Předchozí
1 z 14
Další

Zdroj: se svolením Jota

Tadej Golob: Jezero (Jota)

Taras Birsa, kriminální inspektor Policejního oddělení v Lublani, se na silvestra vrací z lyžování na Voglu. Když skrz sněhovou vichřici míří domů, narazí na dívku, která v řece našla tělo mladé ženy. Kdo je oběť? Kdo vrah? Způsobil zločin osamělý blázen, nebo byla její smrt součástí spiknutí? Temný kriminální román posunul hranice beletrie na slovinské literární scéně. Povedlo se mu přitáhnout široké publikum i zaujmout literární kritiky. Stal se základem úspěšné, zatím pětidílné knižní série a dočkal se i seriálové podoby.

Zdroj: se svolením Ikar

Elyssa Friedland: Klub nadějných žen (Ikar)

Když čtyři nerozlučné kamarádky Priya, Suki, Melissa a Tara v roce 1997 končily střední školu, každá z nich měla odvážné představy o úspěšné budoucnosti. V závěrečné školní ročence byla jedna z nich označena za budoucí prezidentku, od druhé se očekávalo, že přijde na to, jak lze vyhrát boj s rakovinou, třetí by si měla otevřít michelinskou restauraci a čtvrtá se zase mohla umístit mezi nejbohatšími Američany v žebříčku Forbes 400. Když se o 25 let později sejdou na školním srazu, zjistí, že ani jedna z nich není v životě úplně spokojená. Ale není ve 43 letech ještě brzy rezignovat a nepokusit se se životem přece jen něco udělat?

Zdroj: se svolením Grada

Dagmar Beňaková: Záliby císařovny Sisi (Grada)

Odbornice na Sisi vám ve své nové knize tentokrát představí císařovniny koníčky – jak ty notoricky známé, tak i ty, o kterých se moc nemluví a které byly pro ženy její doby neobvyklé. Dozvíte se například vše o Alžbětiných nejmilovanějších společnících – koních a psech – a zavítáte též na spiritistické seance, jichž se císařovna často účastnila. Sisi také ráda plavala, psala básně, věnovala se sběratelství, šermu, studiu cizích jazyků a milovala nakupování. Autorka čtenáře provází císařovniným každodenním životem.

Zdroj: se svolením Moba

Susanne Goga: Mrtvá z Charlottenburgu (Moba)

Už třetí případ komisaře Lea Wechslera Mrtvá z Charlottenburgu právě vyšel i u nás. Zatím jich německá spisovatelka Susanne Goga, držitelka řady německých literárních cen, stihla vydat devět a další na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Na komisaře tentokrát čeká nelehký úkol: objasnit vraždu lékařky a bojovnice za práva žen Henrietty Straussové. To vše na pozadí historických událostí Berlína roku 1923, kdy městu stále více dominují povstání dělníků a pouliční boje. Kvůli gigantické inflaci explodují ceny potravin, jeden dolar stojí 4,2 bilionu marek a každodenní nakupování běžných potravin se stává skutečnou výzvou. Košem na prádlo se nosí obrovské hromady peněz, aby bylo možné zaplatit alespoň to nejnutnější…

Zdroj: se svolením Motto

Více autorek: Srdcová desítka (Motto)

Jak se autorka psychologických románů vypořádá se žánrem sci-fi, spisovatelka známá milostnými příběhy naopak s thrillerem, nebo jak autorka historických románů umí zpracovat aktuální současnost? To zjistíte díky knize Srdcová desítka. V jedinečné publikaci se potkává deset zajímavých autorek, které spojuje stejné nakladatelství. Jsou odlišné, stejně jako jsou odlišné jejich styly psaní i žánry, kterým se obvykle věnují. Všechny dostaly stejné zadání: vystoupit ze své komfortní spisovatelské role a vydat se zcela jiným směrem. A je opravdu zajímavé pozorovat, kam nakonec došla a co nabídla spisovatelka, jejíž dominantou jsou detektivky, či spisovatelka, kterou mají její čtenáři zafixovanou jako autorku historických románů.

Zdroj: se svolením Kalibr

Elly Conway: Argylle (Kalibr)

Sen jednoho ruského magnáta o obnovení velikosti jeho národa spustí řetězec událostí, které mohou přivést svět na pokraj chaosu. Zabránit tomu může pouze Frances Coffeyová, nejlegendárnější špionka CIA. K tomu však potřebuje pomoc někoho mimořádně schopného. A tak do hry vstupuje i Aubrey Argylle, problémový agent s pošramocenou minulostí… Zábavný a napínavý akční thriller ve stylu Jamese Bonda inspiroval i tvůrce filmu Argylle: Tajný agent, v němž si zahráli mimo jiné Henry Cavill či Samuel L. Jackson.

Zdroj: se svolením Cosmopolis

Michaela Janečková: Jelita & jitrnice (Cosmopolis)

Vaše zásilka byla přesměrována na výdejnu do pekel horoucích? Řemeslník vyspároval pečlivě vybrané designové kachličky svítivě modrou, a od té doby se nechává zapírat? Do toho srkáte děsně ekologickým papírovým brčkem kafe z plastového kelímku a připadáte si, že vám ta absence logiky snad zkroutí i prsty u nohou? Pokud máte pocit, že nebýt všech těch pitomců okolo, život by byl nadmíru výtečný, Michaela Janečková vás ve své nové knize, jejíž hrdinkou je bývalá novinářka Stáňa, ubezpečí, že v týmu jelit nebo jitrnic nejsou jenom ti ostatní, ale někdy i vy sami. Tak pozor! Špejle jsou vrženy!

Zdroj: se svolením Argo

Petr Sagitarius: Náraz, Prales – Trujkunt 6 (Argo)

Další ze série detektivek ze severovýchodního cípu naší republiky. Major Saran z ostravské kriminálky prožívá znovu turbulentní období. V první povídce se jeho přítelkyni Lence po tragických událostech kolem její zmizelé spolužačky vracejí vážné psychické problémy, které vedou k rozchodu. Svérázný major si čistí hlavu v Praze a netuší, že právě zde na něj čekají další šokující odhalení – a to jak detektivní, tak životní. Návrat domů a vyšetřování smrti bývalé profesorky češtiny, kterou někdo srazil a z místa činu odjel, stojí jen na začátku série událostí, jež Saranovi obrátí život zcela naruby. Druhá povídka nabízí dramatické vyšetřování brutální vraždy lesního dělníka.

Zdroj: se svolením Ikar

Eva-Maria Bastová: Královna – Na cestě k trůnu (Ikar)

Už v okamžiku, kdy se Alžběta setkává s okouzlujícím řeckým princem Filipem, cítí, že právě s tímto mužem chce spojit svůj život. V Evropě se však zrovna schyluje k druhé světové válce a rodina sňatku s nemajetným šlechticem nepřeje. Alžběta přesto stojí pevně za svým a roku 1947 se koná velkolepá svatba. Bezstarostné období ale netrvá dlouho – v únoru 1952 nečekaně umírá Jiří VI. a Alžběta se v pouhých 25 letech musí ujmout role anglické královny. Mladé manželství tak čeká první velká zatěžkávací zkouška… Román ze zákulisí britské královské rodiny přibližuje Alžbětino dospívání a dobu, v níž se z mladé dívky stává královna.

Zdroj: se svolením Universum

Petr Horký: Hausbot (Universum)

Myslíte si, že přemýšlet nad životem je ztráta času? Jak dlouho může trvat takové štěstí – a lze ho vůbec zkoumat? Skutečně vědí domorodci lépe než my, jak se má žít? Sledování pohrom ve zprávách otravuje život – nemělo by být na jejich začátku podobné varování jako na obalech od cigaret? V knize najdete výběr z talkshow televizní stanice Prima ZOOM Hausbot Petra Horkého a z jeho youtubového kanálu. Jan Hnízdil, Václav Cílek, Jane Goodallová, Robert Fulghum, Miroslav Zikmund, Krzysztof Zanussi či kouč Steva Jobse John Mattone a další hovoří o tom, kam je dovedl jejich vlastní život nebo třeba vědecké výzkumy.

Zdroj: se svolením Jota

Juhea Kimová: Jako tygr ve sněhu (Jota)

Příběh lásky, války a vykoupení, odehrávající se na pozadí korejského hnutí za nezávislost, sleduje propletené osudy mladé dívky prodané do školy pro kurtizány a chudého syna venkovského lovce. Hlavní postavy splétají své osudy v provoněných komnatách kurtizánské školy v Pchjongjangu, oslnivých kavárnách stále modernějšího Soulu i v lesích Mandžuska, kde zuří líté boje. Román odhaluje svět zkoušeného národa, v němž se z přátel stávají rivalové, z nepřátel zachránci, hrdinové jsou pronásledováni a tygr není tou nejhorší bestií, s níž se můžete střetnout. Kniha byla nominována na Daytonskou literární cenu míru 2022 v kategorii próza.

Zdroj: se svolením Cosmopolis

Mary Ellen Taylor: Světlo nad oceánem (Cosmopolis)

Kuchařka Ivy se vrací do rodného města, aby se postarala o dědictví po milované babičce Ruth. Musí se vypořádat nejen se vzpomínkami z dětství, ale i se vztahy, které před lety zpřetrhala. Spolu s ní se do městečka přižene i bouře a z moře se vynoří dávno ztracená loď. Na povrch začnou vyplouvat stará tajemství, která se přímo týkají také Ivy. Rozhodne se proto zjistit pravdu – o životě babičky Ruth, o historii hotelového rezortu, který její rodina kdysi vlastnila, ale i o sobě… I ve čtvrtém románu Mary Ellen Taylorové (Staré sídlo, Dům v zátoce, Domek u lesa) se setkáváme se silnou ženskou hrdinkou, která chce poznat sama sebe.

Zdroj: se svolením ÚSTR, Akropolis

Jakub Šlouf: „Takový socialismus nechceme!“ (ÚSTR, Akropolis)

Dílo historika Jakuba Šloufa, které vydal Ústav pro studium totalitních režimů spolu s nakladatelstvím Akropolis, mapuje protesty a stávky průmyslového dělnictva v českých zemích v letech 1945-1968. „Stávky byly v éře státního socialismu překvapivě častým fenoménem,“ říká ke své knize autor. Průmysloví dělníci sice patřili v rámci diktatury k privilegovaným a loajálním částem společnosti, přesto byli zdaleka nejčastěji protestující společenskou skupinou. Mohli si totiž, na rozdíl od jiných, dovolit razantně prosazovat své zájmy. Tehdejší stávky totiž nebyly odbojovými akty a vycházely většinou ze mzdových a sociálních otázek. Publikace je doplněna o přílohy s přehledem stávek podle místa, délky trvání, počtu účastníků a následných postihů organizátorů a účastníků akce.

Zdroj: se svolením Pikola

Roald Dahl: Jakub a obří broskev (Pikola)

Příběh o osiřelém chlapečkovi, vychovávaném dvěma ukrutně zlými tetami, který se díky kouzelnému dědečkovi dostane do nitra nádherné, šťavnaté broskve a najde tam spoustu skvělých hmyzích kamarádů – slečnu Pavoučkovou, dědu Konipase, Berušku, Stonožníka, Hedvábníka, Žížaláka a Světlušku. Společně překonají všechny překážky a doletí s broskví až do New Yorku! Kniha, která je určena čtenářům od 7 let, se dočkala už svého 6. vydání.