Opravdu nešlo o přebor dorostenek, ale o předávání olympijských medailí. Za předpisovými rouškami tří nejlepších závodnic se skrývaly lehce vyjukané, ale především šťastné tváře teenagerek, které si teď doma do pokojíčku mohou pověsit extra cennou trofej.

„Splnil se mi sen, stejně jako sen mých rodičů,“ povídala Japonka Momidži Nišijová, která v pondělí vyhrála závod žen.

Mimochodem: o den dříve triumfoval mezi muži v kategorii street rovněž domácí závodník Juto Horigome a potvrdilo se tak, proč Japonci tolik naléhali na zařazení tohoto sportu do programu. Jsou v něm totiž mistři.

Ale zpátky k Nišijové. Té je totiž pouhých třináct let, což z ní dělá třetí nejmladší olympijskou vítězku v historii her. V den zisku zlaté medaile činil její věk konkrétně 13 let a 330 dní. Schválně – co jste v tomhle věku dělali vy?

Ještě o 127 dní mladší je Brazilka Rayssa Lealová (nebo celým jménem Jhulia Rayssa Mendes Lealová), která brala stříbro. Bronzová Japonka Funa Nakajamová si ve svých šestnácti letech mohla vedle soupeřek připadat jako zralá a ostřílená matadorka…

Před pár lety se ženy neprosazovaly

„Jsem velmi šťastná,“ svěřila se vítězka nesměle. „Nemyslela jsem si, že dokážu vyhrát. Ale ostatní holky mě povzbuzovaly a dodávaly mi odvahu, tak jsem pocítila, že by to mohlo jít.“

Není to tak dávno, co měl skateboarding pověst poněkud misogynního sportu. V Tokiu například závodila také (dnes třicetiletá) Kanaďanka Annie Gugliaová, která nedávno v médiích zavzpomínala na své trudné začátky. První dva roky prý bývala na soutěžích jedinou ženou, ať přijela kamkoli… Ovšem nevzdala se.

A časy se i díky těmto průkopnicím mění. Dnes je skateboarding na olympiádě a dopředu ho táhnou mladičké dívenky. I ty se však musejí vyrovnat s drsnými výzvami – třeba s nechápavým rodičovstvem.

Sport, který čelí předsudkům

Zatímco Nišijovou rodiče od začátku podporovali, tak třeba rozlícený otec Brazilky Leticie Bufoniové (v Tokiu skončila devátá) její milované prkno osobně rozlámal. Důvod? Nedomníval se, že právě tento „problémový“ sport je pro jeho dceru vhodný.

Jisté sociální stigma na skateboardingu stále ulpívá i přes úspěšnou olympijskou premiéru. Je dost lidí, kteří „skejťáky“ považují za nedůvěryhodné floutky, kteří se se svými rachotícími prkénky potulují po městě, ničí veřejný majetek a vůbec se chovají krajně podezřele.

Takhle Nišijová jezdila už v 11 letech na X Games:

Zdroj: Youtube

Proti tomuto zkreslenému pohledu chce bojovat i Nišijová. „Byla bych ráda, kdyby díky vlivu olympiády vzniklo víc skateparků, abychom měli kde jezdit a zlepšovat se,“ prohlásila zlatá medailistka.

Ve svém útlém věku má všechno před sebou, jeden rekord už ale určitě nepřekoná. Nejmladší olympijskou vítězkou všech dob totiž zůstává americká skokanka do vody Marjorie Gestringová, která získala zlato na hrách v Berlíně v roce 1936. Té bylo 13 let a 267 dní.