Předchozí
1 z 4
Další

Pět faktů o festivalu 

  • 11. - 14. května, Výstaviště Holešovice
  • počet zemí: 31
  • počet vystavovatelů: 400
  • počet účinkujících: 600
  • ročník 2022: 54 tisíc návštěvníků

Pět knižních křtů

Internát
(pátek 12. 5., 17:00, Velký sál)

Válečný román držitele Mírové ceny německých knihkupců 2022 Serhije Žadana reflektující válku v Donbasu v roce 2014. Sugestivní příběh učitele, který uprostřed válečné vřavy vyzvedává svého synovce z internátu, je apokalyptickou vizí ukrajinského pohraničí ohroženého Ruskem.

Tutanchamon
(sobota 11. 5., 18:00, Literární sál)

Beseda s egyptologem a archeologem Miroslavem Bártou, autorem bestsellerů „Tutanchamon“ a „Sedm zákonů“, a představení jeho nové knihy. Navštívíte Tutanchamonovu hrobku, zažijete nervydrásající dny při jejím objevování a odkryjete tajemství, která může stále skrývat.

Legenda české sci-fi
(sobota 13. 5., 17:00, Fantasy a sci-fi)

Arkádie nekončí! Arkádie trvá! Kuba Nedomý a Dědek Čuchák znovu zachraňují Měsíc v novém románu Ostrov nesmrtelných, který pokřtí jeho autor Ondřej Neff. Besedu s ním moderuje Jiří Popiolek, jako hosté vystoupí ilustrátor knihy Karel Jerie a herec Saša Rašilov.

Ondřej Neff křtí knihu Ostrov nesmrtelnýchOndřej Neff křtí knihu Ostrov nesmrtelnýchZdroj: se svolením Mystery Press

Bílá Voda jinak
(sobota 13. 5., 13:00, Velký sál)

Román, za který Kateřina Tučková získala v loňském roce Státní cenu za literaturu, vychází nově v limitované edici s působivými ilustracemi hudebníka a výtvarníka Jaromíra 99. Na festivalu Svět knihy Praha ji společně představí.

Kateřina Tučková a Jaromír´99 představí jinou Bílou voduKateřina Tučková a Jaromír´99 představí jinou Bílou voduZdroj: se svolením Host

Petr Čornej: Odhalení novinky
(neděle 14. 5., 11:00, Literární sál)

Autor fenomenální monografie Jan Žižka oceněné Magnesií Literou Kniha roku, chystá na podzim novou knihu. Odtajní ji až na setkání se čtenáři, prozatím je možné prozradit, že jde o srdeční téma a opět se týká husitů. I když z trochu jiného pohledu. Kromě prezentace knihy proběhne i autogramiáda s autorem.

Petr ČornejPetr ČornejZdroj: se svolením Svět knihy

Pět podnětných osobností

Ben Aaronovitch

Ben AaronovitchBen AaronovitchZdroj: se svolením Světa knihy

Populární britský spisovatel, který se proslavil knižní řadou Řeky Londýna, se po několika letech opět potká se svými četnými českými fanoušky. Pokud vás zajímá, co bude dál s Peterem Grantem a ostatními hrdiny jeho fantasy příběhů, máte jedinečnou šanci být u toho.

(pátek 11. 5., 17:00 Autorský sál)

Vladimir Sorokin

Vladimir SorokinVladimir SorokinZdroj: se svolením Světa knihy

Jedna z nejvýraznějších osobností ruské literární scény v nekompromisním odboji proti ruské válce a politické diktatuře. Něco z dávných dob formování vlastní poetiky však zůstalo v Sorokinovi dodnes, i když mu táhne na sedmdesát. S Tomášem Glancem bude mluvit o tom, kde se v ruské státní doktríně vzala nelidskost a teror, o degradaci jazyka, kolektivní odpovědnosti a individuální vině.

(sobota 13. 5., 15:00, Velký sál)

Irena Brežná

Irena BrežnáIrena BrežnáZdroj: se svolením Světa knihy

Dnes patří k velkým jménům švýcarské literatury. Žena ostrého pera, která odvážně srovnává život staré a nové vlasti. Realizovala a podporovala humanitární a ženské projekty, například v Guinei a v Čečensku. Na Slovensku spolupracuje s ženskou vzdělávací a publikační organizací Aspekt.

(sobota 13. 5., 15:00, Ateliér Evropa)

Volker Kutscher

Volker KutscherVolker KutscherZdroj: se svolením Světa knihy

Respektovaný německý autor bestselleru Gereon Rath zadaptovaného pro televizi jako seriál Babylon Berlin, který se vysílal i u nás. Se švýcarským autorem žijícím na Islandu Joachimem B. Schmidtem povypráví o tom, proč má krimi takový úspěch právě ve střední Evropě a proč zločin mluví tak dobře německy.

(sobota 13. 5., 14:00, Velký sál)

Michael Žantovský

Michael ŽantovskýMichael ŽantovskýZdroj: se svolením Světa knihy

Spisovatel, psycholog, textař, politik, diplomat a nápaditý překladatel knih mj. Woodyho Allena, nyní ředitel Knihovny Václava Havla. Na festivalu představí svou novinku S prominutím řečeno, v níž s nadsázkou líčí zážitky se slavnými: od Václava Havla, britské královny Alžběty II. přes Woodyho Allena a Rolling Stones až po papeže Jana Pavla II. a 14. tibetského dalajlámu.

(sobota 13. 5., 16:00, Velký sál)

5 +1 akce, kterou byste neměli minout

Škvorecký, Salivarová, Vaculík
(čtvrtek 11. 5., 13:00 Autorský sál)

Nápaditě komponovaný pořad o legendárním exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers, nakladatelích, autorech a nakladatelích jako autorech. Moderují Alena a Michal Přibáňovi a Petr Šámal.

Severský literární večer
(pátek 12. 5., 19:00, Ateliér Evropa)

Skandinávský dům pořádá již tradiční besedu se svými severskými hosty veletrhu. Literáti z Norska, Finska, Dánska a Švédska představí aktuální tituly, kromě jiných román Příběh od Kari Hotakainena, zasazený do blízké budoucnosti, kde jsou nedostatkové byty přidělovány na základě poutavosti životního příběhu.

Moje případy z 1. oddělení
(pátek 12. 5., 16:00, Velký sál)

Beseda s nejznámějším českým kriminalistou a bývalým šéfem pražské mordparty Josefem Marešem a novinářem Martinem Moravcem, který s ním vedl velmi úspěšný knižní rozhovor. Po besedě následuje autogramiáda na stánku Luxor KE404.

O životním stylu digitální generace
(sobota 13. 5. 18:00, Pavilon Rosteme s knihou)

Současná „online generace“ staví školství a výchovu před nečekané výzvy. Co znamená dokonalá kontrola a stálé připojení? Kde je skutečné nebezpečí: v těch, kteří námi manipulují, nebo v nás samotných? Inspirací pro debatu je kniha Rekrut 244.

Debata s Janne Teller
(sobota 13. 5. 14:00, Ateliér Evropa)

Bestsellerová dánská autorka Janne Teller přijíždí poprvé do Česka. Ideální šance poznat osobně spisovatelku, která v Praze představí filmovou adaptaci mezinárodního knižního hitu NIC, v němž skupina teenagerů poprvé čelí nesmyslnosti života.

Žadan a Sobaky / Koncert
(sobota 13. 5. 19:30, Gauč na Výstavišti)

Žadan a Sobaky je nejvýznamnější ukrajinská skupina propojující hudbu a poezii. Představí se v punk-rockovém provedení básní a textů uznávaného spisovatele Sherjiho Žadana. Koncert je součástí podpory ukrajinského lidu a příjem ze vstupného bude věnován organizaci Chartija. Upozornění: vstupenky á 500 Kč je nutné koupit samostatně, online na svetknihy.cz nebo na místě.