Česká rekordmanka Hejnová si při prvním startu v Londýně počínala naprosto suverénně a při vítězství v rozběhu poprvé letos prolomila hranici 54 sekund - časem 53,96 skončila celkově druhá.

"Nechtěla jsem běžet takhle rychle, ale běželo se mi dobře a je vidět, že mám formu. To se pak nedá běžet pomalu," řekla Hejnová. Věří, že může atakovat český rekord 53,29. "Věřím, že se dá běžet ještě líp," řekla k nedělnímu výkonu. Dokonce trochu pošetřila síly. "Když zítra tohle zopakuju, na finále to bude určitě stačit," byla si jistá.

To vicemistryně Evropy Rosolová, jež se překážkám začala věnovat až v této sezoně, se mezi čtveřici přímo postupujících ve svém běhu nevešla. S časem 55,42 na pátém místě musela čekat, zda se stane jednou ze čtyř zbývajících semifinalistek, a nakonec byla mezi nimi nejrychlejší.

"Nevím, co se stalo. Všechno v rozcvičování bylo super, musím se s trenérkou podívat na video, jestli jsem to rozběhla pomalu…" uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. "Myslela jsem si, že když zatáhnu, že budu mít hodně sil, ale neměla. Prostě jsem nemohla běžet," pokrčila rameny. Její běh byl prý technicky v pořádku.

Kotník hraje všemi barvami

Kotník, který si lehce poranila ve středu na tréninku, ji nelimitoval. To vůbec necítím, otok už opadl, jen to hraje všemi barvami," prohlásila. Rosolová doufá, že kvůli špatnému výkonu nebude mít pro semifinále první dráhu. "Ani poslední by se mi moc nelíbila," uvedla. "Na tréninku jsem si dělala osobáky na hladkých tratích, takže rychlostně jsem na tom dobře. Ale nevím, jestli to dokážu skloubit s vytrvalostí," přemítala.

Do semifinále nepostoupila pátá žena letošních tabulek Vanja Stambolovová z Bulharska, jež v běhu s Hejnovou závod nedokončila. V rozbězích byla nejrychlejší první žena tabulek Natalja Anťuchová z Ruska (53,90), semifinále je na programu v pondělí.

Maslák v rozběhu jako první Čech pokořil hranici 45 sekund a zopakování českého rekordu 44,91 by v jeho semifinále stačilo na přímý postup. V čase 45,15 ale protnul cíl až jako pátý a už před dvěma zbývajícími běhy mistr Evropy věděl, že na něj nezbude ani jedno ze dvou postupových míst časem.

Maslákovy došly síly

Na účast ve finále marně útočil i Jihoafričan Oscar Pistorius, který byl prvním handicapovaným účastníkem olympijských her.

Maslák velmi chtěl postoupit do finále, dokonce se domníval, že má jednodušší běh. "Jenomže nakonec to tak snadné nebylo. Rozpálil jsem první stovku až moc a pak mi došly síly," přiznal. Zkusil začít rychleji s ohledem na to, že při sobotním startu měl na konci prý ještě dost sil. "Ale nakonec jsem docela spokojený, je to můj druhý nejlepší výkon kariéry," dodal Maslák, který je přihlášený i do závodu na 200 metrů, ale na startu se neobjeví.

Bába na svých třetích olympijských hrách bude poprvé chybět ve finále. Třetí výškař z Atén a šestý z Pekingu přeskočil v kvalifikaci 216 a napodruhé ještě 221 cm, další postupnou výšku 226 už ale atakoval marně.