Spřátelíte-li se na ostrově Unguja, jak zní název Zanzibaru ve svahilštině, s domorodcem, máte vyhráno. Dovolená, která s cestovní kanceláří a programem all inclusive (pozor, bez alkoholu) může stát na exotickou destinaci pouhých 27 000 korun, dostane nebývalý šmrnc.

Jak ženy chodily na záchod ve VIKTORIÁNSKÉ ÉŘE? VELKÉ ODHALENÍ

Neomezeně krevet

Okamžitě totiž získáte tipy na zajímavé výlety, o kterých budete přátelům vyprávět ještě dlouho po návratu z cest. Nevěříte? Tak například celodenní výlet do laguny na šnorchlování s průvodcem přijde na 40 dolarů (cca 800 korun) na osobu. To ještě nezní nijak lákavě, ovšem když se připočte oběd v ceně, jde úplně o něco jiného. A ty snědené neomezené kusy langust, krevet a humrů? Už jen to výrazně převyšuje hodnotu výletu při přepočtu na ceny těchto pochutin u nás.

Další výlety mohou směřovat do Stone Townu, historického jádra hlavního města Zanzibar City. Jde o památku UNESCO s typickými vyřezávanými dveřmi a trhem, který by turista neměl vynechat. Kromě běžných místních suvenýrů, plodů moře a bohaté nabídky ovoce v čele s aktuálně sezonním mangem můžete levně nakoupit zejména koření, artikl tolik typický pro Zanzibar (viz Vzácná vanilka).

Pozor na odliv

Určitě se ale nedostanete na ostrůvek Mnemba, který patří Billu Gatesovi a je přístupný jen členům luxusního Mnemba Island Lodge klubu. Proto se nabízí možnost cesty na jih Unguji, kde se hojně vyskytují delfíni a v národním parku Jozani Chwaka Bay vzácné druhy opic.

V oficiálním průvodci bohužel nenajdete důležitou informaci, se kterou přispěchají zaměstnanci hotelových resortů. Týká se přílivu a odlivu, jejichž časy je nutné sledovat, protože rozdíl může být směrem do vnitrozemí až čtyřsetmetrový a v případě nevědomosti dokáže natropit velké problémy. Jen na severu Zanzibaru moře neodchází, zase jsou tam ale dražší resorty. Většina se jich jinak nachází na východním pobřeží, kde je příjemně teplé moře po celý rok.

Sympatickým jevem je rozhodně fakt, že ačkoliv je Tanzanie muslimskou zemí, jde spíše o moderní formu tohoto náboženství. V praxi to znamená, že se místní beze strachu napijí piva a ženy v hotelích normálně pracují, klidně i v baru u bazénu, což by se třeba v Egyptě určitě nestalo. A tak jediným specifikem, které se doporučuje ženám a dívkám dodržovat, je mít při návštěvě hlavního města zahalená ramena a kolena. Triko s krátkým rukávem a volné letní kalhoty snadno vyřeší i tuto nutnost…

VZÁCNÉ FOTKY z TITANICU těsně po jeho objevení v roce 1985


Vzácná vanilka

Zanzibar = ostrov koření. I tak se dá charakterizovat místo spadající pod Tanzanii. Zástupci hotelových resortů pro turisty pořádají takzvané Spice Tour, během nichž na farmě kromě ochutnávky různých druhů ovoce a kokosového mléka ukážou, jak roste to, co často používáme, ale vlastně nic o tom nevíme. Například skořice, mandle, muškátový oříšek a vanilka. Právě ta je na Zanzibaru vzácná, protože na rozdíl od jiných ostrovů zde není hmyz, který by ji opyloval, a lidé to musejí dělat ručně…


Kolik co stojí

Zájezd na týden - od 27 000 Kč
Celodenní výlet - od 40 USD (cca 800 Kč)
Pivo v hotelu - cca 3 eura (75 Kč)
Kus ovoce na trhu - cca 2,50 Kč
Koření jako suvenýr - cca 10 Kč
Pozn.: Na Zanzibaru se v hotelích platí eurem, protože patří většinou Italům, jinak lze kromě místní měny používat i dolary.

Nádherné zábězy Zanzibaru uvkdíte také zde:

Zdroj: Youtube