Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Babišová: Umím si prosadit svou

Strávila jsem s Monikou celý den. A odcházela s přesvědčením, že za každým mocným mužem stojí žena. Žije sice ve zlaté kleci a může mít relativně všechno, ale žít po boku Andreje Babiše chce kuráž a trpělivost.

25.6.2018
SDÍLEJ:

S Vaším mužem jste se seznámila před více, než 20 lety. Stejný je i věkový rozdíl, který mezi vámi je. Tíhla jste vždy ke starším mužům?
Seznámili jsme se dokonce již před 26 lety a letos to bude 24 let, co jsme spolu. Byl to můj první starší partner, předchozí byl jen o tři a půl roku starší, než já. To byla moje první láska, byli jsme spolu od mých 15 let, ale postupem času to přerostlo do takového sourozeneckého vztahu. Nehledala jsem někoho jiného nebo staršího, prostě se to stalo.

Když jste spolu začali chodit, napadlo vás, že by mohl být Vaším otcem?
Můj tatínek zemřel při autonehodě, když mi bylo něco málo přes pět let. Možná právě z toho důvodu mi starší partner vyhovuje. Přeci jen, už to není takový divoch, je a vždycky byl zodpovědný a starostlivý, a toho si cením.

Co na ten vztah tenkrát říkala Vaše maminka?
Maminka z toho byla v šoku. Celá rodina byla v šoku! Nebyli z toho vůbec nadšení, abych byla upřímná. Dneska už je běžné, že ženy mají starší partnery, ale před dvaceti lety mě všichni odsoudili a viděli za tím, kdovíco. Pocházím z malého města, takže jsem tam byla jakousi raritou.

A co sousedi, kolegové v práci? Neměli vás za zlatokopku?
Určitě, i když Andrej v té době žádný velký boháč nebyl. Byl normální zaměstnanec. Ale na maloměstě je to skoro jako na vesnici. Každý ví o všech všechno. A pomluvám jsem čelila hodně dlouho.

Jak se Vám dnes žije po boku muže, který je spojovaný s kauzami, ať už jde o Čapí hnízdo, spolupráci s STB nebo manipulaci s médii?
Samozřejmě je to těžké, zasáhne vás to, ať chcete nebo ne. I když si říkám, že jsou to blbosti a lidi mají zkreslené informace, a já vím, jak to vše ve skutečnosti je, každá taková kauza se mnou vždycky nějakým způsobem otřese. Jsem hodně emocionální člověk, takže ačkoliv na to nevypadám, všechno se mě dotýká. Ale nejdůležitější jsou pro mě děti, spíš to řeším doma s nimi a uklidňuji je, snažím se to ignorovat, nesledovat bulvární internet, protože vždycky, když si něco přečtu, tak mě to samozřejmě rozhodí. Všichni jsme dnes pod vlivem médií, mohou si napsat de facto cokoliv a lidé tomu věří.

Protest proti Andreji Babišovi u Čapího hnízda během svatby s Monikou:

Kdybyste zjistila, že Váš manžel, skutečně spolupracoval s StB, změnilo by to něco ve vašem vztahu k němu?
Zaprvé jsem stoprocentně přesvědčená, že nespolupracoval, a zadruhé - co bylo, bylo. Každý máme nějakou minulost, a já ho znám, vím, jaký je. Tohle pro mě nehraje vůbec žádnou roli.

Pan Babiš se chová sebevědomě a u spoustu lidí vyvolává pocit, že s ostatními manipuluje. Co vy, umíte svému muži oponovat, prosadit si svůj názor?
Jistě, právě proto u nás máme občas Itálii. Není lehké žít s takovým člověkem, ale na druhou stranu, kdybych měla po svém boku nevýrazného muže, asi by mě to nebavilo.

A kvůli čemu se hádáte?
Většinou o výchově dětí. Jsem zvyklá děti vychovávat sama, jsem hodně samostatná, ať už v práci nebo v domácnosti. Víceméně s dětmi žiju sama, manžela vídáme buď večer nebo o víkendech, pokud zrovna nepracuje. Kámen úrazu je, když mi pak naruší nějaký můj zajetý harmonogram. Najednou se mi vloží do výchovy, mluví mi do toho, a já na to mám jiný názor.

V čem se na výchově neshodnete?
Naposledy jsme měli problém s doktory. Náš syn hodně sportuje a každou chvíli ho bolí záda nebo noha. Pohádali jsme se, protože manžel pro syna vybral fyzioterapeuta, který mu ale úplně nevyhovoval, a tak se syn po jedné návštěvě zase vrátil ke svému původnímu doktorovi, což se Andrejovi nelíbilo. Já jsem byla toho názoru, ať si jde tam, kde je mu dobře, kde mu to vyhovuje. Prostě se nijak nevymykáme klasické rodině.

Dokázaly se Vaše děti vyrovnat s tím, že jejich otec je osobností, o které se hodně mluví, a to i v negativním smyslu? Projevuje se to na jejich vztazích s kamarády, spolužáky ve škole?
Nemají problém najít si kamarády, ale samozřejmě, že jejich spolužáci to řeší. Kolikrát přišly ze školy domů a říkaly, že táta je ve škole velké téma. Musíme o tom s nimi mluvit, já i manžel. Zpočátku jsme museli vyhledat i odbornou pomoc. Není to pro ně jednoduché, ale když vycítí, že z druhé strany je nějaká velká nenávist vůči jejich otci, tak se s nimi prostě nebaví. Hledají si takové kamarády, které je neodsuzují za rodiče, za něco, za co vlastně ani nemohou.

A jaké dětství jste měla vy?
Upřímně, moc hezké ne. Jak už jsem se zmínila, tatínek umřel, když jsem byla malá a maminka si po nějaké době našla jiného partnera, se kterým měla moji sestru. Bohužel to ale nebyl úplně nejlepší otčím, takže jsem z domova odešla poměrně brzo, bydlela jsem pak u babičky a dědy, proto k nim mám i hodně silné pouto. Na dětství nevzpomínám ráda.

Co se stalo?
Byl to cholerik. Když nebylo po jeho, byl zlý. Na mě i na bráchu. Hlavně kvůli bratrovi to pro mě byl takový psychický teror, nezvládala jsem to.

Odnesla jste si z toho vztahu matky a otčíma něco do svého budoucího života?
Určitě. Odnesla jsem si vědomí, že bych nikdy pro své děti nechtěla takového nevlastního otce, jakého jsem měla já, to bych s nimi radši zůstala sama. Pro mě jsou děti na prvním místě.

Dá se skloubit rodina, práce designérky a role manželky, která doprovází svého muže na cestách?
Měla jsem výčitky kvůli dětem, když jsem zařizovala Palomu (restaurace v pražských Průhonicích – pozn. redakce). Naše domácnost šla úplně stranou, děti mě vídaly jenom večer. Letos jsem měla špatný začátek roku, strávila jsem ho v nemocnici se slinivkou, a byl to pro mě signál, abych zpomalila, že všechno najednou se zvládat nedá. Takže letos nechystám žádný velký projekt, řekla jsem si, že celý rok se budu věnovat dětem, nadaci, a sem tam se starat o naše projekty, na kterých je stále potřeba něco renovovat a opravovat. A taky se budu věnovat muži, kterého doprovázím nejen na služebních cestách.

Musíte se na tyto cesty nějak připravovat? Zvládáte to sama, nebo dostáváte nějaké instrukce? Předpokládám, že nechcete vypadat jen jako přívěsek svého muže?
Ne, to bych asi nesnesla. Než jsme letěli do Finska, šla jsem za ředitelkou manželova sekretariátu a lidmi z protokolu, kteří mi připravovali program. Chtěla jsem přesně vědět, jaký bude, s kým se setkám, požádala jsem je, aby mi ke každé návštěvě napsali například i to, jakou mám mít obuv, abych neudělala nějaké faux pas. Celý den jsem někde lítala, navštívila jsem spoustu charitativních akcí, ombudsmana pro dětská práva, školy, bylo to hodně náročné a já chtěla vědět, co si mohu a nemohu dovolit. Celé jsem si to pročetla a pak už to byla přirozená konverzace.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Bohumila Čiháková

25.6.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař - 2.300 Kč 34 500 Kč

Do zavedené restaurace Bernard Pub Anděl na Smíchově Praha 5 hledáme nového kolegu kuchaře. Krátký, dlouhý týden. Nástup ihned. Na směně 2 kuchaři. Nabízíme dobré zázemí, vždy včasnou výplatu, slušné jednání. Naší referencí jsou spokojení zaměstnanci. Optejte se na místě. Požadujeme samostatnost, nezávislost na alkoholu, drogách a hraní si na telefonu.

Doprava a logistika - Strojník na pásové a kolové rypadlo 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 přijme strojníky na kolová a pásová rypadla na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.

Doprava a logistika - Řidič/ka sk. B v Praze 35 000 Kč

Řidič v Praze Řidič pro firemní vozidla pick-up nebo dodávky. Dopravní spol. v Praze s vlastním vozovým parkem přijme mezi sebe nové řidiče/řidičky sk. B na pravidelné trasy i mimo Prahu. Práce je každý den zajištěna, práce na vlastní ŽL a dlouhodobá spolupráce.

Doprava a logistika - Řidič s vlastním vozem letiště 35 000 Kč

Řidič letiště Přijmeme řidiče s vlastním úsporným vozem s klimatizací (kombi výhodou) pro odvoz zákazníků z Prahy na Letiště Praha. Tržba z jedné zakázky 400-650 Kč, naše provize 20 %. Nabízíme až 6 zakázek denně (dle Vašich časových možností), pokud chcete hodně jezdit, odnesete si 35.000 Kč čistého měs. Požadujeme čistý TR, ŘP sk. B, bydliště v Praze. Neomezujeme stáří vozu, žádáme výborný technický stav. Vratná kauce 7.000 Kč (lze splácet). Nástup ihned. Nepřijímáme řidiče jiných dispečinků.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiéra Theresa Mayová.
1 6

Plánoval zabití britské premiérky Theresy Mayové. Soud mu dal 20 let

Vteřiny dne 18. července 2018

Nenávistný člen SPD, více měsíců Jupiteru a obří pokuta pro Google: Vteřiny dne

Španělské námořnictvo má ostudu. Nové ponorky se nevejdou do doku

Plány španělského vojenského námořnictva nasadit nové výkonnější ponorky skončily další ostudou a musely být opět odloženy. Zatím poslední zdržení má přitom prozaické důvody. Nové ponorky jsou příliš velké pro současná kotviště a nevejdou se do nich. Informovala o tom španělská média.

Tanky a obrněné vozy? Proruský klub Nočních vlků má na Slovensku zajímavý areál

Ruský klub motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, má provozovat na Slovensku poněkud zajímavý areál. Deníku se podařilo získat fotografie, na kterých je jasně vidět oblast s tanky a bojovými vozidly. 

AKTUALIZOVÁNO

Pro Rusko už nejsou Spojené státy cílem, tvrdil Trump. Bílý dům to popřel

Americký prezident Donald Trump ve středu opět zopakoval, že Rusko již necílí na Spojené státy a nepokouší se zasahovat do americké politiky. Odmítá tak naslouchat varování amerických tajných služeb. Své kritiky Trump obvinil, že se stávají vyšinutými. Mluvčí Bílého domu však později popřela, že by Trump nepovažoval Rusko za hrozbu.

Babiš šéfem protikorupční rady? Je to jeho právo, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nehodlá nic podnikat kolem toho, že se premiér Andrej Babiš (ANO) stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Koordinovat protikorupční radu je podle Hamáčka Babišovo právo. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT