Nemalé slávy dosáhl už jeho otec. Robert Earl Jones byl nejprve úspěšným boxerem. Trénoval třeba s Joem Louisem, který se v roce 1937 stal mistrem světa v těžké váze a titul držel dvanáct let. Robert se později dostal k filmu a stal se jednou z prvních hvězd tmavé pleti. Objevil se třeba ve snímcích Podraz (1973) nebo Cotton Club (1984). Přesto na něj má jeho syn rozporuplné vzpomínky.

Osm let mlčení

James Earl Jones se narodil 17. ledna 1931 v městečku Arkabutia v americkém státě Mississippi. Jeho otec se tam tehdy živil ještě jako dělník na plantáži, sluha a řidič limuzíny. Krátce po synově narození se ale vydal za velkými plány na lepší život a rodinu opustil. James mu nemohl dlouho zapomenout, že ho s matkou Ruth nechal na holičkách. Opuštěná žena si vydělávala na živobytí jako pokojská a učitelka, ale práci s péčí o malé dítě nedokázala skloubit. Jamese poslala ke svým rodičům na farmu v Michiganu. Chlapec si v novém prostředí zvykal velmi těžko. Stýskalo se mu po mamince, scházel mu otec.

Všichni si mysleli, že si zvykne, ale spletli se. Rozvinulo se u něj velké trauma a začal koktat. Krátce poté nastoupil do školy, kde se situace ještě zhoršila. Aby se vyhnul neustálým posměškům, přestal mluvit úplně. „Můj první rok ve škole byl i prvním rokem, kdy jsem přestal mluvit. Úplně. A byl to první rok z mnoha," líčil James.

Z úst nevydal ani hlásku osm let. Nepomohly tresty ani prosby. Učitelé ho nakonec začali tolerovat jako polovičního blázna. „Bylo to nejtěžší období mého života. Nikdo si nedovede představit ta muka, když máte v srdci spoustu slov, ale nemůžete je vyslovit," pokračoval herec. Situace se změnila až po nástupu na střední školu.

Drsný výcvik

Jamesův zachránce se jmenoval Donald Crouch. Učitel angličtiny si jako jediný uvědomil, že jeho student nepotřebuje soucit, ale pomoc. Všiml si, že má velké nadání k psaní poezie, a nakonec ho díky lásce k veršům dokázal přivést zpět k řeči. James zprvu četl vlastní básně v osamění, později se osmělil a recitoval je před spolužáky. I díky tomu získal dokonalou dikci. „Naučil jsem se mluvit pomalu a srozumitelně, o každém slově jsem totiž dopředu přemýšlel, abych se v něm nezadrhl," řekl herec.

Povolávací rozkaz většinou zastihne mladého muže v té nejméně vhodné životní situaci, ale v Jamesově případě to neplatilo. Po střední škole se ani na chvíli nerozmýšlel a zamířil na studia medicíny. Brzy si ale uvědomil, že jeho dětský sen už není tak atraktivní. Co teď? Potřebný čas na rozmyšlenou získal díky nástupu do armády. Zrovna zuřila korejská válka a James čekal, že se dostane do akce. Marně. Přesto nezahálel. Říká se, že podstoupil drsný výcvik u zvláštních jednotek, i když později to s úsměvem popíral. V armádě každopádně udělal slušnou kariéru a do civilu odcházel nejen s hodností nadporučíka, ale především jasnou vizí toho, čím chce být.

Nenaplněná touha

Na michiganské univerzitě začal studovat herectví, později se přesunul do New Yorku. Snažil se získat i praktické znalosti. V divadlech pracoval jako kulisák nebo vrátný. Brzy se postavil i před diváky. Netrvalo dlouho a už exceloval jako Othello. První větší příležitost ve filmu dostal v roce 1964 po boku Petera Sellerse ve válečné komedii Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu.

Tři roky poté se poprvé oženil. Jeho vyvolenou se stala o šest let mladší herečka Julienne Marieová. Manželství ale skončilo už po čtyřech letech. „Kvůli práci jsme se téměř neviděli, James také toužil po dětech, ale já jsem se na ně necítila," popsala Julienne, která se vdala celkem třikrát, přesto zůstala bezdětná.

Překvapivé přiznání

James smutek z rozchodu zaháněl prací, zejména v divadle. Když v roce 1977 sháněl George Lucas majitele démonického hlasu, kterým by v Hvězdných válkách promlouval temný rytíř Darth Vader, toužil po Orsonu Wellesovi. Jeho hlas se mu ale zdál až příliš slavný. Nakonec zavolal „neznámému" Jamesovi, který mu rád vyhověl. Přitom tvůrce požádal, aby jeho jméno nedávali do titulků. „Nešlo o přehnanou skromnost. Byl jsem přece jenom speciální efekt," vysvětloval James. Souhlas s uvedením svého jména v titulcích dal až ve třetích Hvězdných válkách v roce 1983. Přestože byl původně „bezejmenný", dosáhl nečekané popularity a pověst démonického chlapíka podpořil rolí vládce ve filmu Barbar Conan. Dařilo se mu ale také v soukromí.

Už to vypadalo, že z něj bude starý mládenec, jenže počátkem 80. let potkal herečku Cecilii Hartovou. O sedmnáct let mladší ženu si vzal v roce 1982 a ve stejném roce se jim narodil syn Flynn. James se v jedenapadesáti letech stal poprvé otcem.

Málokdo také ví, že je jedním z necelé dvacítky herců, kteří získali takzvaný EGOT, čtyři nejprestižnější ceny v šoubyznysu, tedy Emmy (televize), Grammy (hudba), Oscar (film) a Tony (divadlo). Nejdéle musel čekat na tu nejslavnější. Čestného Oscara za celoživotní dílo se dočkal až v roce 2008.

Letos v dubnu všechny překvapil, když otevřeně přiznal, že už dvacet let bojuje s cukrovkou. Přes velké zdravotní komplikace a pokročilý věk má pracovní diář stále plný. Fanoušci Hvězdných válek vyhlížejí hlavně konec letošního roku. Tehdy do kin vstoupí film Rogue One: Star Wars Story, v němž se vrátí k roli Dartha Vadera. Vitalitu a dlouhověkost má James ostatně v genech. Jeho otec, s nímž se už dávno smířil, zemřel teprve před deseti lety ve věku 96 let.

Zdroj: Youtube

Co ještě nevíte

*Nikdy se nesetkal s kulturistou Davidem Prowsem, který při natáčení Hvězdných válek chodil před kamerou v kostýmu Dartha Vadera.

* Namluvil desítky dokumentů, řadu let byl hlasem jednoho z největších amerických telefonních operátorů. Namluvil i znělky pro zpravodajskou stanici CNN nebo olympiády v letech 2000 a 2004.

* V jednom ze svých radiových pořadů rád používal hlas Dartha Vadera, jenže s tím musel přestat. Posluchači si stěžovali, že je to děsí.

* V roce 2005 dostal těžký zápal plic a musel se vzdát divadelní role na Broadwayi.