Dalo by se nad ní mávnout rukou s tím, že je „pouze" manželkou slavného Paula Newmana. To by však nebylo spravedlivé. Joanne byla čtyřikrát nominovaná na Oscara a o Zlatý glóbus se ucházela celkem desetkrát. Také se o ní říká, že se jako první herec vůbec dočkala hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu.

Drzá holčička

Sice se 27. února 1930 narodila v Thomasville v americkém státě Georgia, ale z velké části v jejích žilách koluje francouzská krev. Však také její celé jméno zní Joanne Gignilliat Trimmier Woodwardová. Její matka Elinor patřila mezi velké filmové fanynky, ale sama nikdy neměla odvahu nakouknout do filmového světa. O to víc si přála, aby v šoubyznysu uspěla její dcera. Dala jí křestní jméno podle slavné herečky Joan Crawfordové. Vzhledem k jižanským zvyklostem však zvolila podobu Joanne.

Elinořin manžel Wade, který pracoval na školském úřadě, však neměl pro její okouzlení stříbrným plátnem pochopení. Vzhledem k zuřící hospodářské krizi měl zcela jiné starosti. Rodina se sotva uživila, a to ještě za cenu toho, že se kvůli práci často stěhovala. Elinor se však svého snu nechtěla vzdát a snažila se v dceři zasít lásku k herectví. A dařilo se jí to.

V roce 1939 se v Atlantě obě zúčastnily premiéry tehdejšího hitu Jih proti Severu. Devítiletá Joanne potvrdila, že se rozhodně nestydí a na červeném koberci je jako doma. Vetřela se mezi hvězdné hosty, suverénně nastoupila do jedné z přistavených limuzín a sedla si na klín muži, který vypadal jako hodný strýček. Z překvapeného pasažéra se vyklubal slavný herec Laurence Olivier, který měl tehdy před svatbou s Vivien Leighovou, hlavní hvězdou Jihu proti Severu. Když se Joanne o mnoho let později s Laurencem setkala při natáčení, přiznala se, že ta drzá holčička byla ona. A herec se na událost z Atlanty překvapivě dobře pamatoval.

Léta plná hádek

Elinor byla přesvědčená, že její dcera je nejen budoucí herecká hvězda, ale zároveň nejkrásnější dívka široko daleko. Joanne se v době dospívání zúčastnila řady soutěží krásy a většinu z nich skutečně vyhrála, což její matku utvrdilo v přesvědčení, že jsou na správné cestě. Ta však nebyla bez potíží. Největší překážka na ně paradoxně čekala doma. Otec Wade se stále odmítal smířit s představou, že jeho dcera bude herečka. Po mnoha letech hádek a dusné atmosféry se Elinor s Wadem rozvedla. Joanne nesla situaci dost těžko, ale díky tomu se mohla zapsat na univerzitu v Louisianě, kde začala studovat herectví.

Ve studiích pokračovala v New Yorku, kde se v roce 1953 poprvé setkala s ještě neznámým Paulem Newmanem. Když ji o pět let starší mládenec poprvé spatřil, neudržel se a vykřikl: „Jé, to je ale neobyčejně hezká dívka!" Joanne ho považovala za namyšleného hejska a byla ráda, když jí zmizel z očí. Názor změnila až v roce 1957, kdy se s Paulem setkala při natáčení dramatu Dlouhé horké léto.

Vzájemným citům se zprvu snažili bránit, protože Paul byl od roku 1949 ženatý s Jackie Witteovou a vychovával s ní tři děti. Lásce se však poručit nedá.

Muka kvůli lásce

Joanne použila milostnou lest, aby nerozhodného Paula přiměla jednat. Začala chodit se scenáristou a spisovatelem Gorem Vidalem (*1925), dokonce kolovaly zvěsti, že se zasnoubili. Gore ale později přiznal, že šlo o domluvenou boudu.

Paul, na plátně suverénní lamač ženských srdcí, prožíval v soukromí velká muka. Má poslechnout hlas srdce, rozbít rodinu a opustit děti? Nebo se Joanne vzdát? Rozhodl se pro první možnost, jenže manželka nechtěla o rozvodu ani slyšet. Žádnému ze členů milostného trojúhelníku nebylo co závidět.

Nakonec jako první povolila Jackie. Když viděla, jak zkroušený její manžel je, s koncem soužití souhlasila. Paul se s Joanne oženil jen týden poté, co rozluka manželství nabyla právní moci. Veselka se konala v lednu 1958 v Las Vegas, ale o měsíc později postihla novomanžele tragédie. Joanne ve čtvrtém měsíci potratila.

Uplynuly další čtyři týdny a herečka se znovu usmívala. Za výkon ve filmu Tři tváře Evy dostala Oscara. Její matka se tetelila blahem, vždyť její dcera se dotkla samého hereckého vrcholu. O Joanne se dodnes traduje, že se její jméno jako vůbec první objevilo na hollywoodském chodníku slávy. Jde však o omyl. Slavná dlažba vznikla v roce 1960 a od počátku na ní figurovalo přes 1500 jmen. Joanne byla pouze první celebritou, která u své hvězdy pózovala fotografům.

Herectví je jako sex

Navzdory škarohlídům vytvořila s Paulem prakticky dokonalý pár. Žili spolu déle než půl století, objevili se spolu v nespočtu filmů a také zplodili dcery Elinor (*1959), Melissu (*1961) a Claire (*1965). Přestože je okolí považovalo za obrovské hvězdy, oni tomuto dojmu nikdy nepodlehli. Například šaty, v nichž Joanne přebírala svého prvního a jediného Oscara, si sama ušila a stály pouhých 100 dolarů. Také se v 60. letech mezi prvními celebritami odstěhovali mimo Los Angeles. „Herectví je něco jako sex. Provozujete ho, ale nemluvíte o tom," říkala Joanne. Nevzrušeně přijímala i fakt, že po jejím manželovi touží fanynky po celém světě. „Nemyslím si, že je nějaký sexsymbol. Je mu už přes čtyřicet, má šest dětí a chrápe," uvedla při jednom televizním rozhovoru.

Většinou však o Paulovi mluvila jako o nejohleduplnějším a nejromantičtějším muži pod sluncem. Paul zase proslul výrokem o svých údajných nevěrách. „Proč bych chodil na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?"

Přestože se Joanne po každém porodu vrátila do práce během několika měsíců, nepatří mezi nejznámější herečky. Od 80. let se věnovala zejména divadlu a filmoví fanoušci si ji zapamatovali spíše jako „tu od Newmana". Málokdo tušil, že se intenzivně věnuje také charitě. S manželem založili ve wyomingských horách léčebnu pro děti bojující s rakovinou a dalšími vážnými nemocemi. Péči navíc poskytovali zcela zdarma. Za dlouhá léta do provozu investovali desítky milionů dolarů a pomohli několika desítkám tisíc malých pacientů.

Od roku 2008, kdy Paul podlehl rakovině, na chod zařízení dohlíží sama.

Zdroj: Youtube

Co ještě nevíte

* Miluje balet a jízdu na koni.

* Po svatbě s Paulem Newmanem byla část jejích příbuzných velmi rozladěna. Vadilo jim, že slavný herec je částečně Žid.

* Její odvážné scény ve filmu The Stripper (1963) musel nejprve schválit její muž.

* V roce 1975 se při natáčení filmu Návrat Lew Hapera setkala s mladičkou Melanií Griffithovou. Prozradila jí, že měla tři životní cíle. Vdát se za velkou hvězdu, mít tři děti a získat Oscara. Melanie později přiznala, že ji chtěla napodobit. Vzala si Antonia Banderase, má tři potomky, jen Oscara zatím nezískala.

* Od roku 1996 se Joanne objevila před kamerou pouze dvakrát.