Její krása se v roce 1946 dočkala poněkud neobvyklé poklony. Tehdy americká armáda plánovala svržení první poválečné atomové bomby na cvičný cíl v oblasti Marshallových ostrovů v Tichomoří. Vojáci si mohli vybrat, která kráska ozdobí její plášť. Volba padla jednoznačně na Ritu Hayworth.

Elvis na vojně, Hitler v rauši: 22 fotek z HISTORIE, které vás TOTÁLNĚ DOSTANOU!

Útěk od tyrana

Původně se jmenovala Margarita Carmen Cansino. Narodila se 17. října 1918 v New Yorku. Její otec Eduardo pocházel ze Španělska a za mořem se živil jako učitel flamenka. Matka Volga byla Angličanka a kromě tance zbožňovala i herectví. Se svým mužem vytvořila estrádní program a Margarita s nimi vystupovala už jako dítě. „Sotva jsem se naučila chodit, už mě rodiče učili taneční kroky. Nikdy se mi to moc nelíbilo, ale neměla jsem odvahu to otci říct. Mé dětství byl jen samý trénink," vzpomínala později.

S otcem měla obecně velmi komplikovaný vztah. Prý ji fyzicky týral a dokonce řadu let pohlavně zneužíval. Alespoň se to píše v biografii, která vyšla na sklonku hereččina života.

V roce 1927 se rodiče s dcerou a jejími dvěma mladšími bratry odstěhovali do Hollywoodu. Otec si tam otevřel taneční studio a toužil prorazit v rozvíjejícím se filmovém průmyslu. Jeho firma ale brzy zkrachovala. Eduardo chtěl se svou dvanáctiletou dcerou vystupovat v nočních barech, ale dívka byla na podobné aktivity podle zákona ještě příliš mladá. Rodina se tak přestěhovala do mexické Tijuany, kde to nikomu nevadilo.

Kvůli tanci neměla Margarita čas na učení, takže nedokončila ani střední školu. Není divu, že využila první příležitosti, aby z neradostných poměrů unikla. V 17 letech si jí při vystoupení všiml filmový producent a hned jí nabídl smlouvu. Dívka si zkrátila jméno a v prvních filmech vystupovala jako Rita Cansino.

V roce 1937 si vzala bohatého a více než dvakrát tak starého těžaře ropy Edwarda Judsona. Později přiznala, že měl lví podíl na nastartování její kariéry. Dával jí nejen peníze, ale také jí dodával kuráž. Rita si na jeho popud změnila i příjmení, Hayworth bylo dívčí jméno její matky. Také si tmavé vlasy obarvila na zrzavo, od čehož si slibovala větší atraktivitu pro americké filmaře i diváky. Brzy se ukázalo, že to byl správný odhad.

Proč hora vrhá špičatý stín, to se dosud nepodařilo vysvětlit.
Místo, kde Adam sestoupil na zem: Posvátná hora stále vrhá záhadný stín!

Světová senzace

Její hvězda se naplno rozzářila na začátku války. Rita před kamerou zprvu uplatňovala své taneční umění, ale brzy se ukázalo, že má i herecké nadání. Stala se doslova světovou senzací, což jen umocnily na tehdejší dobu velmi odvážné fotky na stránkách časopisů. Její obrázky si schovávala velká část amerických vojáků bojujících ve druhé světové válce.

Poprvé se rozvedla v roce 1942 a záhy si vzala o tři roky staršího herce a režiséra Orsona Wellese. Pro jejich kolegy to byl slušný šok. Nikomu totiž o svém záměru neřekli, na obřad si dokonce zaskočili jen v přestávce mezi natáčením. Jejich soužití ale bylo značně kontroverzní. Welles třeba obsadil Ritu do svého filmu Dáma ze Šanghaje, ale nechal ji ostříhat na krátko a ještě odbarvit na blond. Učinil tak ovšem bez vědomí šéfa studia, který při zhlédnutí natočeného materiálu málem omdlel.

Dvojici se narodila dcera Rebecca (*1944), ale nikdy se jí nepodařilo vytvořit fungující rodinu. „Když jsem Orsonovi navrhla, že bychom mohli konečně koupit nějaký dům, odmítl. Bál se odpovědnosti a také toho, že ztratí svou svobodu," říkala Rita. Z tohoto pohledu je vlastně zázrak, že se rozešli až po pěti letech.

Manželství s princem

Ritin třetí manžel byl ze zcela jiného těsta. V roce 1949 se jím stal pákistánský princ Ali Khan (*1911), který v Americe působil v Organizaci spojených národů. Jako vážený politik si nepřál, aby se jeho žena nadále věnovala herectví, a diva mu vyhověla. Stáhla se z veřejného života a pečovala o dceru Yasminu (*1949).

Vzápětí ale poznala, že soužití s exotickým manželem není žádná výhra. Muže obvinila z nevěry, a dokonce se od něj odstěhovala. Princ nebyl ze své domoviny zvyklý, že si žena může dělat, co chce, takže zareagoval velmi ostře. Ritě začal hrozit, že dceru unese a už ji nikdy neuvidí.

Herečka se s dítětem musela nějaký čas skrývat. Rozvodové tahanice se točily zejména kolem otázky, zda Yasmina bude vyrůstat v muslimském, nebo křesťanském světě. Ali dokonce Ritě nabízel milion dolarů, když dítě pustí s ním do Pákistánu, ale herečka odmítla a dceru nakonec získala do péče.

Jen několik měsíců po rozvodu se vdala počtvrté, vyvoleným se stal argentinský zpěvák Dick Haymes (*1918). Když se potkali, byl ženatý, zadlužený a kariéru měl v troskách. Kvůli Ritě se rozvedl, ale exmanželka mu dělala neustálé problémy. Hayworth se snažila jeho pěveckou dráhu nastartovat, půjčovala mu peníze, ale vděku se nedočkala. Bouřlivý vztah skončil po dvou letech, když jí manžel dal v jednom nočním klubu veřejně facku.

Předešlými milostnými nezdary se nenechala odradit a v roce 1958 si vzala producenta Jamese Hilla (*1916). A opět šlápla vedle. Následující dva roky popisovala jako neustávající psychické týrání a vydírání. Zatímco stárnoucí Rita měla filmování už dost a chtěla z Hollywoodu odejít na odpočinek, manžel trval na opaku. „Viděl ve mně zdroj peněz a nechtěl, aby vyschl," přiznala herečka. Rozvod číslo pět se konal v roce 1961.

Žal léčila alkoholem

Rita se pak už nikdy nevdala a točila maximálně jeden film ročně. Naposledy se před kamerou objevila v roce 1972 a definitivně se stáhla do ústraní. Její osamělost se ještě zhoršila o dva roky později, kdy jí v krátké době zemřeli oba bratři.

Rita začala žal léčit alkoholem. Jednou ji v Londýně dokonce odmítli pustit do letadla, protože v opilosti dostala záchvat zuřivosti. Tehdy se u ní také naplno projevily příznaky Alzheimerovy nemoci, kterou však lékaři rozpoznali až za několik let. Podlehla jí o sedm let později, 14. května 1987.

Poslední chvíle před SMRTÍ MARILYN MONROE: Proč zemřela a JAK PROBÍHAL POHŘEB?

Co ještě nevíte

* Za svou kariéru natočila 68 filmů.
* Jejím nejlepším filmem je Gilda (1946), kde zaujala nejen sexy zjevem, ale také hereckým výkonem.
* Zatímco svým tancem všechny fascinovala, její zpěv se režisérům nikdy nelíbil a vždycky ji nechali nadabovat.
* Patří mezi 25 nejlepších hereček, které nikdy nezískaly Oscara.
* Její mladší bratr Vernon se vyznamenal v bojích druhé světové války, později se živil jako tanečník. Druhý bratr Eduardo se pokoušel prosadit jako herec.
* Dcera Yasmina založila v roce 1985 nadaci na boj s Alzheimerovou chorobou. V dalších letech získala desítky milionů dolarů.
* Americký filmový institut ji zařadil mezi 100 největších filmových hvězd všech dob.

Zdroj: Youtube