Měla před sebou obyčejný život poslušné ženy, která rodí jedno dítě za druhým a většinu času tráví čekáním, až se manžel vrátí z práce. Přesně tak to Jean viděla u své maminky Winifred, která se vdala za Charlese Simmonse, což byl slavný britský gymnasta, jenž na olympiádě ve Stockholmu v roce 1912 získal bronzovou medaili. Měla s ním čtyři děti, Jean přišla na svět 31. ledna 1929 jako poslední. Winifred zůstávala doma v londýnské čtvrti Crouch Hill a manžel pracoval jako učitel tělocviku. Když bylo Jean 13 let, vše se náhle změnilo.

Děsivá zpráva

Přestože se Charles těšil dobrému zdraví, náhle zemřel. Praskl mu žaludeční vřed, o němž nikdo neměl tušení. Jean byla v té době ve velmi křehkém věku a zhroutil se jí svět. Navíc zuřila druhá světová válka a s maminkou a sourozenci se stěhovala z místa na místo v zoufalé snaze najít alespoň trochu bezpečný kout země.

Útěchu zkoušela hledat ve svých zálibách. Začala se intenzivně věnovat zpěvu a zejména tanci. Chodila do umělecké školy, jen aby si v životě vykřesala trochu radosti. A právě tam si jí všiml režisér Val Guest, který jí v roce 1943 nabídl roli ve filmu. Brzy se přidali další tvůrci, takže se do konce války objevila v sedmi snímcích. „Celou dobu jsem myslela, že je to jen taková legrace. Potkávat všechny ty známé tváře a ještě za to dostávat pět liber týdně, což bylo moc příjemné, protože v té době jsme s maminkou moc peněz neměli. Vždy jsem byla přesvědčená, že se brzy vdám a budu se jen starat o děti," říkala. Mýlila se. Herecký osud ji unášel stále dál.

S kým má to dítě?

V roce 1945 si zahrála ve velkofilmu Caesar a Kleopatra, kde egyptskou panovnici ztvárnila superhvězda Vivien Leighová. Mimo jiné se mezi herci objevil i Stewart Granger, který v 60. letech proslul v mayovkách jako Old Surehand. Už na sklonku druhé světové války šlo ale o ostříleného herce. Byl o 16 let starší než Jean a tehdy šestnáctiletá dívka se do něj zamilovala.

O pět let později se za něj provdala a následovala ho do Hollywoodu, kde chtěl zkusit štěstí. Pohříchu tam uspěla o poznání lépe, což později přispělo k rozpadu jejich vztahu. Za oceánem totiž Jean dobře znali, už v roce 1949 byla nominovaná na Oscara za drama Hamlet, které režíroval Laurence Olivier. Traduje se, že když jí radostnou novinu sdělili, vůbec netušila, o jakou cenu se jedná. O největší poctě pro herce předtím nikdy neslyšela.

V roce 1956 se jí narodila dcera Tracy. O jejím otci se už tehdy šuškalo leccos. Jean totiž nebyla vzorem manželské věrnosti, pletky měla s některými hereckými kolegy, například Robertem Mitchumem nebo Richardem Burtonem, který vše barvitě popsal ve svých pamětech. Není divu, že se manželství s Grangerem začalo hroutit.

Hádky a soud

Počátkem 50. let podepsala dlouholetou smlouvu s filmovým studiem RKO, které ovládal boháč a dobrodruh Howard Hughes. Mimochodem i s ním prý Jean udržovala intimní poměr. Přesto mezi nimi brzy vypukly spory. První velká roztržka se odehrála v roce 1953, kdy si ji režisér William Wyler vyhlédl do hlavní role princezny v komedii Prázdniny v Římě. Hughes ji však nechtěl půjčit konkurenci, takže ji nahradila Audrey Hepburnová. Film pak posbíral deset oscarových nominací.

Později ji Hughes naopak poslal pracovat pro jinou společnost, ovšem bez jejího souhlasu. To už Jean nevydržela a zažalovala ho. Výsledkem byl velmi sledovaný spor, který skončil po více než roce jejím vítězstvím. Zaměstnavatel jí musel jako odškodnění vyplatit čtvrt milionu dolarů. Jean pak už nikdy žádnou dlouhodobou smlouvu nepodepsala.

Jen několik měsíců po rozvodu s Grangerem se v roce 1960 provdala za režiséra Richarda Brookse, který byl starší o 17 let a měl za sebou už dvě nepovedená manželství. „Nemyslím, že si vybírám výrazně starší muže proto, že hledám náhradu za ztraceného otce. On byl velmi tichý a jemný člověk, zatímco oba mí manželé jsou velmi hluční a tvrdohlaví muži," říkala Jean se smíchem.

Zhoubná závislost

Rok po druhé svatbě se jí narodila dcera Kate a tentokrát o otcovství už žádné pochybnosti nebyly. Do vztahu se ale začal vkrádat jiný problém. Jean začala propadat alkoholu. V roce 1969 ji dokonce manžel obsadil do filmu Šťastný konec, který pojednával o ženě závislé na alkoholu. Snažil se jí tak naznačit, že sama má s pitím velký problém. Jean ztvárnila závislou ženu tak věrohodně, že se dočkala druhé a poslední nominace na Oscara.

Manželův pokus o terapii však ztroskotal. Jean se zhoubné vášně nechtěla vzdát. Pomáhala jí zvládat stupňující se deprese, které pramenily jednak z toho, že manžela kvůli jeho vytížení téměř neviděla, jednak z nabízených rolí, jejichž kvalita stále klesala. V 70. letech se objevila pouze v několika televizních filmech a na samém dně se ocitla v roce 1980, kdy se s ní Brooks rozvedl.

Jean podstoupila léčení a dokázala se vrátit na výsluní. Zahrála si v seriálech Ptáci v trní nebo Sever a Jih. Přibývající léta ale zastavit nedokázala, takže na sklonku milénia se před kamerou objevovala už jen zřídka. Místo toho ji čekal další boj, ten nejtěžší. Lékaři jí oznámili, že trpí rakovinou plic. Zákeřné nemoci podlehla ve svém domě v kalifornské Santa Monice pouhých devět dní před 81. narozeninami.

Co ještě nevíte

* V roce 1956 získala spolu s manželem Stewartem Grangerem americké občanství.

* Přestože Oscara nikdy nedostala, zažila pocit, jaké je to třímat zlatou sošku před plným sálem. V roce 1958 přebírala cenu za nepřítomného Aleka Guinnesse.

* Na Zlatý glóbus byla nominovaná šestkrát. Zvítězila hned na první pokus v roce 1955 díky filmu Frajeři a saze. Naposledy se o cenu ucházela v roce 1984 za výkon v seriálu Ptáci v trní.

* Z obou jejích dcer se staly herečky.

* V roce 2003 převzala Řád britského impéria.