Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikuláš Kroupa: V každém životním příběhu se najdou chvíle odvahy i pády

/ROZHOVOR/ Na pražském Dejvickém náměstí mohou lidé spatřit obrovské fotografie Josefa Koudelky, silné a dojemné výjevy ze srpna 68. Na výstavních věžích hledí tváře lidí i jejich příběhy z archivu Paměti národa, týkající se srpnové invaze. Pro ředitele neziskové organizace Post Bellum Mikuláše Kroupu, spolutvůrce projektu i spoluautora rozhlasového dokumentárního cyklu Příběhy 20. století, jde o srdeční záležitost. I proto, že sám pochází z disidentského prostředí a jeho otec, politolog a filozof Daniel Kroupa, byl signatářem Charty 77.

1.9.2018
SDÍLEJ:

Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš KroupaFoto: Martina Houdek, Post Bellum

Mikuláš Kroupa vystudoval Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze. V roce 2000 nastoupil do AVIS (Agentury vojenských a informačních služeb Ministerstva obrany ČR), pracoval jako externista Českého rozhlasu Radiožurnálu, Dvojky i Vltavy. Později působil jako redaktor zahraničního vysílání na Rádiu Praha a reportér v české redakci BBC. 

V roce 2001 registroval s právníkem Vítem Makariem a historikem Michalem Šimůnkem neziskovou organizaci Post Bellum, stal se jejím ředitelem a také spolutvůrcem digitálního archivu Paměť národa. Je spoluautorem úspěšného rozhlasového dokumentárního cyklu Příběhy 20. století, který od května 2006 připravuje pro Český rozhlas, a také jedním ze scenáristů televizního cyklu Příběhy 20. století.

Vnímáte srpnové výročí sovětské okupace kvůli svým kořenům ostřeji, zkrátka jinak než ostatní?
To myslím, že ne. Tátova disidentská minulost je zavazující v obecnější rovině. Třeba v tom, že nejvyšší hodnotou je svoboda. Přepad sovětských vojsk v srpnu 1968 považuji za strašný zločin komunistů, ale jen jeden z mnoha jejich zločinů. Příběhy z těch dní mě stále burcují a dojímají.

Jak vaši rodiče každoročně prožívali konec srpna a výročí ruské okupace?
Srpen jsme obvykle trávili s celou rodinou u Vltavy na Cholíně, v domečku, který kdysi postavil prapradědeček, aby měl kde ukrýt rodinu před nacisty. Usedlost se podařilo částečně ubránit i před komunisty, kteří zabavili statek, lesy a pole, ale vilku ne.

Pamatuji si na 21. srpen 1988. Táta s námi tehdy nebyl a my děti jsme s mámou a Haníkem (spisovatelka Hana Prošková, pozn. red.) poslouchali šumící rádio u velkého stolu a dozvídali se, že policie rozhání demonstranty vodními děly. A všichni dospěláci vzrušeně debatovali, že to brzy rupne. Moc jsem tomu nerozuměl, ale bylo vzrušující, že se něco strašně důležitého děje.

Při srovnání šetření i průzkumu, které iniciovalo Post Bellum, vyplývá, že právě se srpnem 68 mají lidé spojeny silné emoce. Pokud obsazení ČSSR vojsky Varšavské smlouvy znali, zaujímali k němu negativnější hodnocení než k období protektorátu. Měla jsem pocit, že mnohým Čechům je to zkrátka tak trochu jedno…
Není to jedno těm, kteří to zažili. Nadýchali se svobody během pražského jara a pak jim ji „bratři“ násilím vzali. Strašná zkušenost. Před tím se totiž nešlo schovat a tvářit se, že se mě to netýká. Nepřátelské okupační tanky byly v ulicích, před domy, školami, obchody, umírali lidé.

Rozhlas volal o pomoc. Šlo o útok na každého člověka žijícího v naší zemi. Tanky přijely, aby nám vzaly svobodu. Každý to věděl a každý to tak cítil. Zmar, bolest, zoufalství. Jenomže tím ponížení neskončilo. Myslím, že mnohem více než samotný srpen 68 bolí právě to, jak se lidé hrbili, lhali, odvolávali své „pomýlené“ názory, papouškovali normalizační komunistické „ponaučení z krizových let“.

Zároveň podle stejného průzkumu téměř polovina mladých lidí neví, jaké události se v letech 1938, 1948 a 1968 přihodily. Přiznám se, že mě to dost vyděsilo.
Není se čemu divit. Chybí nám občanské vzdělávání, Institut Paměti národa, skutečně kvalitní moderní muzeum totalitních režimů. Rodiče a učitelé s dětmi o historii nemluví, protože nevědí, jak na to. A taky nemají čas.

Několik let jsem učila na gymnáziu, i dějepis. Systém „pojďme se podrobně bavit o pravěku, dvacáté století probereme, až když nám náhodou zbude čas“ jsem prožila na vlastní kůži. Dá se s tím dělat i něco jiného, než že o milnících našich dějin budeme s dětmi neustále hovořit?
Zkusme dětem vyprávět příběhy. Uvidíte, jak budou napjatě poslouchat. A zůstane to v nich, ne jako povinné memorování letopočtů, které se po písemce zákonitě vypaří, protože proč by si je měli pamatovat?

Zrovna včera jsme se ženou a dětmi byli v Ležácích. Na pietní louce v místech vypálených domů stojí kamenné kříže. Ukazují na ně ukazatele s podivným nápisem „hrobodomy“. Tak co si o tom asi děti pomyslí? Nic. Louka, kříže a divné nápisy. Moje děti označení hrobodomy rozesmálo, a musím přiznat, že i mě.

Ale když jsem jim tam vyprávěl příběh četníka Karla Kněze, který se střelil do hlavy, než aby padl gestapu do rukou, parašutisty Potůčka a četníka, jenž ho spícího kdesi u lesa zastřelil, ale i příběhy některých ležáckých rodin či paní Jarmily Doležalové, poslední žijící pamětnice vypálení Ležáků, byly úplně u vytržení. Bylo vidět, jak se jich to dotýká, na všechno se ptaly.

Říkáte „vyprávět příběhy“. Vy se vlastně o podobnou osvětu pokoušíte neustále, možná i z podobného důvodu jste založili „Paměť národa“, ne?
Paměť národa nevznikla jako boj proti někomu nebo něčemu. Vznikla spontánně, autenticky, z potřeby několika přátel z novinářského a historického prostředí. Chtěli jsme se ptát, nechat si vyprávět příběhy a sbírat je. Paměť národa, rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století jsou snad i určitým obranným štítem před ideologiemi. Příběhy mají schopnost lidi oslovit a donutit je přemýšlet, a dokonce se i změnit.

Nesou velké poselství, jak úžasné je žít a naplňovat svůj život podle svobodné vůle. Přijmout odpovědnost. A také jsou svědectvím, kolik bolesti předešlé generace vytrpěly, abychom žili svobodně. A jak hrozné je žít s pocitem, že jsem se někoho nezastal, když na něm byla páchána nespravedlnost.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Ilona Smejkalová

1.9.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ - pracoviště Ostrava, - práce ve výškách, zateplování fasád, práce se skelnou vatou, Kontakt telefonicky 9-15h nebo osobně každou středu 8-11h na ul. Serafinova 359/6, Ostrava. Pracoviště: Serafinova, a.s., Serafinova, č.p. 359, 719 00 Ostrava 19. Informace: Vasyl Chonka, +420 770 687 772. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 26 000 Kč Zubní lékaři bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont.:tel.: 775 087 897, osobně na adrese Böhmova 1982/5, Praha 5 po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Dentland s.r.o. - místo výkonu práce böhmova 1982/5, Böhmova, č.p. 1982, 155 00 Praha 515. Informace: Iana Iatsemirska, +420 775 087 897. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník/Pomocné práce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:14.3.2017.A:15.10.2018.Místo výkonu Jistebník 157.Vhodné i pro zájemce s nižším středním odborným vzděláním ve strojírenském oboru,vhodné i pro absolventy. Dobrá pracovní morálka - zvýšení platu. Jedná se o zámečnické práce s výjezdem do zahraničí,vždy v rozsahu 7 až 14 dní. Výhodné diety v zahraničí (35 eur na den), zajištěno příjemné ubytování.Zaměstnavatel má zakomponováno ve vnitřních směrnicích odměny po ukončení zakázky.Zájemci se mohou informovat na volnou pozici kdykoliv na tel. č. 737 887 522 p. Pavel Mariaš nebo osobně ve dnech Po až Pá od 7,00-16,00 nejlépe vždy po předchozí telefonické domluvě na konkrétní den a hodinu. Kontakt:Pavel Mariaš,tel:737 887 522,e-mail:p.marias@seznam.cz.. Pracoviště: Pavel mariaš, 742 82 Jistebník. Informace: Pavel Mariaš, +420 737 887 522. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedníci. Požadované vzdělání: nižší střední. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: z: 27.3.2018, a: 15. 10.2018, Zájemci hlaste se na tel.: 725 833 271, stast.jiri@seznam.cz. Pracoviště: Jiří šťastný - okres nový jičín, 742 67 Ženklava. Informace: Jiří Šťastný, +420 725 833 271.

Stíhací letoun Su-27 z Ukrajiny. Ilustrační foto
2 6

Na Ukrajině se během cvičení zřítila stíhačka. Oba piloti zahynuli

Vteřiny dne 16. října 2018
4

Zemanovy vulgarity, vznik koalice v Plzni a razie u Kočnera: Vteřiny dne

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

/FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavnostní akt však sledoval v davu.

Odvezli jsme migranty do italského lesa, přiznala Francie. Salvini: Je to urážka

Francouzské úřady přiznaly, že automobil četnictva skutečně minulý týden na italské území převezl dva migranty, které vysadil v lese za hranicemi a odjel zpět do Francie. Podle nich se jednalo o chybu a nedopatření. Italského ministra vnitra Mattea Salviniho ovšem francouzské vysvětlení rozhořčilo.  

Zlepšený výkon na body nestačil. Češi prohráli na Ukrajině 0:1

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jiná hra, stejný výsledek. Přes výrazně lepší výkon než v minulém utkání prohrála fotbalová reprezentace i druhý duel s Ukrajinou v Lize národů. V Charkově padla 0:1.

Pippa, mladší sestra vévodkyně Kate, porodila syna

Pippa Matthewsová porodila své první dítě. Mladší sestře vévodkyně z Cambridge a jejímu manželovi, miliardáři Jamesi Matthewsovi, se v pondělí narodil syn. Novopečená matka i dítě jsou v pořádku, oznámil mluvčí rodiny. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT