Pryč jsou doby, kdy medaile sbírala Kateřina Neumannová. I díky ní by však nemusela být budoucnost tak pesimistická.

Rodačka z Písku patří s pěti účastmi na zimních olympijských hrách k nejpoctivějším reprezentantům. V roce 1996 se navíc v Atlantě představila na horských kolech. První medaile slavila v Naganu, kde samozřejmě nejvíce slávy slízli zaslouženě hokejisté legendárním vítězstvím. Neumannová tehdy brala bronz a stříbro.

Kateřina Neumannová
Kateřina Neumannová: Nežila jsem příliš společensky, ale měla jsem medaile

O čtyři roky později pak česká lyžařka získala jen jednu bronzovou medaili. Nutno dodat, že na trati. Po odhalení dopingových hříšnic Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové se totiž nakonec dočkala dvou stříber. „Nejkrásnější na sportu jsou emoce. Neužijete si úspěch tolik jako po dojetí cílem na stadionu a zavěšení medaile na krk. I tak si ale řeknete zaplať pánbůh za to,“ prohlásila Neumannová pro Deník.

Nejemotivnější sportovní zážitek však na českou lyžařskou královnu teprve čekal. Psal se rok 2006 a česká závodnice přijela do Turína jako matka dvouleté dcerky. Ve skiatlonu opět chyběl kousek na nejvyšší stupínek, ale ještě zbýval jeden závod.

Český dvojbob Nosek - Dvořák
Ticho v bobu. Hluchého Noska nabíjejí reakce lidí, které motivuje startem na OH

Klání na třicetikilometrové trati přineslo epochální finiš, při kterém i komentátor České televize Pavel Čapek spadl ze židle. Neumannová triumfovala v posledním olympijském závodě kariéry. Za cílovou čárou běžela vstříc maminčině objetí malá Lucinka. Kdo nebrečel nebo neměl slzy na krajíčku, tak lže. Tohle byl hollywoodský příběh jak vyšitý.

„Stále tvrdím, že zlato na třicítce byl tak trochu ‚omyl‘ a shoda okolností. Nikdy jsem se totiž nespecializovala na dlouhé tratě,“ řekla hrdinka zimních her.

Po ukončení sportovní kariéry si Neumannová trochu pokazila reputaci jako prezidentka organizačního výboru prodělečného mistrovství světa v Liberci.

Zavzpomínejte na fantastický zlatý finiš Neumannové

Zdroj: Youtube

V současné době pracuje na ministerstvu obrany, pro Českou televizi spolukometuje lyžařské závody a navíc působí jako mentorka vycházející hvězdičky Barbory Havlíčkové.

„Jezdí se mnou na některá soustředění. Má ohromné zkušenosti, ve spoustě věcech mi dokáže dobře poradit,“ uvedla talentovaná slečna.

Pomůže česká legenda vychovat svou nástupkyni?

Bohumír Zeman.
Průkopník s kabinkou. Zeman na třetí OH nemohl: Vyhodili mě z reprezentace