Zatím se zdá, že hlavním problémem byl charterový let Českého olympijského výboru minulý pátek, ve kterém do Tokia cestovalo 42 lidí včetně čtrnácti sportovců. Čtyři z nich – Markéta Nausch Sluková, Ondřej Perušič, Pavel Širuček a Michal Schlegel – se nakazili a museli do izolace. Hry pro ně s největší pravděpodobností skončily.

Hrozí to i dalším sportovcům, jejichž stav je nejistý.

Pozitivní test měli i beachvolejbalový trenér Simon Nausch a také lékař Vlastimil Voráček. Právě jeho přítomnost je terčem kritiky. Voráček měl před cestou sice negativní testy, ale není naočkovaný (což ovšem platí i o některých sportovcích).

„Považuji to za skandální. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát,“ řekl ve čtvrtek novinářům premiér Andrej Babiš při návštěvě průmyslové zóny v Kvasinách. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se nechali očkovat. A lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ dodal Babiš.

Kritika i lynč

Třeba lékař a olympijský vítěz z Barcelony 1992 Lukáš Pollert ovšem upozorňuje na fakt, že Voráčkova „vina“ rozhodně není prokázána. „Dav má o vině vždy jasno a lynč je na dosah. Vše kvůli pozitivnímu testu, kteří neznamená ani nakažení? Sportovci mohli nakazit lékaře, stejně i naopak. Vinen je test, který se vůbec nemusel dělat,“ napsal Pollert na sociálních sítích.

Lékař Voráček se proti nařčením ohradil. "Z hlediska všech okolností není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat. Ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já jenom proto, že jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR," uvedl Voráček s tím, že dle svého přesvědčení odletěl do Tokia zdravý.

Terčem kritiky je také ČOV jako takový. Množí se informace, že během zmíněného letu nebyly dodržovány všechny předpisy. Logicky se tak nabízí otázka: kdo bude skandál vyšetřovat? Odpověď: předseda ČOV Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman.

„Vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti,“ uvedl ČOV v tiskové zprávě s tím, že až do skončení vyšetřování se ke kauze nebude dál vyjadřovat. 

Vyšetřovat by měli spíš hygienici

Výsledky šetření mají být zveřejněny do čtrnácti dnů, už teď se ale objevily pochybnosti o objektivitě Kejvalova pátrání. „Pochybení ČOV nemůže v žádném případě vyšetřovat jeho vedení,“ napsal šéf Národní sportovní agentury (a dlouhodobý Kejvalův kritik) Filip Neusser. Podle něj by věci měli přijít na kloub hygienici.

Vyjádřil se také předseda volejbalového svazu Marek Pakosta, podle něhož bude mít neúčast na olympiádě pro oba nejlepší české beachařské páry zásadní sportovní následky.

„Určitě mě jako předsedu svazu budou zajímat výsledky šetření leteckého speciálu, ve kterém naše beachvolejbalové týmy letěly. Navíc bych očekával, že jako jeden z nejvíce postižených sportů budeme moci do samotného vyšetřování nahlédnout nebo do vyšetřující komise nominovat svého zástupce,“ uvedl Pakosta.