Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Babišová: Umím si prosadit svou

Strávila jsem s Monikou celý den. A odcházela s přesvědčením, že za každým mocným mužem stojí žena. Žije sice ve zlaté kleci a může mít relativně všechno, ale žít po boku Andreje Babiše chce kuráž a trpělivost.

25.6.2018
SDÍLEJ:

S Vaším mužem jste se seznámila před více, než 20 lety. Stejný je i věkový rozdíl, který mezi vámi je. Tíhla jste vždy ke starším mužům?
Seznámili jsme se dokonce již před 26 lety a letos to bude 24 let, co jsme spolu. Byl to můj první starší partner, předchozí byl jen o tři a půl roku starší, než já. To byla moje první láska, byli jsme spolu od mých 15 let, ale postupem času to přerostlo do takového sourozeneckého vztahu. Nehledala jsem někoho jiného nebo staršího, prostě se to stalo.

Když jste spolu začali chodit, napadlo vás, že by mohl být Vaším otcem?
Můj tatínek zemřel při autonehodě, když mi bylo něco málo přes pět let. Možná právě z toho důvodu mi starší partner vyhovuje. Přeci jen, už to není takový divoch, je a vždycky byl zodpovědný a starostlivý, a toho si cením.

Co na ten vztah tenkrát říkala Vaše maminka?
Maminka z toho byla v šoku. Celá rodina byla v šoku! Nebyli z toho vůbec nadšení, abych byla upřímná. Dneska už je běžné, že ženy mají starší partnery, ale před dvaceti lety mě všichni odsoudili a viděli za tím, kdovíco. Pocházím z malého města, takže jsem tam byla jakousi raritou.

A co sousedi, kolegové v práci? Neměli vás za zlatokopku?
Určitě, i když Andrej v té době žádný velký boháč nebyl. Byl normální zaměstnanec. Ale na maloměstě je to skoro jako na vesnici. Každý ví o všech všechno. A pomluvám jsem čelila hodně dlouho.

Jak se Vám dnes žije po boku muže, který je spojovaný s kauzami, ať už jde o Čapí hnízdo, spolupráci s STB nebo manipulaci s médii?
Samozřejmě je to těžké, zasáhne vás to, ať chcete nebo ne. I když si říkám, že jsou to blbosti a lidi mají zkreslené informace, a já vím, jak to vše ve skutečnosti je, každá taková kauza se mnou vždycky nějakým způsobem otřese. Jsem hodně emocionální člověk, takže ačkoliv na to nevypadám, všechno se mě dotýká. Ale nejdůležitější jsou pro mě děti, spíš to řeším doma s nimi a uklidňuji je, snažím se to ignorovat, nesledovat bulvární internet, protože vždycky, když si něco přečtu, tak mě to samozřejmě rozhodí. Všichni jsme dnes pod vlivem médií, mohou si napsat de facto cokoliv a lidé tomu věří.

Protest proti Andreji Babišovi u Čapího hnízda během svatby s Monikou:

Kdybyste zjistila, že Váš manžel, skutečně spolupracoval s StB, změnilo by to něco ve vašem vztahu k němu?
Zaprvé jsem stoprocentně přesvědčená, že nespolupracoval, a zadruhé - co bylo, bylo. Každý máme nějakou minulost, a já ho znám, vím, jaký je. Tohle pro mě nehraje vůbec žádnou roli.

Pan Babiš se chová sebevědomě a u spoustu lidí vyvolává pocit, že s ostatními manipuluje. Co vy, umíte svému muži oponovat, prosadit si svůj názor?
Jistě, právě proto u nás máme občas Itálii. Není lehké žít s takovým člověkem, ale na druhou stranu, kdybych měla po svém boku nevýrazného muže, asi by mě to nebavilo.

A kvůli čemu se hádáte?
Většinou o výchově dětí. Jsem zvyklá děti vychovávat sama, jsem hodně samostatná, ať už v práci nebo v domácnosti. Víceméně s dětmi žiju sama, manžela vídáme buď večer nebo o víkendech, pokud zrovna nepracuje. Kámen úrazu je, když mi pak naruší nějaký můj zajetý harmonogram. Najednou se mi vloží do výchovy, mluví mi do toho, a já na to mám jiný názor.

V čem se na výchově neshodnete?
Naposledy jsme měli problém s doktory. Náš syn hodně sportuje a každou chvíli ho bolí záda nebo noha. Pohádali jsme se, protože manžel pro syna vybral fyzioterapeuta, který mu ale úplně nevyhovoval, a tak se syn po jedné návštěvě zase vrátil ke svému původnímu doktorovi, což se Andrejovi nelíbilo. Já jsem byla toho názoru, ať si jde tam, kde je mu dobře, kde mu to vyhovuje. Prostě se nijak nevymykáme klasické rodině.

Dokázaly se Vaše děti vyrovnat s tím, že jejich otec je osobností, o které se hodně mluví, a to i v negativním smyslu? Projevuje se to na jejich vztazích s kamarády, spolužáky ve škole?
Nemají problém najít si kamarády, ale samozřejmě, že jejich spolužáci to řeší. Kolikrát přišly ze školy domů a říkaly, že táta je ve škole velké téma. Musíme o tom s nimi mluvit, já i manžel. Zpočátku jsme museli vyhledat i odbornou pomoc. Není to pro ně jednoduché, ale když vycítí, že z druhé strany je nějaká velká nenávist vůči jejich otci, tak se s nimi prostě nebaví. Hledají si takové kamarády, které je neodsuzují za rodiče, za něco, za co vlastně ani nemohou.

A jaké dětství jste měla vy?
Upřímně, moc hezké ne. Jak už jsem se zmínila, tatínek umřel, když jsem byla malá a maminka si po nějaké době našla jiného partnera, se kterým měla moji sestru. Bohužel to ale nebyl úplně nejlepší otčím, takže jsem z domova odešla poměrně brzo, bydlela jsem pak u babičky a dědy, proto k nim mám i hodně silné pouto. Na dětství nevzpomínám ráda.

Co se stalo?
Byl to cholerik. Když nebylo po jeho, byl zlý. Na mě i na bráchu. Hlavně kvůli bratrovi to pro mě byl takový psychický teror, nezvládala jsem to.

Odnesla jste si z toho vztahu matky a otčíma něco do svého budoucího života?
Určitě. Odnesla jsem si vědomí, že bych nikdy pro své děti nechtěla takového nevlastního otce, jakého jsem měla já, to bych s nimi radši zůstala sama. Pro mě jsou děti na prvním místě.

Dá se skloubit rodina, práce designérky a role manželky, která doprovází svého muže na cestách?
Měla jsem výčitky kvůli dětem, když jsem zařizovala Palomu (restaurace v pražských Průhonicích – pozn. redakce). Naše domácnost šla úplně stranou, děti mě vídaly jenom večer. Letos jsem měla špatný začátek roku, strávila jsem ho v nemocnici se slinivkou, a byl to pro mě signál, abych zpomalila, že všechno najednou se zvládat nedá. Takže letos nechystám žádný velký projekt, řekla jsem si, že celý rok se budu věnovat dětem, nadaci, a sem tam se starat o naše projekty, na kterých je stále potřeba něco renovovat a opravovat. A taky se budu věnovat muži, kterého doprovázím nejen na služebních cestách.

Musíte se na tyto cesty nějak připravovat? Zvládáte to sama, nebo dostáváte nějaké instrukce? Předpokládám, že nechcete vypadat jen jako přívěsek svého muže?
Ne, to bych asi nesnesla. Než jsme letěli do Finska, šla jsem za ředitelkou manželova sekretariátu a lidmi z protokolu, kteří mi připravovali program. Chtěla jsem přesně vědět, jaký bude, s kým se setkám, požádala jsem je, aby mi ke každé návštěvě napsali například i to, jakou mám mít obuv, abych neudělala nějaké faux pas. Celý den jsem někde lítala, navštívila jsem spoustu charitativních akcí, ombudsmana pro dětská práva, školy, bylo to hodně náročné a já chtěla vědět, co si mohu a nemohu dovolit. Celé jsem si to pročetla a pak už to byla přirozená konverzace.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Bohumila Čiháková

25.6.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidiče dodávky 25 000 Kč PPL přijme řidiče dodávky na rozvoz balíků po Praze a okolí. Požadujeme čistou kartu řidiče a trestní rejstřík, plat 25. - 35.000 Kč. Depo Jažlovice u Říčan, rozvoz po Praze. Pracovní doba cca 5-17hod. Nástup ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 106 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 106 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: JAKÉ ZNALOSTI A VLASTNOSTI BYSTE MĚLI MÍT, •Vzdělání SOU/SOŠ, •Znalost výkresové dokumentace, •Výhodou praxe ve výrobě s přípravou polotovarů , •Výhodou zkušenosti s obsluhou obráběcích a tvářecích zařízení, •Zdravotní způsobilost, , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT, •Dvousměnný provoz, mzdové ohodnocení dle praxe, 13. plat , •Dovolená nad rámec zákona, •Dotované závodní stravování, •Příspěvek na dopravu , •Firemní společenské akce , •Firemní kurzy anglického jazyka, •Finanční odměny za loajalitu a životní jubilea, •Možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, •Přátelský kolektiv a práci v renomované společnosti ve svém oboru. Pracoviště: 2 jcp a.s. - račice, 411 08 Štětí. Informace: Veronika Řábková, +420 601 304 562. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme administrativní pracovnici, fakturantku. Orientace v úč. programu Pohoda, výhodou. Požadujeme , samostatnost, logické uvažování, pečlivost. Nabízíme malý kolektiv, stálé pracovní místo, stravenky. Zájemci o práci posílejte životopisy mailem.. Pracoviště: Envistone, spol. s r. o., U Panelárny, č.p. 469, 503 02 Předměřice nad Labem. Informace: Iva Pekárková, +420 775 610 122. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 13 000 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhláři, lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr a mango. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - Barákova č.p. 237/8, Říčany u Prahy , , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 867 246, - e-mail: ravi@indickynabytek.cz, , Upřesňující údaje:, - zkušenost se zpracováním masivu dřeva palisandr, akacie a mango, - praxe lakýrníka dřeva. Pracoviště: Bishnoi s.r.o. - říčany, Barákova, č.p. 237, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Ravindra Kumar, +420 777 867 246.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud v Praze začal 4. května projednávat letitou vraždu v Úvalech na Praze-východ, zastřelení údajného mafiánského bosse Antonína Běly. Na snímku eskorta přivádí Pavla Šrytra.
13

Babiše podpořil bodyguard kmotra Mrázka: Voliči ANO jsou na polích a v továrnách

Náledí - ilustrační snímek
7

Večer začne místy sněžit, v celé republice hrozí náledí

Do Brna dorazil letošní vánoční strom. Přivezlo jej koňské dvojspřeží

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ulicemi zní pravidelné klapání kopyt a řehtání, prosycuje je vůně jehličnanů. Do centra Brna přináší duch Vánoc letošní strom v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne.

Myslivec postřelil při honu kolegu. Ten zemřel

Smrtelným zraněním skončila sobotní naháňka v honitbě poblíž Sulislavi. Dvaašedesátiletý muž utrpěl zranění ruky a hrudníku.

Hamáček: Policie v případě vyhozených kytic postupovala správně

Policisté v sobotu postupovali podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v případě vyhozených kytic některých politiků na Národní třídě správně. Museli věc zdokumentovat a zjistit, co se stalo. Událost podle něj zřejmě skončí v rovině přestupku a policie bude moci řešit závažnější věci. Hamáček v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce poděkoval policistům za to, že se všechny akce a demonstrace připomínající 17. listopad obešly bez vážnějších incidentů.

Strmý pád Macronovy popularity pokračuje. Podporuje ho jen čtvrtina Francouzů

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po dalším poklesu již jen 25 procent. Alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu, které přineslo nejnovější vydání francouzského nedělníku Journal de Dimanche.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT