Amisova manželka, spisovatelka Isabel Fonsecaová, uvedla, že příčinou autorovy smrti byla rakovina jícnu. Zemřel v pátek ve svém domě na Floridě.

Rodák z Walesu zaujal hned románovou prvotinou Akta Ráchel z roku 1973, která získala prestižní Cenu Somerseta Maughama. Největšího uznání se mu dostalo v 80. a 90. letech za romány Peníze, Londýnská pole, Informace, které tvoří takzvanou londýnskou trilogii.

NYT v této souvislosti píší, že Amisovy „sžíravé, erudované a bezútěšně vtipné romány definovaly britskou beletrii 80. a 90. let“.

Autor vítězné Knihy roku Miloš Doležal se sbírkou veršů loučí se svou ženou Janou
Poezie jako terapie. Prestižní cenu Magnesia Litera za rok 2022 získal Doležal

„Říkával, že by po sobě chtěl zanechat poličku s knihami…Nyní jeho hlas utichl. Jeho přátelům bude strašně chybět. Ale my tu poličku máme,“ napsal Amisův dlouholetý přítel, spisovatel Salman Rushdie v časopisu The New Yorker.

Hold slavnému spisovateli vzdal také jeho britský editor v nakladatelství Vintage Books Michal Shavit, který Amise označil „za brilantně vtipného, erudovaného a nebojácného spisovatele“, který byl skvělým člověkem.

Nakladatelství Penguin Books uvedlo, že Amis za sebou nechává „obrovský odkaz a nesmazatelnou stopu v britské kulturní krajině“.

Dvě nominace na Man Bookerovu cenu 

Amis byl dvakrát nominován na Man Bookerovu cenu - v roce 1991 za Šíp času a 2003 za Žlutého psa. Do roku 2011 byl profesorem tvůrčího psaní na univerzitě v Manchesteru. Psal také pro týdeník New Statesman nebo nedělník The Observer. Napsal scénář ke sci-fi filmu Saturn 3, zkušenost s filmovým průmyslem pak popsal v románu Peníze. V knize Druhé letadlo z roku 2008 se věnoval událostem 11. září 2001.

V pátek měl v na festivalu v Cannes premiéru snímek režiséra Jonathana Glazera o veliteli vyhlazovacího tábora v Osvětimi natočený podle Amisova románu Zóna zájmu.

Spisovatel Robert Bryndza se svými knihami
Čeští a slovenští čtenáři mají v mém srdci zvláštní místo, říká Robert Bryndza

„Často mi vyčítají, že se ve svých knihách soustředím na štiplavou, rebelskou stránku života, ale já mám pocit, že jsem v tom spíš sentimentální. Každý, kdo čte bulvární noviny, narazí na mnohem větší hrůzy, než popisuji,“ uvedl v rozhovoru pro The New York Times Book Review v roce 1985. Zároveň poznamenal, že se ve svých dílech snažil „vytříbeným jazykem popsat nízké věci: svět rychlého občerstvení, sexuálních show a časopisů s nahotinkami“.

V roce 1998 byl Amis hostem Pražského festivalu spisovatelů. Řada jeho děl vyšla i v českém překladu.