V RŮZNÝCH HISTORICKÝCH ETAPÁCH LIDSTVA SE MĚNÍ ZÁJEM O TO CHŮVU DĚLAT, STEJNĚ JAKO JI MÍT… DNES JE OBOJÍ V KURZU

Šance pro nezaměstnané ženy po padesátce? Snad. Třeba v Ostravě se přes úřad práce desítky čekatelek na zaměstnání školí na profesionální chůvy. Pomůže nejrizikovější skupině jen kurz? Kéž by! Pravou chůvou se ale člověk rodí. V dětském odrážedle se vrtí malá slečna, které usměvavá dáma sem tam nenápadně vsune do pusy kus jablka a při tom jí čte pohádku. Kristýnka poslouchá a občas zatleská. Je jí 1,5 roku. Před chvílí bylo půl jedenácté dopoledne a profesionální chůva Eva Paulíková (54) bude v domácnosti u Suků s malou svěřenkyní ještě šest hodin. Vlastně ji zčásti i vychovává.

Žádný strach!

Žena nesmí jít do kurzu pro chůvy nebo do agentury na hlídání dětí s mottem Vychovala jsem své děti, tak mám praxi, a vychovám klidně i cizí… Byla by zklamaná!“ říká Monika Svobodová, ředitelka firmy Avedonna zajišťující služby pro rodinu a domácnost, tudíž i chůvy. „Dvě ze sta uchazeček se tu ukážou být chůvami tělem i duší. Být chůvou není jen,hlídat‘ dítko,“ usmívá se aktivní dáma, jejíž firma zajišťuje chůvy v řadě měst ČR a částečně i v cizině. Chůva musí mít skvělý vztah k dětem, být přirozená autorita, trochu zdravotník, bavič, babička i kámoška, psycholog, diplomat.„A musí být bezúhonná a diskrétní, na to podepisuje i smlouvu,“ zdůrazňuje Monika Svobodová s tím, že se to ukázalo jako nutnost. Klienti se bojí o své děti i soukromí.

Chůva jistou dobu,ovládá nejen jejich dítě, ale i domácnost, takže obavy chápu. Proto zájemkyně podrobuji pečlivému testu a výběru. I když jím daná žena projde, neznamená to, že vždy uspěje. Všichni lidé si nesednou, někdy klienti žádají někoho jiného.“ Nejde ale o přehnané nároky… Třeba chtěli místo brunety blondýnu. „Nečekejte pikantérie, ale děti podvědomě přilnou k chůvě, která je podobný typ jako jejich maminka, a to i vizáží. Takže například tříletý klučík akceptoval víc světlovlasou chůvu, jelikož maminka je blondýnka.“

Tebe chci

Chůvu Evu Paulíkovou si vybrala sama malá Kristýnka. Jak? U ní neplakala a byla v pohodě. Často za rodiče rozhodne potomek. „Pro každou rodinu upřednostňujeme model jedné chůvy, ale v případě její plánované absence mám už dopředu vytipovanou zálohu - jinou chůvu, kterou klienti také znají,“ popisuje svou práci majitelka agentury. To není nejhorší -někdy se stane, že ve dvě ráno volá chůva, že má horečku a na sedmou nemůže do „své“ rodiny. Pak musí Monika Svobodová kouzlit.

Mimochodem, co žadatelky o práci chůvy podceňují? „Jak kdo, ale nejčastější nešvar je jistá nespolehlivost, což zdaleka není výsada mladých! Tím i říkám, že na krátkodobá hlídání máme především mladší slečny, starší jsou často chůvami na delší čas, tak se stanou určitými členy rodiny,“ doplňuje sympatická dlouhovláska, která začínala vlastní školkou. Starší chůvy - to znamená ženy aktivní, sportovní, s řidičským průkazem, často vládnoucí cizími jazyky. Ideál je, když vyšly z pedagogického, zdravotního či kreativního oboru…Á propos, někdy odejde nadšená chůva sama. Její muž totiž nesnese, že jeho polovička odchází hlídat večer nebo v noci, že jezdí s „novou rodinou“ pracovně na hory, na dovolenou…

Asi do toho jdu

Manžel je tolerantní, v těchto věcech máme jasno. Navíc mě sám podporuje, abych tuto profesi zkusila,“ směje se Vladimíra Tvrdková, která začala jako pedagožka. Ve školství byla nadšená, jenže po roce 1989 ji zlákali do soukromé firmy, následovala zahraniční firma… Působila hlavně v oblasti logistiky a účetnictví. Teď je čerstvě - ne vlastní vinou -bez práce. „Zauvažovala jsem o cestě zpět k dětem a profese chůvy mě zaujala. Prošla jsem jistým testem a zatím hlídám příležitostně, ale být trvaleji u jedné rodiny by mě asi naplňovalo víc. Rozhoduji se, uvidím,“ říká.

Jak nese učitelka, že zde velí ve výchově i možném učení rodič? „Pokud by se názor rodiče na výchovu diametrálně lišil od mého, pak by to asi nešlo, jinak chápu, že každý rodič má právo o typu výchovy rozhodnout sám, jsem flexibilní,“ odpovídá diplomaticky. Zatím si poradila i s nestandardně živými dítky. Prcci ji milují. A tatínci? Schválně, sváděl ji už nějaký otec? „Děláte si legraci?“ baví se, a ač je jí přes padesát, zčervená… „Dvojnásob se mi hodí, že jsem vychována postaru: k jisté diskrétnosti, loajalitě, pečlivosti a perfekcionismu. To kupodivu moderní vzdělaný rodič po chůvě chce,“ zvážní Vladimíra, která má potřebu rozdávat hlavně lásku. Byla ale její představa o práci chůvy stejná jako realita? „Cítila jsem najednou obří odpovědnost! A pochopila, že malé dítě, které je zvyklé s maminkou na jistý řád, dostane mne a má mne hned akceptovat, což mu musím ulehčit. Tady jsem vnímala největší povinnost. Podařilo se,“ oddechne si a s dnešní svěřenkyní jde na hřiště. Hrát si ji dost baví.

Chůva 100krát jinak

Podle českých pohádek je chůva moudrá a už věkem pokročilá žena, která má vždy po ruce radu, vlídné slovo a lásku. Podle amerických filmů končí chůva (mladá a atraktivní) v náruči movitého, opuštěného tatínka, který na děti ve své péči nestačí. Bojí se klientky, aby jim chůva neodloudila manžela?

Vzít si chůvu jsem se bála, ale ne proto, že by mi mohla odloudit manžela. Tohle neřeším,“ směje se klientka agentury Monika Suková a dodává: „Nicméně takové obavy chápu! Stát se může cokoli.“ Sama hledala chůvu proto, že neměla jinou šanci. „Bez pomoci bych vše skloubit nedokázala, nemáme jedinou babičku! Možná proto jsem chtěla spíš středněvěkou paní, která by hlídala a byla i babičkou,“ líčí. Hledala dlouho, přes agenturu, a dnes je nadšená. Paní Eva „odchovává“ její druhou dceru. „Nejdůležitější byl Evin vztah k dětem, důvěra a to, že jsme si na první pohled padly do oka. Zafungovala chemie,“ tvrdí Monika, která s klidem „své“ chůvě svěřuje děti i klíče od domácnosti. Přesto přiznává, že zvykání si, bylo stresující. „Díky Evě jsem to ale začala brát sportovně, bylo to i jednodušší. Počítám s ní dál, doma i pro cestování.“ A jestli obtěžují opuštění tatínkové mladé chůvy? Takovou stížnost ředitelka Avedonny ještě neřešila. Naštěstí!

Chceme chlapa

Kurz chůvy absolvovalo i pár mužů a některé agentury, které chůvičky zprostředkovávají, je mají v adresáři. „Požadavek to není zcela běžný, ale třeba ekonomicky silné ženy, které jsou s dětmi samy, hlídací pány žádají a vítají. Pán-chůva totiž mírně nahrazuje v jejich rodině absentující mužský prvek,“ vysvětluje Monika Svobodová. Ve většině ale rodiče zajímají hlavně slušné, vlídné a spolehlivé ženy, které milují děti. Někdy je podmínkou věk, někdy to, aby byla rodilá Češka kvůli dobré výuce mateřského jazyka bez jiného akcentu… Zahraniční rodiče nebo bilingvní páry žádají pro změnu dobrou angličtinářku či němčinářku. Požadavky rodičů jsou různé.

Dva roky jsem chůvou, tedy u firmy. Proč? Chtěla jsem v životě změnit řadu věcí. Být svou paní mimo kancelář,“ popisuje Eva Paulíková a vodí cupitající Kristýnku po obýváku. Na žádost rodičů ji učí mluvit spisovnou češtinou. Nešišlá se! „Mám štěstí na rodiče, zatím nikdy nenastaly třecí plochy, dost možná i proto, že podvědomě vnímám hranice. Víte, co je fajn, že třeba tady mám na starost holčičku, tak si sama užívám jiné hračky, než byly u nás -mám už skoro dospělá dvojčata,“ směje se Eva, která je díky své práci stále in. V druzích her, hraček, dětských televizních postaviček atd. „Dvě věci mě prostřednictvím té profese mile překvapily: jednak se dnes o děti hodně starají otcové, jednak odpovědnost za dítě, které není mé, není legrace a vyčerpává, ale nějak hezky,“ uzavírá Eva. Jde s Kristýnkou ven.

CO RODIČE ZAJÍMÁ NEJVÍC?

Zda má chůva ráda děti jak vypadá jaké je národnosti kolik je jí let jaké ovládá jazyky a sporty jestli je zodpovědná zda řídí auto jak je technicky zdatná jaké má časové dispozice zda má vlastní děti zda absolvovala zdravotnické minimum.

KOLIK STOJÍ CHŮVA?

Nárazové hlídání přes agenturu přijde zhruba na 120 až 180 Kč/hod. Noční hlídání (tj. po 22. hod.) hlídání  o víkendech a svátcích je s přirážkou. Stálí klienti agentury dostávají slevy. CENY U SAMOSTATNĚ PŮSOBÍCÍCH CHŮV SE DOST LIŠÍ, PŘEDEVŠÍM PODLE REGIONU, COŽ DOKLÁDAJÍ I INTERNETOVÉ DISKUSE:

Jsem hlídací teta a hlídám 11 hodin denně za 180 Kč na hodinu…“ (Chebsko)

Ahoj, u nás je chůva většinou přes noc, a to dostane 200 Kč, plus snídani… Začínali jsme jinak, ale teď už je člen rodiny.“ (Ústí nad Labem)

Já za hlídání dostávala 80 Kč/hod.“ (Ostrava)

Ahoj, hlídám příležitostně, mám na to živnost, a beru 60 až 80 Kč/hod./ /dítě. Když je to hodin víc a častěji, tak se to upravuje, ale za příležitostné je to 60 Kč/hod. (Blansko)

KDO JE ŽÁDÁ?

Chůvu si pořizují především velmi zaměstnané manželské nebo partnerské páry, stejně jako samoživitelé (matky i otcové), kteří jsou ovšem solventnější. Zájem o službu mají i cizinci žijící v Česku. Nejvíce chův je vytíženo v Praze, Brně a Středočeském kraji. Přece jen je to služba placená.

NEJEN pro bohatší

Pro sociálně znevýhodněné rodiny je určen projekt dotovaný EU a realizovaný radnicí Prahy 4. Potrvá dva roky a po tu dobu bude rodičům na mateřské a rodičovské dovolené, kteří už pracují nebo se do zaměstnání pomalu vracejí, nabízet prověřené chůvy zdarma.