Osobní tip Filipa Lukeše:
close info Zdroj: se svolením Malvernu zoom_in
Radim Kopáč, Petr Stančík, Štěpán Mareš: Kafkova abeceda (Malvern)
Ze všech děl, která vnikla k červnovému stému výročí úmrtí Franze Kafky, mě nejvíc zaujala publikace, kterou na jeho počest vytvořili hned tři autoři – literární kritik a publicista Radim Kopáč a prozaik a básník Petr Stančík dodali slovo, výtvarník Štěpán Mareš komiksově laděné černobílé kresby. Zmínění pánové vzdali originální hold pražskému německy píšícímu židovskému spisovateli. Jejich společná kniha má formát abecedy: co písmeno, to heslo a ilustrace. Texty vycházejí z konkrétních dat, jmen, míst a událostí, spjatých s legendárním autorem, ale jdou po dvou linkách, které byly odjakživa vlastní i Kafkovi: tedy nejenom analýza – ale také komika. Začíná to aeroplány v Brescii a končí v želízském penzionu, kde si Kafka léčil pochroumaný dech, ale taky potkal svou druhou osudovou milou Julii Wohryzkovou.
„Čtenáři se v naší knize dozvědí o Kafkovi spoustu zajímavostí, například co to byl odradek, anebo kde trávil předvečer židovského svátku Jom kipur – a podívají se na něj novýma očima,“ řekl spoluautor Kafkovy abecedy Petr Stančík.
„Naše kniha nemíří na kafkovské fajnšmekry, kteří hledají poslední, dosud nevypátrané drobty ze spisovatelova stolu, ale čtivým, zábavným způsobem otevírá dveře do Kafkova světa. Má čtenáře podnítit, aby pokračovali v objevování Kafky, aby sáhli po Proměně, Procesu či Popisu jednoho zápasu anebo po Ortelu, tedy po textech, které v knize představujeme v konkrétních motivech,“ dodal další z autorů Radim Kopáč.
close info Zdroj: se svolením Malvernu zoom_in Tvůrci Kafkovy abecedy. Zleva Štěpán Mareš, Radim Kopáč a Petr Stančík.
Autoři si všímají i toho, že Kafka se nikdy nedokázal osamostatnit, vymanit se z rodičovské bubliny. „Odmítal dospělost. To, že odešel od rodičů až v jednatřiceti, bylo v jeho době netypické, tehdy se odcházelo v osmnácti a člověk se okamžitě množil,“ uvedl Kopáč. „Byl to mamánek. Dnes bychom řekli, že využíval mamahotel, v tom byl průkopníkem,“ doplnil Stančík.
Kniha, která ne náhodou vizuálně připomíná Abecedu Vítězslava Nezvala, je ideálním úvodem do Kafkova světa, poslouží jako rozcestník i motivace. A pak samozřejmě připomínka jednoho z největších géniů světové literatury nejen minulého století.
Humor:
close info Zdroj: se svolením Motta zoom_in
…a přeskočila jiskra (Motto)
Spisovatelská stálice Halina Pawlowská si v nové povídkové knize bere na paškál svoji rodinu, ale nečekejte žádné zlomyslnosti. Od všech rodinných příslušníků údajně získala povolení, jen její vnuk Hugo odmítl v rodinných příbězích „hrát“. I její přátelé a hlavně přítelkyně se zdají být velkou inspirací. Ovšem možná je za povídkami jen spisovatelská licence…
S lehkostí psané texty, které ve vtipné lince gradují k ještě vtipnějšímu a chytrému závěru. A často k lekci, kterou může udělit jen život sám. Ostatně, jak Halinu Pawlowskou poučil její tatínek – člověk může vždycky očekávat od kohokoliv cokoliv. Ideální dovolenkové čtení, které obsahuje i autorčiny legendární bonmoty a rady, vyšlo v nakladatelství Motto.
Drama:
close info Zdroj: se svolením Odeonu zoom_in
John Irving: Poslední lanovka (Odeon)
V roce 1941 závodí Rachel Brewsterová v Aspenu v Coloradu na národním mistrovství ve sjezdu a slalomu. Malá Ray, jak se jí říká, neskončí ani zdaleka na stupních vítězů, ale podaří se jí otěhotnět. Doma v Nové Anglii se potom stane lyžařskou instruktorkou. Její syn Adam vyrůstá v rodině, která se vymyká konvencím a vyhýbá se otázkám týkajícím se pohnuté minulosti. Po mnoha letech se Adam vydá hledat odpovědi právě do Aspenu. V hotelu Jerome, kde byl počat, se setká s několika duchy. A nejsou to první ani poslední přízraky, které uvidí…
Poslední lanovka, patnáctý román Johna Irvinga, je monumentální rodinnou ságou o 952 stranách, čtivým a dramatickým příběhem s duchařskými prvky. Přeložil Štěpán Jindra, vydalo nakladatelství Odeon.
Romantika:
close info Zdroj: se svolením nakladatelství Cosmpolis zoom_in
Donna Ashcroftová: Když přeskočí jiskra (Cosmopolis)
Evie se naučila, že špatné věci se dějí, když jedná bez rozmyslu, a proto sází na jistotu. Callum, sympatický hasič s neodolatelným úsměvem, je pravý opak – hledá vzrušení a neví, jak zpomalit. Když se ubytuje na rodinné farmě u Evie, aby vypátral pravdu o své rodině, zažehne v jejím životě tu pravou jiskru.
Příběh o síle nových začátků a jednom provoněném létě, které vše změní, pochválila i u nás dobře známá bestsellerová autorka Julie Caplinová. „Je to kouzelný příběh plný lásky a těch nejmilejších postav,“ prohlásila. Romantický feel-good román od autorky úspěšného titulu Vánoce na skotském hradě vydalo nakladatelství Cosmopolis.
Krimi:
close info Zdroj: se svolením Metafory zoom_in
Rebecca Zanetti: Přežij, dokud můžeš (Metafora)
Na americkém severozápadě panuje obzvláště vražedná zima a vycházející hvězda FBI Laurel Snowová loví sériového vraha s děsivým modus operandi. Poblíž kostelů, charitativních organizací a poradenských center byla nalezena těla – každému z nich vrah strčil do krku valentýnské bonbony ve tvaru srdce. Oběťmi jsou dobří muži s rodinami a silnou vazbou na komunitu – alespoň to tak vypadá, dokud Laurel a její tým nezačnou vyšetřovat. Případ nabere šokující obrat, když se mezi mrtvými objeví Laurelin otec, bývalý pastor, kterého nikdy nepotkala. Nyní se kromě vyřešení vraždy svého otce agentka snaží odhalit pravdu o jeho minulosti.
Věci komplikuje její problémová polovlastní sestra Abigail, brilantní sociopatka odhodlaná dokázat, že obě zdědily zhoubný narcismus svého otce. Agentce pomáhá Huck Rivers, samotář, jehož důvěra v přirozený instinkt ho staví do rozporu s Laureliným chladným analytickým přístupem. Ale co když se vrah zaměří na Huckova vlastní temná tajemství? Už třetí knihu ze série o agentce Laurel Snowové vydala Metafora.
Naučná literatura:
close info Zdroj: se svolením nakladatelství Práh zoom_in
David Attenborough: Živá planeta (Práh)
Všechna místa na světě kypí životem. Od temných hlubin oceánu přes vrcholky hor po řídký vzduch nad nimi se to jen hemží zvířaty, rostlinami, houbami, viry a bakteriemi. Celé komunity těchto organismů se vyvinuly tak, aby dokázaly žít pospolu a vytěžily maximum z ledových příkrovů a tundry, lesů a plání, pouště, oceánů a sopek. Schopnost přizpůsobit se životu v takovéto škále životních prostředí je kromobyčejná. A provázanost jejich bytí, jež jim umožňuje existovat pospolu, je ještě úžasnější.
„Příroda pro mě představuje největší zdroj nadšení, největší zdroj vizuální krásy a největší zdroj intelektuálního zájmu. Je to největší zdroj tolika věcí v našich životech, že jen kvůli ní stojí za to žít,“ řekl David Attenborough, jehož Živá planeta je druhým titulem z průkopnické trilogie nazvané Život, v níž se věnuje spletitosti žití na Zemi. Aktualizované vydání dechberoucí knihy vydalo nakladatelství Práh.
Klasika:
close info Zdroj: se svolením Joty zoom_in
James Herriot: Zvěrolékař mezi nebem a zemí (Jota)
Uprostřed druhé světové války se James věnuje výcviku u Královského letectva a kdykoliv je to možné, vrací se domů do Yorkshiru za svou těhotnou ženou Helenou. Ve volných chvílích přemítá nad minulými dobrodružstvími z veterinární praxe, navštěvuje staré přátele a představuje desítky nových a zábavných postav – zvířecích i lidských…
Příběhy Jamese Herriota o jeho životě zvěrolékaře si čtenáři po celém světě oblíbili už v knihách To by se zvěrolékaři stát nemělo a Když se zvěrolékař ožení. Už několikáté vydání titulu Zvěrolékař mezi nebem a zemí, knihy, která u nás vyšla poprvé v roce 1991, nabízí vzpomínky, které nepostrádají Herriotův osobitý humor, nadhled a moudrost. Na motivy autorových děl vznikl britský seriál Všechny velké a malé bytosti, který se zatím dočkal čtyř sérií a zhlédnout jste jej mohli i v České televizi. Knižní klasiku Zvěrolékař mezi nebem a zemí, stejně jako další Herriotovy knihy, vydala Jota.