1/7

Osobní tip Filipa Lukeše

close info Zdroj: se svolením Supraphonu zoom_in

Jaroslav Hašek: Další osudy dobrého vojáka Švejka

Supraphon

Přiznám se, že pro Švejka mám slabost. Poprvé jsem se s ním seznámil skrze dvoudílné filmové zpracování režiséra Karla Steklého, ve kterém toho geniálního blba a císaři pánu oddaného mrzáka skvěle vystihl Rudolf Hrušínský. Když jsem pak četl Osudy dobrého vojáka Švejka, v mých představách měl podobu právě Hrušínského.

Nezapomenutelné setkání s Haškovým hrdinou mi zprostředkoval i Jan Werich, který knihu načetl pro rozhlas.

Myslím, že jeho důstojným nástupcem (a vlastně i nástupcem všech interpretů, kteří se nelehké role zhostili po Werichovi) je herec David Novotný. Ten v nové audioknize Další osudy dobrého vojáka Švejka, kterou právě vydal Supraphon, přesvědčivě líčí osudy oblíbeného hrdiny popsané před vydáním světoznámého románu.

Kolekce šesti povídek vypráví o trampotách dobrého vojáka Švejka během jeho vojenské služby před válkou, zaměřuje se i na dramatické chvíle, kdy vypukla válečná vřava a sledují jeho kroky ve vojenském vězení, blázinci, u pěšího pluku, až po jeho odjezd na frontu a následné zběhnutí do zajetí.

Jaroslav Hašek totiž Švejka stvořil už v roce 1912, tedy devět let před vydáním románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Méně známé příběhy, v nichž se například dozvíte, jak to dopadlo, když se Švejk učil zacházet se střelnou bavlnou nebo působil u aeroplánů, nepostrádají pro Haška typický humor.

Máte-li rádi Švejka, nebudete zklamáni. Audiokniha Další osudy dobrého vojáka Švejka vychází digitálně a také na CD-MP3.

| Video: Youtube
loading
arrow_left Předchozí
1/7
Další arrow_right