Moderně se říká, že jsou mingle (z anglického married, but single - ženatý/vdaná, ale svobodný/á). On a ona mohou být dokonce manželé, ale každý má vlastní domácnost. Sejdou se, když mají oba chuť, čas a náladu.

Fenomén to není nový, ale získává na síle. Daří se mu totiž v době, kdy lidé nemají příliš času, touží po kariéře a nechtějí se příliš vázat. Může to také souviset s rostoucí emancipovaností žen a s velkým počtem takzvaných singles, kteří si zvyknou na své pohodlí, a když po letech konečně poznají „toho pravého“, narazí na problém: nedokážou s ním žít bok po boku bez kompromisů.

Máme každý svůj klid

„S partnerem vlastníme každý svůj domek, své malé hospodářství a ani jeden z nás nechce opustit svoje ,doma´, svá zvířata (třeba psi se spolu nesnesou), prostě opustit to své…“ svěřuje se jistá Káťa v internetové diskusi. „Navíc si zřídil velikou dílnu a stále něco kutí, k tomu má velikou vybavenou autodílnu a spoustu strojů, což u nás není. U nás má zase ve vsi dcerka kamarády a chodí tu do školy… Bydlíme od sebe 10 km, což je 10 minut autem či půl hoďka na kole. Navíc jako bonus máme každý i svůj klid, nehrozí stereotyp. Vidíme se opravdu jen tehdy, kdy chceme, což je tak dvakrát třikrát v týdnu plus víkendy. A ani jeden z nás nežárlíme. To je vlastnost, která je zbytečná. Pokud vás bude chtít partner podvádět, bude to dělat, i když bude bydlet s vámi.“ Může ale něco takového fungovat dlouho?

Dobrou noc, už musím domů

Příběh britského páru Claire a Davida Burkeových, kteří poskytli britským novinářům detailnější pohled do svého soukromí, ukazuje, že někdy ano. Jsou spolu už 16 let a prý objevili recept na šťastné manželství. Kouzlo podle nich tkví právě v tom, že nežijí pod jednou střechou a dělí je vzdálenost šesti kilometrů. Před 10 lety se vzali a mají spolu osmiletého syna. Každou sobotu spolu tráví mnoho hodin, povečeří, nad sklenkou vína rozebírají problémy. Jindy sebou plácnou na pohovku a dívají se na film, nebo se věnují intimnostem. „A pak kolem jedenácté večer se David protáhne a zívne s tím, že už je čas, aby šel,“ popsala 50letá Claire. „Políbím manžela na dobrou noc a on vyrazí do svého domu. Přítomnost jednoho u druhého nepovažujeme tolik za samozřejmost a možná společně trávíme rádi více času než většina našich normálně žijících přátel.“

„Miluju Claire a vždy se těším na každé naše setkání,“ potvrzuje David. „Nedokážu si ale představit, že bych se každé ráno probouzel vedle ní. Je to asi divné, ale mám zkrátka rád nezávislost.“ Vzpomínáte? Podobně to fungovalo v době, kdy jste se svým partnerem (partnerkou) chodili a poznávali se. I v tom je kouzlo mingle vztahů. Claire přiznává, že oddělené soužití původně inicioval její partner. Nechtěl prý zakoušet to, co jeho rodiče, kteří žili tradičně, jenže se neustále hádali.

Vztah Davida a Claire vydržel i ránu osudu. V září 2008 se jim narodil syn Jaye, kterému lékaři zjistili Downův syndrom. „Byli jsme z toho oba zničení, dokonce jsme uvažovali, že začneme bydlet spolu, abychom péči o něj zvládli. Nakonec jsme to ale překonali a dohodli se, že si budeme nadále pomáhat v odděleném soužití,“ popsal David, který vydělává, zatímco Claire se před lety vzdala své práce, aby se mohla naplno věnovat synovi.

Spojili se tunelem

Vztahy, kdy lidé žijí odděleně, vyhovují obyčejným lidem i známým osobnostem. Například anglická herečka nominovaná na Oscara a Zlatý glóbus Helena Bonham Carterová a režisér Tim Burton bydleli na severu Londýna, ale ve dvou sousedících domech, které propojoval tunel. Podle britského tisku byl v obou domácnostech rozdílný nábytek a styl celého zařízení. Jako oddělené se jevily prý také kuchyně obou celebrit. Zkrátka oba nechtěli ani trochu slevit ze svého vkusu i chutí. Ovšem ani to jim nakonec nepomohlo a rozešli se.

Šance pro seniory

Do společného života se moc nehrnou především ti lidé, kteří mají špatné zkušenosti z předchozích vztahů, nebo mají děti s minulým partnerem a nechtějí je vystavovat novému prostředí. Mingle vztahy začínají být typické rovněž pro soužití seniorů. Výzkumníci z Missourské univerzity zpovídali Američany ve věku nad 60 let, kteří udržují dlouhodobý vztah, ale žijí od svého partnera odděleně. Ukázalo se, že kromě touhy uchovat si nezávislost a soukromí ve vlastním bytě chtějí zůstat také finančně nezávislí. Nechtějí riskovat, že jejich vztah pokazí dohady kvůli penězům. Byť to samozřejmě předpokládá, že jsou v penzi dobře zajištěni.

„Máme zafixováno, že pokud lidé s někým žijí ve stáří, je to do značné míry většinou jejich dlouholetý partner z manželství,“ uvedla pro list Daily Mail Jacquelyn Bensonová, odborná asistentka zmíněné univerzity. „Jenže to se pomalu mění. Dnes je více rozvedených a ovdovělých seniorů, kteří nechtějí zůstat zcela v izolaci a zajímají se o vytváření nových důvěrných vztahů. Byť už to není klasické manželství.“

Odborníci soudí, že jde o nový druh dlouhodobých vztahů, které by měly být společností přijímány pozitivně. Jacquelyn Bensonová ovšem upozorňuje: „Musíme také zmapovat, nakolik se tyto vztahy osvědčují v následné péči, kdy senioři potřebují pomoc dětí nebo právě klasického partnera, protože přestanou být soběstační.“

Kdy do toho máte jít?

+ Chcete-li předně budovat kariéru
+ Bojíte se, že vám klasický vztah zevšední
+ Nechcete partnera vidět ve vytahaném triku nebo v teplákách
+ Chcete si zachovat své soukromí


Kdy vám vztah mingle sedět nebude?
+ Jste žárlivý/á, chcete mít partnera pod kontrolou

+ Toužíte po dětech. Pořizování dětí ve volném vztahu není dobrý nápad
+ Chcete s někým bezprostředně sdílet své pocity tváří v tvář
+ Čekáte od svého protějšku oporu

ROZHOVOR

Nevýhodou mohou být milenci a milenky

Odpovídá psycholog a manželský poradce PhDr. Petr Šmolka.

Setkáváte se ve své praxi s lidmi, kteří udržují mingle vztah a potřebují poradit?
Ano, občas se objeví i tyto páry. Zpravidla ve chvíli, kdy mingle model vyhovuje pouze jednomu z nich, zatímco ten druhý by dával přednost společnému soužití pod jednou střechou. Poměrně často se však až při práci se společně žijícími klienty ukazuje, že model mingle je pro ně vhodnější.

Přibývá hodně lidí, kteří ho vyznávají?
Volba mingle modelu je nyní výrazně častější než třeba před 20 a více lety. Do jisté míry to může být kapku módní záležitost. Už jen fakt, že se o dané možnosti více mluví a píše, může někoho svádět k nápodobě. Důvody rostoucího trendu akceptovat mingle model mohou však být i zcela prozaické. Partneři spolu začínají žít ve vyšším věku, oba už mívají častěji vlastní bydlení, což je nezbytnou (nikoli dostačující) podmínkou pro volbu mingle vztahu. V době, kdy snoubencům bývávalo zhruba 20 let, tak byli rádi, když nemuseli společný život začínat u rodičů jednoho z nich. Natož aby měli možnost žít každý ve svém teritoriu.

Můžete shrnout výhody a nevýhody těchto vztahů?
Jakýkoli – oběma akceptovatelný – model soužití může mít své nezpochybnitelné výhody. Což platí i pro mingle vztahy. Eliminují se případné provozní neshody, snižuje se riziko ponorkové choroby, partneři jsou si vzácnější. Nevýhodou může být o něco vyšší riziko, že častěji do hry vstupují případní „externisté“, tedy milenci a milenky. Zřejmě nejzhoubnější variantou však bývá ad hoc volené odloučení. Pokud spolu partneři žijí ve společné domácnosti a k odchodu do „trucovny“ se opakovaně uchylují v případě, že domácí atmosféra povážlivě houstne, pak je poměrně vysoké riziko, že se problémy nebudou řešit, jen odsouvat. Zároveň však většinou nevygradují natolik, že by se partneři rozhodli vztah ukončit.

Komu takové soužití vyhovuje nejvíce?
Obecně dvojicím, které považují daný model za optimální formu uspořádání vzájemných vztahů. Například v situaci, kdy žijí s dětmi z předchozích vztahů, a ty by si těžko navykaly na soužití s někým cizím. Kapku módní model mingle uspořádání volí i senioři, kteří jsou navyklí na své soukromí a právem se obávají, že by se na společné soužití jen stěží uměli adaptovat. Partnera mají na „hezké chvilky“, od společných návštěv kina či divadla třeba až po společně trávené dovolené. Při odděleném soužití je výrazně nižší riziko problémů, daných třeba zásadními neshodami okolo vymačkávání zubní pasty (od konce či zkraje), nebo přijatelnosti na zemi pohozených ponožek či slipů.

Fungují tyto vztahy dlouhodobě?
Fungují zpravidla tak dlouho, jak to vyhovuje oběma partnerům. Končívají buď rozchodem, nebo rozhodnutím změnit tento „ambulantní“ vztah ve společné soužití. Oddělené soužití bývá spojeno s vyššími finančními náklady. I zhoršení ekonomické situace může být jednou ze zcela pragmatických příčin snahy o nějakou změnu.

Často odděleně žijí partneři, kteří mají z předchozího vztahu děti a nechtějí se kvůli nim stěhovat. Je pro ně lepší v modelu soužití mingle setrvat?
Trochu bych se bránil snahám o zevšeobecňování. Zvolený model soužití je pouze jedním z faktorů jeho úspěšnosti. Zároveň to nebývá faktor rozhodující. Osobnostní charakteristiky a dovednosti pro soužití potřebné jsou mnohem významnější. Volíme-li mingle uspořádání kvůli dětem z předchozích vztahů v představě, že se po jejich odchodu z domova sestěhujeme, pak je dost vysoká pravděpodobnost, že se nám do naznačené alternativy už nebude chtít. Případně to, že budeme z její podoby poněkud rozčarovaní.