Na ploše tokijského Olympijského stadionu se s XXXII. letními hrami rozloučili představitelé všech 206 zúčastněných výprav. Českou vlajku nesl oštěpař Jakub Vadlejch, který v sobotu získal stříbrnou medaili. Stejně jako při zahajovacím ceremoniálu šli sportovci v rouškách, tehdy se v roli českých vlajkonošů představili tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

Lukáš Krpálek s medailí - Letní olympijské hry Tokio 2020, 30. července 2021. Judo, nad 100 kg muži, finále
Medailový úspěch. Tokio přineslo český rekord, trpaslík předčil giganta

"Byla to pro mě obrovská čest. Nikdy mě nenapadlo, že ponesu na olympiádě českou vlajku. Byl jsem připravený na to, že to bude zdlouhavé, ale nakonec mi čekání docela uteklo. Rozhodně to pro mě byl nezapomenutelný zážitek," řekl Vadlejch.

Tokio je pátým městem po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které letní olympijské hry hostilo podruhé. Největší sportovní akce se do japonské metropole vrátila po 57 letech. Hry se měly původně uskutečnit už loni, kvůli pandemii koronaviru je ale MOV o rok odložil.

Deblkajakáři Josef Dostál (vpravo) a Radek Šlouf pózují fotografům s bronzovými medailemi.
Dostál se po olympiádě těší na volno. Užije si rodinu, vyrazí i na ryby

Zúčastnilo se jich přes 11 tisíc sportovců, většina disciplín se ale kvůli obavám z šíření covidu-19 odehrála před prázdnými tribunami. Diváci v hledišti chyběli i při závěrečném ceremoniálu.

Po hudební a světelné show převzali poslední medaile letošních her nejrychlejší maratonkyně a maratonci, kteří kvůli přijatelnějšímu počasí závodili stejně jako účastníci chodeckých soutěží v Sapporu. Na počest Peres Jepchirchirové a Eliuda Kipchogeho tak dvakrát zazněla keňská hymna.

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.
Covidový let? Obrovská tragédie. Kejval to nehodlá nechat být

Tradičně se představili také noví členové komise sportovců MOV, do které byli zvoleni španělský basketbalista Pau Gasol, italská plavkyně Federica Pellegriniová, polská závodnice na horských kolech Maja Wloszczowská a japonský šermíř Juki Óta. Jejich mandát potrvá až do olympijských her 2028 v Los Angeles.

Součástí ceremoniálu byly i záběry z Paříže. Francouzská metropole oslavila formální převzetí pořadatelství OH slavností na Trocadéru, rozvinutí obří vlajky s emblémem příštích her z Eiffelovy věže ale bylo k vidění jen ze záznamu ze sobotní generálky. Dnes slavnostní vyvěšení 5800 metrů čtverečních velké zástavy znemožnilo počasí se silným větrem.

Medailová radost českých oštěpařů. Zleva bronzový Vítězslav Veselý a stříbrný Jakub Vadlejch.
Česká oštěpařská fantazie v Tokiu. Vadlejch slaví stříbro, Veselý má bronz

V Tokiu bylo rozdáno rekordních 339 medailových sad. Česká výprava díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových medailí zažila nejúspěšnější letní hry v samostatné historii. Lepší bilanci mělo bývalé Československo naposledy v roce 1968 v Mexiku.

Nejúspěšnější výpravou byli s 39 zlatými medailemi Američané, o jeden titul méně získala Čína a třetí skončilo domácí Japonsko. Český tým byl v medailovém pořadí osmnáctý.