Šestadvacetiletý Jacobs se stal nečekaným nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Sprinterská velmoc neměla ve finále zastoupení, mistr světa z roku 2011 a dlouholetý Boltův stín Yohan Blake skončil už v semifinále.

Překvapením bylo i vyřazení prvního muže letošních tabulek, Američana Trayvona Bromella.

Pro stříbro si doběhl jiný Američan Fred Kerley, který má z mistrovství světa v Dauhá bronz ze čtvrtky a až letos se začal naplno věnovat nejkratšímu sprintu. Bronz vybojoval Kanaďan André De Grasse, stejně jako v Riu de Janeiro i v Dauhá.

Americký sprinter Trayvon Bromell.
Bromell jde na stovku. Jako kluk znal jen chudobu a násilí, teď chce Boltův trůn

Zajímavost? Italové slavili na dráze dva… Jen pár minut před ním získal první zlato ve výšce Gianmarco Tamberi. Podělil se o něj s Mutazem Issou Baršimem z Kataru, oba zdolali 237 centimetrů.

Kuriozita dne spočívala ještě v jedné okolnosti: organizátoři za výškaři museli zajít, aby se sami rozhodli, jak soutěž dopadne. Oba měli stejný zápis, oba zvolili: "Podělíme se o výhru." Tak ji mají.

Maksim Nědosekov z Běloruska jen vinou horších pokusů bral bronz.

Trojskokanka Rojasová vyhrála ve světovém rekordu

Yulimar Rojasová z Venezuely zlepšila v olympijském finále 26 let starý světový rekord v trojskoku o 17 centimetrů a výkonem 15,67 metru se stala novou šampionkou. Získala čtvrté olympijské zlato v historii pro svou zemi a první v atletice. Stříbrná medailistka z Ria de Janeiro a mistryně světa z let 2017 a 2019 potvrdila roli královny disciplíny.

Hned prvním pokusem vytvořila olympijský rekord 15,41 a v té chvíli bylo o prvním místu rozhodnuto. Žádná ze soupeřek letos nepřekonala hranici patnácti metrů. Rojasová za ní přistává v každém závodě a bylo jen otázkou času, kdy se ideálně trefí do odrazu. To se jí povedlo v poslední sérii, v níž vymazala z tabulek rekord Ukrajinky Inessy Kravecové z roku 1995.

Těsně přes patnáct metrů se poprvé v kariéře dostala Patrica Mamonaová z Portugalska a vyneslo jí to stříbro. Třetí skončila Ana Peleteirová ze Španělska. Sedmatřicetiletá Caterine Ibargüenová z Kolumbie, světová jednička před Rojasovou, obhájkyně zlata a dvojnásobná mistryně světa, zapsala jen 14,25 a nepostoupila do užšího finále.

Číňanka Kung Li-ťiao ovládla soutěž koulařek

Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála podle očekávání v Tokiu soutěž koulařek výkonem 20,58 metru a zkompletovala svou sbírku olympijských medailí. Jako jediná překonala hranici dvaceti metrů a nejbližší soupeřku porazila o 79 centimetrů.

Dvojnásobná mistryně světa z Číny od května 2018 neprohrála ani na jednom ze 17 mítinků. Nejlepší formu si schovala pro Tokio, vedla od začátku finále. V páté sérii si o deset centimetrů zlepšila osobní rekord výkonem 20,53 a na závěr ještě pět centimetrů přidala. Po stříbru z Londýna a bronzu z Pekingu má i nejcennější kov.

Markéta Vondroušová se stříbrnou olympijskou medailí.
Borůvkové knedlíky za stříbrnou medaili. Zničená Vondroušová už se těší domů

Stříbro získala Američanka Raven Saundersová výkonem 19,79 a bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62. Šestatřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka a matka dvou dětí, která startovala už v Aténách v roce 2004, se vrátila do kruhu po mateřské a zranění a svůj pátý start na hrách ozdobila další medailí.

"Od minulé olympiády ze mě vzešli ti dva človíčci. Doufám, že budu dál inspirovat atletky po celém světě. Pokud toužíte po dítěti a chcete se vrátit a patřit do světové špičky, tak to jde. Určitě to můžete dokázat taky," prohlásila Adamsová. Matkou je i jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která v sobotu doběhla druhá na 100 metrů.

Jedna z favoritek vrhu koulí Jessica Ramseyová, která při americké kvalifikaci překonala hranici dvaceti metrů, měla tři neplatné pokusy. Česká zástupkyně Markéta Červenková nepostoupila z kvalifikace.

Čtvrtkař Maslák skončil v rozběhu

Pavel Maslák v olympijském rozběhu na 400 metrů doběhl sedmý, čas 47,01 sekundy ho zařadil až na 40. místo, daleko od postupu do semifinále.

Maslák má v současné době daleko do formy, která ho v roce 2012 v Londýně i v Riu 2016 dostala do olympijského semifinále. Někdejší trojnásobný halový mistr světa se v Tokiu ani nepřiblížil svému letošnímu maximu 46,52 ze Zlaté tretry.

Letní olympijské hry Tokio 2020, 30. července 2021. Vodní slalom, K1 muži, finále. Vítěz Jiří Prskavec z ČR.
Prskavec jel s radostí dítěte. Teď půjdu fandit jiným, řekl s úlevou

Jeho výkon poznamenala i střevní viróza těsně před závodem. "Je to samozřejmě zklamání, ale tak nějak to podtrhuje celou tu protrápenou sezonu. Nedodržela se příprava, i když ta závěrečná se docela povedla. Ale před čtyřmi dny jsem asi něco špatného snědl, nejspíš uzeného lososa, takže jsem chytl střevní potíže. Až včera mi skončily," řekl.

Češi poběží v Tokiu i čtvrtkařskou štafetu, ale Maslák si není jistý, zda se do vybraného kvarteta v aktuální kondici vejde.

"Kluci měli včera test a běželi ve formě, spíš si trenéři dneska sednou a já si s nimi promluvím taky, abychom udělali to nejlepší složení a kluci mohli běžet co nejrychleji. Nevím, jestli tam v téhle formě patřím," řekl.

Vít Müller nepostoupil ze semifinále běhu na 400 metrů překážek. Čas 49,69 sekundy stačil jen na 22. místo.

Wlodarczyková hodila limit v pohodě

Nejrychlejší čtvrtku měl Američan Michael Cherry 44,82, další čtyři běželi po 45 sekund, vesměs s vypuštěným závěrem. Síly šetřil i světový rekordman v běhu na 400 metrů Jihoafričan Wayde van Niekerk, jehož letos trápí zdravotní problémy.

Světová rekordmanka v hodu kladivem Polka Anita Wlodarczyková zahájila cestu k třetímu olympijskému zlatu hned prvním vydařeným pokusem 76,99, více než tři metry přes kvalifikační limit.

Australská plavkyně Emma Mckeonová
Úžasný počin australské královny z bazénu. Horská dráha a sedm medailí

Podobně suverénně postoupila do finále srbská dálkařka Ivana Španovičová. Bronzová z Ria de Janeiro přistála na rovných sedmi metrech. Ruska Darja Klišinová, druhá z mistrovství světa v roce 2017, měla tři přešlapy a ve finále nebude.

V běhu žen na 3000 metrů překážek měla nejlepší čas Winfred Yaviová z Bahrajnu 9:10,80. Tak rychle se ještě rozběh steeplu na hrách nikdy neběžel.