, získala zásadní žánrová ocenění a inspirovala mnoho tvůrců včetně těch filmových (například Matrix).

Hrdina Gibsonova románu, počítačový hacker Henry Case, se stává součástí hry, v níž se dvě mocné umělé inteligence snaží o nelegální spojení do jednoho celku za předem neznámým účelem. Důležitější než postavy a děj je vytváření pocitu proměněné reality, pro niž autor vymyslel nové slovo: kyberprostor…

Zběsilou kybernetickou jízdou provází magnetický hlas Jana Teplého v režii Víta Maloty, zarámovaný expresivní hudbou Jana Nerudy, čerpající z rocku a elektroniky.

Zdroj: se svolením Supraphonu

Bohumil Hrabal: Výběr z díla legendárního spisovatele (Supraphon)

Na 28. března 2024 připadá 110. výročí narození legendárního spisovatele Bohumila Hrabala proslulého nejen v českém prostředí. K této příležitosti vydal Supraphon více než sedmihodinovou audioknihu s výběrem z jeho díla. V kombinaci archivních i zcela nových nahrávek jsou na nahrávce ve formátu CD-MP3 obsaženy: slavná novela Ostře sledované vlaky a povídky z knih Perličky na dně, Pábitelé a Domácí úkoly.

Další povídky, které většinou ještě ve zvukové podobě nevyšly, jsou vybrány z knih Morytáty a legendy či Povídky, črty a hovory. Ve většině z nich vnímáme v 50. a 60. letech velmi statečné a odvážné občanské postoje propojené s fabulačním mistrovstvím a hravou fantazií autora využívajícího vše, co se mu kdy v životě přihodilo, či co se kdy dozvěděl.

Zdroj: se svolením Radioservisu

Pavel Kohout: Katyně (Radioservis)

Andělsky krásná Lízinka Tachecí se nedostane na střední školu. Její pragmatická matka v honbě za maturitou objeví možnost studia na speciálním utajeném učilišti pro budoucí katy. Přestože Lízinčin otec, vzdělaný humanista, nesouhlasí. A spirála groteskního příběhu se roztáčí.

Senzační téma rozvíjí Kohout civilně, jako by se mluvilo o něčem banálním a obvyklém. Situace plné toho nejčernějšího humoru balancují na hranici pokleslých literárních žánrů. S pornografickou konkrétností a šokujícím perverzním sadismem se zároveň dotýká nejzávažnějších etických problémů moderní společnosti: zneužití moci, trestu smrti, eutanazie a násilí, které plodí institucionalizované zlo.

Čte moravský herecký talent Pavel Čeněk Vaculík. Titul je pouze ve formátu mp3 nebo jako radiokarta pro download.

Zdroj: se svolením Supraphonu

Zdeněk Svěrák: Čerti nejsou (Supraphon)

„Nazval jsem tuhle knížku Čerti nejsou, abyste se jí nebáli, ale oni tam jsou, a to dokonce tři. Je to však pohádka o lidech, kteří se měli rádi a málem o tu lásku přišli. A taky o dvou dětech, které měly zlého tatínka a nevěděly, jak se to mohlo stát. Chvílemi je to smutné, chvílemi veselé, jak to v životě bývá,“ prozradil o knize, kterou nyní sám načetl, její autor Zdeněk Svěrák.

Pohádka se pro audioknižní vydání dočkala dvou nově nahraných písniček Když se rozední a Komu se stýská legendární autorské dvojice Uhlíř/Svěrák, které nazpívali herci Igor Orozovič, Veronika Khek Kubařová a děti. Bonusem je pak ústřední píseň v podání Marty Kubišové.

Audiokniha v celkové stopáži dvě a půl hodiny vyšla ve formátu CD-MP3 i digitálně.

Zdroj: se svolením Tympanum

Josef Škvorecký: Smutek poručíka Borůvky (Tympanum)

Josef Škvorecký se asi musel dobře bavit při psaní příběhů postaršího melancholického detektiva, jenž se těžce vyrovnává se zkažeností lidí, kteří páchají zločiny. Ještěže má po ruce zbrklého asistenta a líbeznou příslušnici s nebetyčným drdolem. Poručík Borůvka, jemuž kolegové přezdívají Bublina a občas prožívá nepříjemnou mravní nejistotu, se vyznačuje bystrým úsudkem a lakonickým shrnutím v závěru vyšetřování.

Do dvanácti detektivních povídek o něm autor vložil své spisovatelské nadání, hru s jazykem, cit pro pointu a především nekonečnou radost z jemného, lehce ironického, ale nikdy nezraňujícího humoru. Poručíka Borůvku si zamilujete. Jak říká vrchní nadstrážmistr Šinták, poručík Borůvka je kouzelník.

Čte Martin Preiss.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Terry Pratchett: Pátý elefant (OneHotBook)

Elánius v Überwaldu bude zábavnější než zamilovaný pásovec v kuželníku! OneHotBook postupně a systematicky vydává fantasy sérii Úžasná Zeměplocha moderního anglického klasika Terryho Pratchetta.

Hlasem řady Městská hlídka je herec Jan Zadražil, který je „pratchettovkám“ oddán už od dětství a tuto práci považuje za splněný sen. Je to znát na jeho výkonu též v příběhu Pátý elefant, v němž bravurně přeskakuje z jedné figury do druhé: od sebeironického velitele Elánia přes dýchavičného Tračníka, pravdaře Karotku, urostlou valkýru Sibylu a koktavého knihovníka. Hrdinou je kapitán Elánius, pověřený navázáním obchodů s bohatými trpasličími nalezišti oleje. Dětští i dospělí posluchači si užijí napětí, humor a překvapení.

Zdroj: se svolením Kanopy

Mark A. Latham: Sherlock Holmes a Krvavá zrada (Kanopa)

Píše se rok 1894 a celý Londýn nemluví o ničem jiném než o smrti transylvánského šlechtice, jehož zabil jistý profesor Van Helsing. Mycrofta Holmese neuspokojí, když britské soudy zprostí profesora všech obvinění, a proto požádá svého bratra Sherlocka, aby vyšetřil, co skutečně vedlo k úmrtí tajuplného aristokrata. Novinové články si vzájemně protiřečí a jsou plné divokých nadpřirozených teorií. Když se Sherlock do případu ponoří hlouběji, dospěje k podezření, že ti, které veřejnost oslavuje jako hrdiny, nejsou takoví, jací se zdají být. Holmese s Watsonem jejich pátrání nakonec přivede až do transylvánských hor a na nechvalně proslulý Drákulův hrad.

Další ze série příběhů s Sherlockem Holmesem z pera jiných autorů než Arthur Conan Doyle čte Václav Knop.

Zdroj: se svolením Radioservisu

Vít Vencl: Pohřbeni zaživa (Radioservis)

Rozhlasový horor scenáristy a režiséra Víta Vencla si vypůjčuje motivy hned z několika děl Edgara Allana Poea, především z povídky Předčasný pohřeb. V pozdním podzimním odpoledni se na zámku Hroby po právě skončené prohlídce loučí kastelán se skupinou turistů. Dva účastnici exkurze, mladý pár, mají ale ještě objednanou exkurzi do místní krypty.

Je to exkluzivní příležitost. Krypta se otevírá jen jednou ročně, a právě jen pro dva účastníky. Cesta do podzemí vede přes část zámku uzavřenou pro turisty, kde ještě poměrně nedávno byl ústav pro choromyslné. Zdá se, že není tak prázdný, jak kastelán tvrdí…

V děsivém příběhu excelují démonický Martin Finger a nevinné oběti Elizaveta Maximová se Zdeňkem Piškulou. Titul je pouze ve formátu mp3 nebo jako radiokarta pro download.

Zdroj: se svolením Audiotéky a Moby

Zuzana Koubková: Zlatá růže (Audiotéka, Moba)

V první polovině 14. století vládnou jižním Čechám páni z růže, mocní Vítkovci, kteří si víc než dění v zapadlých obcích hledí mocenských intrik. Bratr Zdislav, johanita a někdejší templář, sem přijíždí na žádost svého představeného Ulmana. V bývalé templářské tvrzi se totiž děje něco, s čím si ani protřelý starý lišák Ulman neví rady. Zjistí středověký vyšetřovatel, kam se ztratil johanita Otto? Má jeho zmizení nějakou souvislost s únosy, vraždami a dalšími nepravostmi, které se v kraji dějí? A byli templáři opravdu tak nevinní, jak Zdislav tvrdí? Tentokrát se bude muset poprat nejen s nepřáteli z masa a kostí, ale i se stíny své vlastní minulosti…

Historickou detektivku čte Filip Jančík.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Håkan Nesser: Druhý život pana Roose (OneHotBook)

Žánr severské detektivky a thrilleru se u nás tradičně těší velké oblibě a jednou z jeho stálic je Håkan Nesser, třikrát vyznamenaný cenou za nejlepší švédskou krimi a nositel prestižního Skleněného klíče.

Nyní si můžete poslechnout další audioknižní verzi jeho románu s filozofujícím inspektorem Gunnarem Barbarottim, trousícím ironické poznámky o životě a lidech kolem sebe.

Novinka Druhý život pana Roose je osvěžujícím příspěvkem do série typické černým humorem, výtečnou charakteristikou postav a mrazivým finále. Tentokrát Barbarotti vyšetřuje zmizení stárnoucího úředníka, jemuž výhra v loterii umožnila učinit v životě radikální řez.

Role vypravěče se ujal Martin Zahálka.