Bude mít Česko v Tokiu víc medailí nebo pozitivně testovaných sportovců na covid-19? Ještě před pátečním zahájením olympijských her se zdá tato otázka oprávněná.

Ve čtvrtek přilétla z vedení české výpravy informace, že nakažená je i beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková. Před ní neprošel testem její manžel Simon Nausch, který trénuje pár Markéta Nausch Sluková – Barbora Hermannová.

„To pro mě znamená odchod na deset dní do karantény a zároveň fakt, že s Bárou do turnaje vůbec nezasáhneme,“ říkala rozčarovaná volejbalistka v nahrávce pro média. Po této sezoně má v plánu vrcholový sport opustit a založit rodinu.

Úspěšný beachvolejbalový pár patřil k těm sportovcům, kteří do Japonska letěli minulý týden speciálem Českého olympijského výboru  z Prahy. Všichni dosud potvrzení nakažení se účastnili tohoto kritizovaného letu.

„Pochopitelně převažuje obrovské zklamání… Je jasné, že se ve světě dějí výrazně horší věci, ale v našem sportovním mikrosvětě je strašně smutný, že jsme s Bárou musely skončit společnou cestu v Tokiu, které mělo být vrcholem naší spolupráce, tímto způsobem,“ pronesla hráčka, která měla startovat na svých třetích a posledních hrách.

Zaplakaly si, zanadávaly si

Dny po příletu do Tokia, byly pro Nausch Slukovou hodně náročné. První případ byl odhalen už na letišti, pak následoval beachvolejbalový kolega Ondřej Perušič.

„S pozitivním testem izolovali Simona a následovaly další případy. Já za posledních čtyřiadvacet hodin absolvovala osm testů. Některé byly negativní, jiné pozitivní. Pak jsem obdržela definitivní verdikt,“ uvedla třiatřicetiletá plážová volejbalistka.

„S Bárou nás to strašně mrzí a bolí. Zatím nevím, jak s tím tady naložit. Už jsme si poplakaly, zanadávaly a zase poplakaly… Bohužel jsme byly v blízkém kontaktu s nákazou už v letadle. Teď vlastně jen doufám, že nebudou následovat další případy, protože skončit před branami turnaje je fakt noční můra každého olympionika,“ dodala zdrceně.

Čirý amatérismus ČOV

Ostře se k situaci vyjádřil David Trávníček, šéf zastupující agentury Sport Invest, pod níž spadá i dvojice plážových volejbalistek.

„Je pro mě absolutně nepochopitelné, jakým způsobem k samotné nákaze došlo. Celý beachvolejbalový tým udělal v minulém roce spoustu kroků, aby se nákaze vyhnul. O to je smutnější, že zásadní selhání přišlo v pomyslné cílové rovince. Neskutečně podceněná logistika sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selhání toho, kdo měl nastarosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě,“ nebral si servítky.

„V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného, celá situace vyústila v množství pozitivních případů mezi sportovci i samotnými funkcionáři ČOV,“ pokračoval Trávníček.

„V praxi má ČOV vedle ochrany olympijské symboliky jediný úkol – dostat zdravé sportovce na místo konání olympiády, kde mají zúročit letité snažení a dostat možnost hrdě reprezentovat Česko. Ve světle současného skandálu se opět otevírá otázka funkčnosti současné podoby ČOV a jeho fungování do budoucna,“ podotkl.