Asi nejznámější spisovatelkou, která se rozhodla vydávat knihy pod pseudonymem, je dnes J. K. Rowlingová, která se po celém světě proslavila sérií o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Do detektivního žánru se vrhla jako Robert Galbraith. Učinila tak proto, že její jméno na obálce knihy budilo u čtenářů dost konkrétní očekávání, které by romány se soukromým detektivem Cormoranem Strikem naplnily jen stěží. Inkognito ale slavné autorce vydrželo jen chvíli. K jejímu prozrazení přispěla i média, která se začala podivovat, jak mohl debutující spisovatel napsat tak skvělou knihu.

Knihkupectví Havlíčkův Brod - Ilustrační foto
Knihy se čtou pořád. Mezi Čechy vedou detektivky i Harry Potter

„Doufala jsem, že tohle tajemství udržím o trochu déle, protože být Robertem Galbraithem bylo nesmírně osvobozujícím zážitkem," prohlásila Rowlingová. „Bylo skvělé publikovat bez mediálního poprasku nebo očekávání a byla čistá radost dostat zpětnou vazbu pod jiným jménem," dodala.

Od první detektivky Volání kukačky (2013) vydala pod jménem Robert Galbraith už další čtyři knížky s Cormoranem Strikem. Ta zatím poslední, nazvaná Neklidná krev, vyšla v roce 2020.

Manželé a tři scenáristé

Vydat knihu pod pseudonymem, aby nebyli spojováni s předchozí tvorbou, se rozhodli i manželé Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Celý svět je zná jako Larse Keplera. Vymyšlené jméno je ve skutečnosti jakousi poctou dvěma mužům – švédskému spisovateli Stiegu Larssonovi (odtud Lars) a německému astronomovi Johannu Keplerovi.

Autorovi trilogie Millennium se manželé chtěli přiblížit žánrem a kvalitou psaní, Kepler pak pro ně představuje objevování něčeho nového. Série úspěšných thrillerů s vyšetřovatelem Joonou Linnou je důkazem, že jejich záměr jim vyšel dokonale. První kniha podepsaná Larsem Keplerem vyšla v roce 2009 (Hypnotizér) a od té doby se počet titulů smyšleného autora zaokrouhlil na rovných deset.

Spisovatel Robert Bryndza se svými knihami
Čeští a slovenští čtenáři mají v mém srdci zvláštní místo, říká Robert Bryndza

Jako autorka drsných kriminálních thrillerů se proslavila i Španělka Carmen Mola. Vysokoškolská profesorka matematiky a matka tří dětí vydala svůj první román Obřad v roce 2018 (u nás vyšel nedávno). Když si ale měla od španělského krále převzít prestižní literární cenu Premio Planeta spojenou s peněžní odměnou jednoho milionu eur, ukázalo se, že nejde o ženu, ale o tři muže – Jorgeho Díaze, Augustína Martíneze a Antonia Mercera. Ti se dali dohromady při psaní scénáře jednoho televizního seriálu.

Zdroj: Youtube

Odhalení vyvolalo i negativní reakce, nicméně na popularitě jejich thrillerů se svéráznou policejní komisařkou Elenou Blancovou se nic nezměnilo. Knihy Obřad se prodalo už přes milion a půl výtisků a vznikl podle ní dokonce seriál Netflixu La Novia Gitana. „Na každé knize je důležitý hlavně příběh, a nikoliv to, kdo ji napsal,“ řekl ke kolektivní tvorbě pod pseudonymem Mercero.

Tajnůstkářka Ferrante

Kdo je váš knižní hrdina?Kdo je váš knižní hrdina?Zdroj: DeníkVýjimečná nejen svými knihami, ale i úzkostlivým tajením svého pravého jména, je Elena Ferrante. Údajně italská spisovatelka se proslavila hlavně Neapolskou ságou, která odstartovala titulem Geniální přítelkyně.

Média neustále spekulují o tom, kdo se skrývá za pseudonymem Elena Ferrante. V roce 2016 přišel novinář Claudio Gatti se zjištěním, že spisovatelkou je ve skutečnosti překladatelka Anita Rajová. O rok později zase tým složený z lingvistů a počítačových odborníků označil za skutečného autora knih manžela Rajové, spisovatele Domenica Starnoneho. Ferrante k tvorbě pod pseudonymem řekla, že jakmile jsou knihy napsány, už nepotřebují svého autora.

Jak to mají Češi

Stejně důsledně jako jeho italská kolegyně tají své pravé jméno i český autor Martin Goffa. Bývalý policista stojí za sérií úspěšných knížek s vyšetřovatelem Mikulášem Syrovým. Za jednu z nich (Dítě v mlze) dokonce obdržel Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku roku 2016.

Autor úspěšných detektivek Jiří Březina
Jiří Březina: Čtenář detektivek by měl na konci cítit, že zlo dostalo co proto

Spisovatelka a básnířka Anna Bolavá, která je aktuálně za svůj poslední román Vypravěč nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii próza, to má jinak. „Své pravé jméno netajím, ke svému dílu se hlásím. Hlásím se ke svému pseudonymu i ke jménu občanskému. Byla by nuda být jen jednou duší, osobou, rolí,“ podotkla žena, která se ve skutečnosti jmenuje Bohumila Adamová.

Anna Bolavá, vlastním jménem Bohumila Adamová.Anna Bolavá, vlastním jménem Bohumila AdamováZdroj: Deník/Kamila Šmídová

Pod svým občanským jménem prý píše jinak a používá ho vždy, když tvoří pro děti, píše recenze či články. Umělecké, „bolavé“ texty podepisuje pseudonymem Anna Bolavá.