Ovšem i Češi do turnaje vstoupili dobře a porazili Írán. V závěru si zápas sice poněkud zkomplikovali a málem přišli o luxusní náskok, ale výhra je výhra. Ovšem Francie? To je – při vší úctě k asijskému souboru – soupeř ze zcela jiné kategorie.

„Samozřejmě jsou favorité, ale já si myslím, že budeme před zápasem v pohodě. Musíme předvést daleko lepší výkon než proti Íránu,“ říká český kapitán Tomáš Satoranský.

Čeští basketbalisté porazili na OH tým Íránu.
Dojatý Auda po vítězné premiéře na OH: Na tenhle moment nikdy nezapomenu

Galský kohout v Tokiu spoléhá na pětici legionářů z NBA, ovšem to českou partu nemůže zastrašit. Vždyť v kvalifikačním turnaji porazila například Kanadu, která také spoléhala na hráče z nejlepší basketbalové ligy světa.

Francouzská výhra nad Američany je v každém případě výmluvným varováním. „Ten výsledek je překvapivý. Francie ukázala, že má letos opravdu kvalitu, takže o důvod víc těšit se na toto utkání,“ myslí si křídelník Jaromír Bohačík.

Skupina se zamotává

Nečekaný výsledek docela zamotal hru o postup do čtvrtfinále (dál jdou první dva týmy z každé skupiny plus dva nejlepší celky ze třetích míst). Rozhodovat může i skóre, takže důležitý bude každý koš.

„Předpokládáme, že Amerika porazí Írán. Středeční zápas ale vnímáme hlavně ze svého pohledu. Potřebujeme vyhrát a uvidíme, jak se nakonec skupina vyvine,“ říká Bohačík. Jisté je jen to, že vítěz duelu mezi Českem a Francií už bude mít postup zajištěný.

Blake Schilb (vlevo) podržel české basketbalisty.
Jako levačka od Tysona. Viděl jsem kolem sebe hvězdičky, líčil Schilb

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se s Francouzi naposledy utkali v kvalifikaci předloňského mistrovství světa a prohráli doma i venku. Olympijský turnaj je ale specifická záležitost a o senzace na něm nebývá nouze.

„Francie má velmi dobrý tým, který se už dlouhá léta dostává mezi poslední čtyři mužstva na evropských i světových šampionátech. Bude záležet na tom, jak se semkneme, možná bude potřeba i trocha štěstí. Myslím ale, že je tam větší šance než proti USA,“ uzavřel křídelník David Jelínek.