Předchozí
1 z 10
Další

Zdroj: se svolením Témbru

Irena Obermannová: Babička Is Not Dead (Témbr)

Nová kniha Ireny Obermannové o stárnutí pozpátku, dávných láskách a o tom, že to vše chce „více punku“. Babička Is Not Dead velmi volně navazuje na autorčinu předchozí knihu Babička a vypráví o tom, jak nestárnout ve světě, který se zbláznil… Xénie se pustila do samovydávání svých knih a jejich rozesílání čtenářům kloubí s hlídáním vnoučátek tak dlouho, až je na pokraji sil. A tehdy dostává tajemnou prosbu – kdosi si přeje do knihy napsat věnování „Tomu, který mě nepřestal milovat“. Který z jejích bývalých to mohl být? A tak se Xénie vydává na podivnou pouť za svými dávnými láskami. Knihu načetla sama autorka.

Zdroj: se svolením Cosmopolisu

Julie Caplinová: Pláž v Chorvatsku (Cosmopolis)

Maddie je milá a rozumná třicetiletá žena, ale má i svou bohémskou stránku: vystudovala dějiny umění a chtěla by se prosadit jako výtvarnice. Zatím neměla štěstí, je bez peněz, a tak přijme nabídku letní brigády: bude pracovat jako hosteska na luxusní jachtě v Chorvatsku, na které se plaví parta přátel z módní branže. Práci jí dohodila kamarádka Nina, jejíž bratr Nick je jedním z hostů na lodi. Pochází z úplně obyčejné farmářské rodiny, ale teď chodí s modelkou Tarou. Maddie se snaží obstát v roli hostesky a vyhovět zhýčkaným hostům, jenže arogantní Tara jí to moc neulehčuje. Mezi Nickem a Tarou to začíná pomalu skřípat, přece jen pocházejí každý z jiného světa. O Maddie se zajímá jeden z hostů, který oceňuje její výtvarný talent a plné křivky. Zároveň si Maddie uvědomuje, že se jí čím dál tím víc líbí Nick… Příběh ze série Romantické útěky čte Veronika Lazorčáková.

Zdroj: se svolením Supraphonu

Milan Kundera: Unesený Západ (Supraphon)

Zvuková verze knihy Unesený Západ (nakladatelství Atlantis) obsahuje dva eseje Milana Kundery. První z nich, nazvaný v knize Nesamozřejmost národa, je záznamem autorova projevu na sjezdu spisovatelů v roce 1967. Upozornil v něm na ohroženost kultury a vyzval k návratu k evropským hodnotám, protože překračování národních kultur považoval za výrazný rys českého bytí v dějinách. Druhý text, esej Unesený Západ aneb Tragédie střední Evropy, byl poprvé otištěn v roce 1983 v časopise Le Débat a je apelem k ochraně evropské duchovní identity, vzpomínkou na rok 1956 a vpád ruských tanků do Maďarska. Tuto událost spisovatel považoval za tragédii střední Evropy a též do sebe zahleděného Západu. Kunderovy vizionářské myšlenky načetl Radúz Mácha.

Zdroj: se svolením Radioservisu

Martin Sichinger: Zítra přijde Olah (Radioservis)

Bylo nás pět za časů normalizace – tak by se dal charakterizovat tragikomický román ze šumavského pohraničí, líčený očima Michala Zídka, žáka 7. C vimperské Základní školy československo-sovětského přátelství. On a jeho spolužáci národnostně pestrého původu – tak charakteristického pro pohraniční pásmo – prožívají svá chlapecká dobrodružství, hrají si na indiány, užívají si školních radostí a starostí. Zdobí budovatelské nástěnky, běhají při branném cvičení v plynových maskách… A tváří v tvář zákeřným praktikám soudruhů učitelů, lampasáků, šikanujících deváťáků, drsných dívek i nečekané tragické smrti jednoho z kamarádů vstupují z prostoru dětských her do prostoru dospělosti. Román získal v roce 2023 Literární cenu Knižního klubu. Čte David Viktora.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth: Učedník (OneHotBook)

Tým švédských kriminalistů vedený Torkelem Höglundem se snaží vypátrat zabijáka žen, který se zhlédl v proslulém sériovém vrahovi z 90. let. Nicméně ten si nyní odpykává doživotní trest ve věznici s nejvyšší ostrahou. Při jeho dopadení byl ostatně tehdy přítomen i psycholog Sebastian Bergman, jenž Torkelovi znovu nabídne své služby – z naprosto zištných a ryze osobních důvodů. Jde mu totiž hlavně o Vanju, nepostradatelnou členku vyšetřovacího týmu a shodou okolností jeho dceru. Jenže mladá policistka nic netuší a svého biologického otce ze srdce nenávidí. Ke všemu samotář Sebastian brzy zjistí, že s morbidními vraždami i jejich strůjcem je spjat víc, než by si kdy připustil. A že pokud nevynaloží veškeré síly k jeho dopadení, dost možná přijde o dalšího potomka… Druhý díl úspěšné krimisérie s postavou psychologa Sebastiana Bergmana čte Aleš Procházka.

Zdroj: se svolením Témbru

Alex Walló: Muž vdaných žen (Témbr)

Daniel Rys je spisovatel společenských románů, svobodný pětačtyřicátník, který si žije svůj pohodlný život. Píše, rád jezdí na motorce, ještě raději vysedává v barech a především si libuje v četných milostných avantýrách. Tento ideální stav mu zničehonic nabourá žena, se kterou ho pojí dávno zapomenutá minulost. S jejím příchodem najednou dostává Danielův život novou dynamiku, což mu ale začíná přinášet komplikace v jeho paralelně vedených nezávazných vztazích. Ocitá se na neprobádaném území, nevyhne se několika hořkosladkým přešlapům a ty ho donutí zamyslet se nad způsobem života, který až dosud vedl. Postupně přehodnocuje, co je skutečně důležité, a co jen „pěna dní“, ovšem k očekávané katarzi nevede přímá cesta. Daniel k ní musí dospět přes karamboly, během nichž přijde nejen o několik svých vztahů, ale téměř i o život. Čte Václav Vašák.

Zdroj: se svolením Tympanum

Vlastimil Vondruška: Smrt šumavského poustevníka (Tympanum)

Královský prokurátor Oldřich z Chlumu doprovází purkrabího Pražského hradu Johánka z Poděhús až kamsi na hranice s Bavorskem, kde purkrabí založil se svým zetěm hrad Pušperk sloužící k ochraně území Českého království. Teprve u Domažlic se Oldřich z Chlumu dozví, proč si Johánek jeho přítomnost vyžádal. Hranice s Bavorskem je neklidná, hrozí rozbroje, možná válka. Proto je znepokojivé, že poblíž Pušperku byl nalezen mrtvý poustevník Baltazar, bohabojný muž se svatou pověstí, který nikomu neublížil. Kdo měl zájem na jeho smrti? Souvisí snad s pověstí o zradě poustevníka, který znal tajné stezky v šumavských lesích, jimiž převedl bavorské rytíře, kteří pak vpadli českému králi do zad? Příběh z detektivního cyklu Hříšní lidé Království českého čte Miroslav Táborský.

Zdroj: se svolením Témbru

Edgar Dutka: U útulku 5 (Témbr)

U útulku 5 – tak zní adresa dětského domova, do něhož je umístěn sedmiletý Ben se svou sestrou poté, co je jejich matka v roce 1948 zatčena a odsouzena. Kniha povídek popisuje očima sedmiletého kluka dva roky strávené v domově. Autor se s matkou nakonec setkal až po dvaceti letech a jeho sestra dokonce po čtyřiceti… Kniha byla napsána již v roce 1963, nicméně tehdy ji všechna nakladatelství odmítla, a tak čekala na své vydání až do roku 2003 – a následně byla nominována na cenu Magnesia Litera. Čtou Lukáš Příkazký, Ivana Uhlířová a Melichar Gojda.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Leon Uris: Exodus (OneHotBook)

Monumentální román vypráví o tragických osudech židovského národa a o dramatických okolnostech vzniku Státu Izrael. Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého bojovníka Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců a vznik moderního židovského státu, ale také pozadí ropné politiky evropských mocností na Blízkém východě, dobu britského mandátu v Palestině a nemohoucnost mezinárodního společenství v kritických situacích. Autor dokázal bravurně zkombinovat napínavý děj s obrovským množstvím reálií. Účinkuje Vladislav Beneš.

Zdroj: se svolením Tympanum

Tania del Rio: Warren XIII. a prokleté třináctiny (Tympanum)

Vítejte v Hotelu Warren, který se proměnil v obří loď a vyplul na širé moře! Majitel velkolepého hotelu, mladičký a odvážný Warren XIII., se rozhodne oslavit třinácté narozeniny právě uprostřed modravého oceánu. Jenže namísto večírku se spoustou zajímavých hostů ubytovací podnik ztroskotá na tajemném ostrově. A věrného chapadlovitého Črtíka unesou! Aby Warren kamaráda osvobodil, bude muset přijít na kloub zase celé spoustě záhad. Kam má namířeno mořský cirkus? Proč mu tatínek odkázal drahocenný prsten? A co to propánajána jenom je Velká osma? Knihu určenou pro děti a mládež načetli syn a otec – Ondřej Brousek a Otakar Brousek ml.