„Je to neuvěřitelné, co se mi povedlo. Je to pro mě a mou zemi veliký okamžik. Po kvalifikaci jsem tušil, že mohu skončit vysoko, ale nenapadlo mě, že bych mohl získat nejcennější medaili,“ prohlásil Chopra po závodě, ale to ještě netušil, co jeho zlatá medaile způsobí.

Olympijští medailisté Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý.
Jak Veselý vlil Vadlejchovi do žil ohromnou energii. A byly z toho dvě medaile

Po vítězství třiadvacetiletého oštěpaře se v Indii strhla vlna nadšení a obdivu včetně vzkazu na twitteru od premiéra Narendra Modiho. „V Tokiu se psala historie! Mladý Neeraj si vedl naprosto skvěle. Závodil s pozoruhodnou vášní a projevoval bezkonkurenční odvahu,“ napsal Modi.

Nový indický hrdina

Chopru, který zvítězil výkonem 87,58 metru, oslavují pochopitelně masy fanoušků, ale zároveň se předhánějí politické subjekty a společnosti s odměnami a dary pro nového hrdinu.

Jakub Vadlejch slaví olympijské stříbro.
V hlavě se mi motá tisíc myšlenek, líčí Vadlejch. V Tokiu ponese českou vlajku

Indický olympijský výbor má štědré odměny. Za nejcennější kov vypsal prémii sto tisíc dolarů, ale to není zdaleka jediný příjem, jaký může Chopra očekávat. Další částky se šplhají do astronomických výšin.

Například kabinet v jeho domovském státě Haryana vyhlásil, že mu poskytne bonus 800 000 dolarů. Jiné vlády společně nabídly přidat 400 000 USD a Byjuská vzdělávací společnost slíbila ještě 270 000.

Závěrečný ceremoniál, při němž budou ukončeny XXXII. letní olympijské hry v Tokiu.
OBRAZEM: Olympijský oheň doplál. Vlajkonoš Vadlejch si ceremoniál užil

„Potřebujeme z našich sportovců udělat hrdiny, abychom se transformovali z národa milujícího sport na národ provozující sport,“ zdůraznil Byju Raveendran, majitel zmíněné vzdělávací společnosti.

Jiný kraj, jiný mrav

Dalšími statisícovými částkami v dolarech hodlají Neeraje Chopru obdarovat přední indické kriketové týmy, měl by se stát majitelem luxusních aut a letecká společnost IndiGo oznámila, že mu nabídne neomezené bezplatné cestování po dobu jednoho roku. Dostal i nabídku, aby se stal šéfem sportovního centra se zaměřením na atletiku.

Zahajovací ceremoniál LOH Tokio
Rekordy, okamžiky, hlášky. Podívejte se na to nejlepší z tokijské olympiády

Holý součet prémií výrazně přesáhne v korunách miliardu. A v této optice působí odměny stříbrného Jakuba Vadlejch a bronzového Vítězslava Veselého ve výši 1,8 respektive 1,2 milionu korun poněkud zanedbatelným dojmem. K tomu se dá asi jen poznamenat něco ve smyslu, že jiný kraj, jiný mrav.