Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magazín

včera 13:06

Rudolf Křesťan: Mýlit se je lidské, ale není to univerzální omluvenka na všechno

/ROZHOVOR/ Rudolf Křesťan je králem českých fejetonistů. Jeho texty jsou mnohdy malými odbornými pojednáními, protože jsou podloženy ověřenými fakty. Když psal například o tom, proč se říká Na Nový rok o slepičí krok, neváhal si zjistit, jak je takový slepičí krok dlouhý. Jeho nová kniha ovšem nemá na obálce slepici, ale kotě. Láskyplně ho nakreslila Magda Křesťanová, která svému muži obléká nejen knížky, ale i jeho samotného.

17.10.2018

Veronika Arichteva: Mezi muži se cítím jistěji

/ROZHOVOR/ Děláte-li rozhovor s herečkou, můžete jen doufat, že nebude nervózní, roztěkaná nebo ve špatném rozpoložení. Před focením je to velmi nejisté, během focení vyloučené. Zbývá tedy hodinka po focení. Jenže v případě Veroniky Arichtevy to zas byl čas před obávaným tréninkem na StarDance! Napětí ale naštěstí brzy opadlo, Veronika se nonšalantně usadila v křesle hotelu Emblem, zažehla ajkos, a rozhovor se od té chvíle odvíjel tak, jako by na čase ani moc nesešlo.

28.9.2018

Místo auta parkuji v garáži obrazy, říká herec Jan Kanyza

/ROZHOVOR/ Jan Kanyza, herec a malíř s podmanivým hlasem, načetl novou audioknihu, má nový ateliér i byt a je nadšený z obrázků, které maluje jeho čtyřletý vnuk James. Na oslovení dědeček si ale zatím ještě zvyká.

25.9.2018

Proč neustále přibývá psychiatrických diagnóz? A nemáte některou i vy?

Slavná americká „bible psychiatrů“ letos přinesla nové diagnózy. Jako nemoci byly označeny i stavy smutku, občasné přejídání nebo strach z oplešatění. Kritikové poukazují na to, že tři čtvrtiny autorů příručky jsou nějak propojeni s farmaceutickým průmyslem. Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch, ve zkratce označovaný jako DSM, je za oceánem slavnou knihou. Příručka shrnující diagnózy oficiálně uznaných duševních poruch vychází v milionových nákladech a „zdobí“ i bezpočet knihoven laiků. Ti ji hltavě čtou a s jakýmsi zvráceným potěšením u sebe shledávají abnormality, jež si pak nechávají potvrzovat lékaři.

16.9.2018

Bára Nesvadbová: Nesouhlasím, když kdokoliv komukoliv říká, co je správné

/ROZHOVOR/ Spisovatelka a novinářka Bára Nesvadbová opustila po sedmnácti letech práci šéfredaktorky módního časopisu. Rozhodně ale nezahálí. Vydala módního průvodce Síla stylu, v říjnu představí svou povídkovou knížku Momentky, věnuje se charitě a snaží se být co nejlepším rodičem.

15.9.2018

Fenomén Ostrava: město, které vás nerozptyluje starožitnostmi

Bylo mi tenkrát dvaatřicet a stěhovala jsem se do Ostravy. Přiznám se – nebýt toho, že můj tehdejší partner tu dostal zajímavou pracovní nabídku, zřejmě bych se z Prahy dobrovolně nehnula. Když jsem ale své ostravské kamarádce nadšeně referovala, že se vydávám na sever, jen zalapala po dechu a vyjmenovala řadu „objektivních“ důvodů, proč jsem se rozhodla špatně.

8.9.2018

Jana Fabiánová: Máma mě Semaforem, jak se říká, odkojila

/ROZHOVOR/ Jana Fabiánová má zpívání v krvi. Stejně jako její maminka Naďa Urbánková prošla divadlem Semafor a teď se do něj vrací v novém muzikálu Alice a Alenka. Protože normálně žije v Los Angeles, bude se muset na čas přestěhovat zpět do rodné vlasti. Vzhledem k roli, kterou bude v muzikálu hrát, by se dalo říct, že dobré labutě se vracejí…

2.9.2018

Lukáš Langmajer: Nemusím dělat divadlo s kdejakým blbcem

/ROZHOVOR/ Divadlo hraje jen tam, kde dávají hercům svobodu, a nikdo se nad nikoho nepovyšuje. Jezdí rallye, protože ho to baví. Na sociálních sítích píše to, co si myslí a na dovolené byl na Ukrajině. Lukáš Langmajer si totiž rád plní své sny.

2.9.2018

Průvodce první třídou. Poradíme vám, jak dítěti zpříjemnit školní začátky

První rok školy určí vztah, který k ní vaše dítě bude mít. Proto je dobré ho před nástupem do vzdělávacího procesu nestrašit tím, co všechno bude muset zvládnout, ale také ho příliš nepřeceňovat a neslibovat mu, že bude ze všech nejlepší, aby nenastupovalo do kolektivu s nereálnými představami. A buďte tu pro něj, milí rodiče!

1.9.2018

Mikuláš Kroupa: V každém životním příběhu se najdou chvíle odvahy i pády

/ROZHOVOR/ Na pražském Dejvickém náměstí mohou lidé spatřit obrovské fotografie Josefa Koudelky, silné a dojemné výjevy ze srpna 68. Na výstavních věžích hledí tváře lidí i jejich příběhy z archivu Paměti národa, týkající se srpnové invaze. Pro ředitele neziskové organizace Post Bellum Mikuláše Kroupu, spolutvůrce projektu i spoluautora rozhlasového dokumentárního cyklu Příběhy 20. století, jde o srdeční záležitost. I proto, že sám pochází z disidentského prostředí a jeho otec, politolog a filozof Daniel Kroupa, byl signatářem Charty 77.

26.8.2018

Tomáš Klus: Nechci, aby Andrej Babiš hnil v base, chci pravdu

/ROZHOVOR/ Písničkář Tomáš Klus se v rozhovoru vyznává ze spousty věcí – ze snahy být dobrým tátou a dobrým člověkem vůbec, z vrozeného pravdoláskařství, z potřeby překonávat strach… Když říká, že mu jde o pravdu, v životě i v politice, pomyslíte si cosi o klišé, ale zároveň se přistihnete, že to tomu bosému rebelovi mainstreamu věříte.

25.8.2018

Farmář Stanislav Bíza: Na levanduli je úžasné, že vás neustále zklidňuje

Obec Starovičky ve vinařském kraji Pálava překvapivě nevoní jen dobrým vínem. Můžete tu cítit také intenzivní vůni levandule. Je tu totiž levandulová farma Stanislava Bízy. Ten měl před sebou původně kariéru automechanika, ale úraz na paraglidu mu obrátil život vzhůru nohama.

18.8.2018

Tomáš Matonoha: Neumím noty. Jsem takový nefalšovaný cikánský hráč

/ROZHOVOR/ Tomáš Matonoha cestuje každou volnou chvíli mezi natáčeními, dokonce si kvůli tomu pořídil obytné auto a letní dovolenou tráví nejraději v kempu. Kromě herectví a moderování se poslední dobou věnuje své kapele Inspektor Kluzó, a to tak intenzivně, že muzika je prý jeho hlavní činností.

15.8.2018

Tomáš Klus: Spolu vše zvládneme, ale je třeba mluvit. Věřím, že pravda vítězí

/ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava odstartoval díky prohlášení Tomáše Kluse velkou bouři v uměleckých kruzích. „Mám ve své smlouvě o dílo klauzuli, kterou si vyhrazuji právo nehrát tam, kde tečou Šéfovy peníze,“ napsal. „Nasmlouvané akce, kde je Mafra mediálním partnerem, rušit nemohu, ale zahrnu tuto výjimku do smluv budoucích.“ A lidé se ptají: neumře Tomáš kvůli bojkotu aktivit Andreje Babiše hlady?

13.8.2018

Meteorolog Petr Dvořák: Středomořské klima čeká nejdřív tak naše vnoučata

Horko, kterému v uplynulých dnech neunikl nikdo v Čechách, znovu vneslo do hospodských debat věčně zelené téma: Proč jde v posledních letech počasí do stále větších extrémů? Co způsobuje nepříjemná vedra? Letecký meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák Deníku vysvětlil, co se v atmosféře vlastně děje a jaké změny se dají očekávat v budoucnosti. 

12.8.2018

Designér Lega Milan Reindl: Vidět děti toužící po mých modelech hřeje u srdce

/ROZHOVOR/ Na stavebnicích Lego řada z nás vyrůstala a i dnes si chytré kostičky stále získávají své fanoušky. Hračky nás baví, ať jsme mladí či staří. Příběh dosud jediného českého designéra slavné stavebnice Milana Reindla je jako z pohádky. Učil na základní škole a po nocích se věnoval skládání Lega. Jednou ale zatoužil splnit si svůj sen, napsal do dánského sídla firmy a od roku 2012 se už naplno a profesionálně věnuje své vášni.

11.8.2018

Adam Mišík: Moje muzika bude temnější, konečně jsem našel svoji řeč

/ROZHOVOR/ Zpěvák Adam Mišík se proměnil z teenagera v chlapa. A nejen svou hudební tvorbou. „Posilovna minimálně čtyřikrát týdně je pro mě něco, bez čeho nemůžu jet,“ říká herec a zpěvák, který nedávno nasadil i boxerské rukavice.

10.8.2018

Podsládková Klára Chudá: Každý z pivních národů má svůj poklad

/ROZHOVOR/ Je jí devětadvacet. Na vysokou školu šla s tím, že coby milovnice chemie bude analyzovat potraviny. Když ale zjistila, že může „studovat pivo“, představy o své životní dráze rychle přehodnotila.

9.8.2018

Kutná Hora patří sprejování: jako legálnímu umění

Kutnou Horu ozvláštňují takzvané murály. Od středy do soboty se ve městě koná streetartový festival měnící město v galerii – a vznikají díla v rámci umění nazývaného mural art. Jde o velkoplošné malby na dosud fádních plochách; na stěnách šedivých ve skutečném významu i v přeneseném smyslu slova.

9.8.2018

OBRAZEM: Hrdina. Ale hlavně kamarád

O tom, jaký byl desátník Kamil Beneš člověk, skvělý přítel, napsal Deníku jeho kamarád. Neuvádíme pisatelovo jméno, které redakce zná. Muž ho však nechce zveřejnit.

6.8.2018

Marcel Sezemský: Svoje letadlo jsem si postavil, aby mi do létání nikdo nekecal

Letadla, létání – fenomén, který přitahuje mnoho lidí, ale různou intenzitou. Někdo jen rád zaklání hlavu za stroji na obloze, jiný aktivně létá, ale stačí mu pár „skoků“ za rok. Někdo je ve vzduchu víc než na zemi. Ovšem jsou i tací, kteří letadla raději stavějí, přičemž se do jejich vášně promítá ještě láska k historii, a o to je celá věc pozoruhodnější a náročnější.

4.8.2018

Klára Cibulková: Lidé ani neví, jak se jmenuji. Jsem pro ně doktorka Hanáková

/ROZHOVOR/ I kdybyste Ordinaci v Růžové zahradě sledovali jen občas, postavu doktorky Hanákové jistě znáte. Ale věřte, že její představitelka Klára Cibulková se určitě nechtěla bavit jen o této roli, díky níž ji sice zná celý národ, ale která ji už také přestala bavit.

29.7.2018

Kristýna Vaňková je 17letá závodnice, na čtyřkolkách poráží i dospělé muže

Kiki krotí KTM. Kristýna Vaňková závodí na čtyřkolkách, je dokonce loňskou mistryní České republiky a letos má našlápnuto i na druhé místo v Německu. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem závodnici Haruda Team RAC Sedlčany, které nikdo neřekne jinak než Kiki, nebylo pouhých 17 let a nesklízela by úspěchy i v konkurenci dospělých mužů.

28.7.2018

Lukáš Příkazký: Nikdy v životě bych nemohl dělat taxikáře

/ROZHOVOR/ Herec Lukáš Příkazký pochází z Moravy a je na to hrdý. Ne nadarmo má doma skříň plnou lidových krojů. Cesta k herectví u něj začala účinkováním ve folklórním souboru Demižón a ministrováním v kostele. Díky své profesi si naposledy vyzkoušel práci kriminalisty a taxikáře. Když ale v Praze shání taxík, nikdy neví, jestli ho „kolegové“ vůbec svezou.

21.7.2018

Lukáš Hejlík s dcerou Klárkou: Letošní dovolená? Na lanové centrum nezapomeneme

/ROZHOVOR/ Tak jako většina těch, kdo mají děti, vyrazil herec a gurmán Lukáš Hejlík na konci školního roku se svou dcerou Klárkou užívat volno. Zastihnout tuto dvojici výletníků nebylo lehké, neboť jsou neustále v pohybu. Nakonec se to ale podařilo, a tak mohl vzniknout tenhle vpravdě prázdninový rozhovor…

19.7.2018

Eva Decastelo: Děti a manžel mě nabíjejí i zabíjejí

/ROZHOVOR/ Česká herečka a moderátorka Eva Decastelo je žena mnoha tváří, ale málokdo by do ní řekl, že je především máma, hospodyně a uklízečka na plný úvazek.

15.7.2018

Dagmar Pecková: Neptám se chlapů, co bych si měla obléci

/ROZHOVOR/ Follová pro Peckovou. Stručně a jasně. To je název unikátní výstavy šatů, kterou otevřou dvě zmíněné dámy, operní sólistka a módní návrhářka dvanáctého července v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

13.7.2018

Karel Kovář alias Kovy: Zahraniční scéna je před českou o několik let napřed

/ROZHOVOR/ Karel Kovář, kterého youtuberský svět zná pod přezdívkou Kovy, patří k nejvlivnějším Čechům na internetu. Nedávno vydal knihu s názvem Ovšem, v níž píše mimo jiné o tom, jaké to je být slavný, kam v životě míří i proč přiznal, že je gay.

13.7.2018

Od Ježíše až k italské tragédii. Jsou obavy z pátku třináctého oprávněné?

Den, kterého se někteří lidé bojí jako čert kříže. Pokud jim navíc přes cestu přeběhne černá kočka, převrhne se slánka, popřípadě se blíží úplněk, přečkají jej pouze v neustávající nervozitě. Řeč je o pátku třináctého, který mimochodem znovu nastal právě dnes, 13. července 2018. Proč z něj vůbec máme takový strach a odkud tato pověra vzešla?

12.7.2018

ZLATÉ ROZHOVORY: Podle Američanů tu máme hrůzovládu, řekla Werichova dcera Jana

Když se v roce 1969 redaktor časopisu Květy sešel s Janou Kvapilovou, bylo to krátce po jejím návratu ze Spojených států amerických. Nepovídali si jen o jejím otci, slavném českém herci Janu Werichovi. Tématem rozhovoru byl i v zámoří žijící Werichův přítel Jiří Voskovec, vztah Kvapilové k USA jako k zemi, ve které vyrůstala, i pohled běžného amerického občana na politickou situaci v Československu. Text z roku 1969 vám Deník přináší v rámci speciálu Zlaté rozhovory.

9.7.2018

Jitka Nováčková: Přijde mi neuvěřitelné, že mě dívky a ženy berou jako svůj vzor

/ROZHOVOR/ Některé vítězky soutěží krásy zmizí stejně rychle, jako se objevily. To ale není případ Jitky Nováčkové (26), která se ve vodách českého showbyznysu hodně rychle naučila plavat.  

6.7.2018

ZLATÉ ROZHOVORY: Bylo jasné, že to komunista dělá špatně, prohlásil Petr Čepek

Když redaktor Květů dělal s Petrem Čepkem rozhovor, bylo krátce po listopadu 1989. Tehdy, ačkoli se měli bavit o jeho filmové a divadelní práci, neustále sklouzávali k debatám o politice. V té době to bylo pochopitelné. Už tenkrát měl Petr Čepek obdivuhodně jasno, až bylo s podivem, jak velkým byl optimistou. V roce 1992 se novinář a herec v Malostranské kavárně sešli znovu. Tento rozhovor v rámci speciálu Zlaté rozhovory znovu připomínáme. 

5.7.2018

ZLATÉ ROZHOVORY: Ctíme partu a kamarádství, říkal komik Miloslav Šimek

Police plné knih, na stěnách obrázky a fotografie, v koutě místnosti pohovka, u okna stůl s lavicí a židlemi. Dříve to býval sklep, později v tomhle mrňavém království vymýšlel své scénky, povídky, skeče nebo divadelní hry populární komik Miloslav Šimek. Deník ve speciálu Zlaté rozhovory připomene, jak svou tvorbu Šimek hodnotil v roce 1976 v časopisu Květy.

3.7.2018

Petr Urban: Pivrnce kreslím stejně. Prostě furt chodí oblečený jako za komančů

/ROZHOVOR/ Kdo by neznal postavičku Rudy Pivrnce? Chlápek s bříškem,v červenobíle pruhovaném triku, střapaté vlasy, kšiltovka ze sedmdesátých let baví lidi již pěkných pár desítek let. Ale nejen jím ve Smržovce žije jeho „otec“, humorista, bavič a svéráz Petr Urban a jeho manželka Inka.

2.7.2018

Miroslava Němcová: Bylo fascinující, jak se země zvedala, tvořily se zákony

/ROZHOVOR/ S Miroslavou Němcovou jsme si povídali o jejím elektrokole, dovolené doma, knihách i o tom, jak nerada nakupuje. A samozřejmě taky trochu o politice.

29.6.2018

Vědci rozluštili tajemství vesmírného objektu. O asteroid ani loď nešlo

/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.

DOTYK.CZ
29.6.2018

Řidič autobusu napsal Husákovi, sledovačky StB ho provázely až do listopadu 1989

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme Rudolfu Berezovi, řidiči autobusu, jenž napsal dopis Gustávu Husákovi.

26.6.2018

Gabriela Koukalová: Mám sen mít místo zlaté olympijské medaile krásnou rodinu

/ROZHOVOR/ Ve svém sportovním životě dosáhla prakticky vše. Vyhrála Světový pohár, mistrovství světa a má i olympijskou medaili. Sportu však dala vale na vrcholu a mnohé popudila svojí osobní zpovědí v knize Jiná. Pravě tu přijela biatlonistka Gabriela Koukalová propagovat do hradeckého OC Aupark.

25.6.2018

Monika Babišová: Umím si prosadit svou

Strávila jsem s Monikou celý den. A odcházela s přesvědčením, že za každým mocným mužem stojí žena. Žije sice ve zlaté kleci a může mít relativně všechno, ale žít po boku Andreje Babiše chce kuráž a trpělivost.

24.6.2018

Michelinský šéfkuchař Kašpárek: Když přijdu večer domů, vyjedl bych lednici

/ROZHOVOR/ V České republice jsou pouze dvě restaurace (La Degustation Boheme Burgeoise a Field), které se mohou pyšnit nejvyšším kuchařským oceněním – michelinskou hvězdou. V jedné z nich, pražské restauraci Field, působí v roli šéfkuchaře ostravský rodák Radek Kašpárek.

23.6.2018

Zamilovaná Ester Geislerová: Je to celý vzácný, jsem šťastná!

Herečka Ester Geislerová (34) sice vydala knihu plnou rozchodových vět, momentálně ale září štěstím. Je znovu zamilovaná! Rozchody nejsou příjemnou záležitostí, jak ale říká Ester v našem rozhovoru, není důvod se kvůli tomu zbláznit. „Za sebe můžu říct, že mně pomohla rodina, přátelé, děti a taky práce, a hlavně čas.“ Terapií vám může být také to, že se s traumatem z rozchodu anonymně svěříte na sociálních sítích. Ostatně, sociální sítě na nás dnes prozradí mnohé… 

19.6.2018

Rozhovor s herečkou Danielou Kolářovou: Pokusím se zestárnout normálně

Jsou rozhovory, na které se těšíte, a rozhovory, z nichž máte trochu strach. Na schůzku s Danielou Kolářovou mě vyprovázely oba pocity. Málokterá herečka má pověst tak vzdělané i nekompromisní osoby. Otázky, které jsme spolu probíraly, nebyly veselé – deziluze ze současné politiky, stárnutí či odchod milovaného člověka. Přesto hodina a půl, kterou jsme spolu strávily, nebyla depresivní. Naopak.

18.6.2018

Vladimír Špidla: Zemana jsem považoval za nevhodného kandidáta na prezidenta

/ROZHOVOR/ Když byl Vladimír Špidla premiérem, poskytoval rozhovory kolem sedmé hodiny ranní. Teď je šéfem think tanku Masarykova demokratická akademie a sešli jsme se v deset hodin dopoledne. Jinak se ale na něm nezměnilo téměř nic. 

17.6.2018

Do třicítky ne. Víc než půlka Evropanů vylétává z hnízda rodičů později

Třicetiletý občan státu New York Michael Rotondo se soudí se svými rodiči: odmítá totiž opustit jejich byt. Udělal to už nakrátko ve svých dvaadvaceti letech – život na vlastní pěst se mu však nezamlouval, a tak se vrátil domů. Teď se zuby nehty drží svého dětského pokojíčku, i když mu soud nařídil vystěhovat se.

17.6.2018

Záhada Hory sedmi barev: Jde o zázrak přírody, nebo zásah vyšší moci?

Říká se, že příroda je mocná čarodějka. Někdy ale její kouzlení nabývá takových rozměrů, že člověka musí napadnout, jestli něco takového skutečně mohlo vzniknout pouze přirozenou cestou.

16.6.2018

Herečka Andrea Hoffmanová: Dítě? Toho bych se nevzdala kvůli žádné práci

Ačkoliv je Andrea Hoffmannová herečka, naposledy jste ji mohli vidět v komedii Dvě nevěsty a jedna svatba, více než její profese ji překvapivě naplňuje mateřství. Jen výjimečně vám totiž někdo, kdo se snaží obstát v divadle a u filmu, řekne, že dítě je mnohem lepší, než cokoliv jiného.

16.6.2018

Filmová legenda Omar Sharif: Jméno i vlast vyměnil za lásku a hazard!

Tvrdil, že se zamiloval jen jednou. Přesto kvůli ženám několikrát zcela změnil svůj život. Lásce Omar Sharif (†83) obětoval jméno, víru i svou zemi. Zaplatil za to dlouholetým vyhnanstvím a nenávistí.  

14.6.2018

Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

/ROZHOVOR/ Vnuk malíře Alfonse Muchy John je připraven ukončit soudní spor o vlastnictví Slovanské epopeje ve chvíli, kdy bude definitivně rozhodnuté, že se pro ni postaví seriózní budova na seriózním místě. Sdělil to ze svého londýnského domova v rozhovoru pro Pražský deník.

14.6.2018

Charlton Heston: Před světem skrýval několik podivných tajemství!

Když se řekne „typický Američan", může to být pochvala i nadávka. Charlton Heston (†84) byl mnohými považován přímo za prototyp „typického Američana". Bylo to v jeho případě hanlivé označení, nebo naopak velké ocenění?

13.6.2018

Krysa svého kamaráda za cukr nevymění. Za heroin ale vždy, říká studie

Krysy jsou ochotné vzdát se dávky cukru, aby osvobodili svého druha z těsného sevření. Pokud je však krysa závislá na heroinu, její ochota pomoct svému "kamarádovi" výrazně klesá. Nová studie by mohla pomoci porozumět, a případně vyřešit, jak společenská izolace a drogová závislost působí na lidi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT