Byl Honza hloupý, když jeho ideálem byl šťastný život na teplé peci? Nebo jde spíše o místní variantu buddhisty, který staví na první místo blaženou meditaci? Svůj vnitřní svět si člověk nosí v sobě a rozhodující pro jeho štěstí je jeho „atomová rodina“ neboli „nejbližší smečka“.

Proč by se tedy někdo měl cítit hloupě, jestli netouží po nadprůměrně placené práci, ale mezi „cizáky“, ani nechce trávit dlouhé dovolené kdesi v horoucích peklech?

Takový životní postoj jistě není módní ani moc „sexy“, nicméně psychologové potvrzují jeho plnou oprávněnost. A touhu po domově považují za jeden z velkých problémů řady dnešních úspěšných lidí. Často ten největší.

Například se to týká modelek, fotbalistů, obchodníků, vědců i třeba žoldáků sloužících v cizích zemích.

„O stesku po domově píše už Homér,“ říká britská psycholožka Caroline Schusterová.

Kvůli němu bylo později třeba u švýcarské papežské gardy zakázáno zpívat písně rodné země, aby vojáci netrpěli. Touha po domově totiž může u citlivých osob způsobit deprese a nejrůznější duševní poruchy.“

Caroline Schusterová má „sbírku“ případů, kdy se úspěšní lidé museli kvůli stesku vzdát své kariéry. Patří mezi ně veslařka Kate Copelandová, loňská zlatá olympionička, která nevydržela dlouhodobé tréninky v zahraničí a ukončila vrcholovou dráhu, herec Robert Lindsay, jenž nedokázal žít v Hollywoodu, a řada dalších.

close Logo Květy info Zdroj: kvety.cz zoom_in