První případ nákazy přímo ve vesnici se objevil už v sobotu, nešlo ale o sportovce. Problémy se nevyhnuly ani české výpravě, která hlásila pozitivní test u jednoho člena realizačního týmu, který do dějiště her přiletěl pátečním speciálem z Prahy.

„Všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a jsou v pořádku v olympijské vesnici,“ uvedl šéf české výpravy Martin Doktor. „Každopádně tréninkové aktivity a plány sportovců nijak omezené nejsou,“ dodal sportovní ředitel ČOV a bývalý rychlostní kanoista.

Situace se však začíná komplikovat i mezi samotnými sportovci. Organizátoři her v neděli informovali, že nákaza koronavirem se potvrdila u dvou zahraničních reprezentantů přímo v olympijské vesnici. Další sportovec byl pozitivně testován mimo ni.

Pořadatelé: Chápeme obavy sportovců

„Všechny tři případě se týkají sportovců z jedné země a jedné disciplíny,“ uvedl mluvčí organizačního výboru Masa Takaja. „Jsou izolování ve svých pokojích a dodáváme jim jídlo,“ dodal bez dalších podrobností o národnosti či identitě nakažených.

Televize BBC informovala o tom, že se jedná o členy fotbalového mužstva z JAR - dva hráče a videoanalytika. Jihoafrická reprezentace to později potvrdila. 

V Tokiu a okolí platí kvůli stoupajícímu počtu nakažených (za poslední rok už několikátý) stav nouze. V sobotu bylo nahlášeno 1410 nových případů, nejvíc za uplynulých šest měsíců. Už čtyři dny v řadě přibývá přes 1000 nakažených a není tak divu, že řada Japonců je v průzkumech veřejného mínění proti pořádání olympiády.

Pořadatelé v neděli nahlásili 10 případů lidí s pozitivním testem, kteří souvisejí s olympijským děním (tedy nejen mezi sportovci a jejich týmy, ale i v médiích, mezi sponzory a dalším personálem). V sobotu jich bylo celkem 15.

„Chápu, že sportovci, kteří míří do Japonska, mají pravděpodobně velké obavy. Děláme vše, abychom zabránili šíření nákazy. A i kdyby k tomu došlo, máme připravený plán, jak zareagovat,“ uvedla šéfka organizačního týmu her Seiko Hašimotová.