Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)
Látky v něm obsažené působí močopudně a podporují vylučování kyseliny močové. Často se užívá při revmatismu a dně. V revmatologii se jasanový list kombinuje zejména s květem tužebníku, listem černého rybízu. Pro regenerační koupel je výborné spojení jasanu s natí tymiánu. Koupel připravíte jednoduše, vezmete hrst sušených bylin a necháte namočené v litru vody do druhého dne. Potom směs krátce převaříte, přecedíte a vlijete do lázně, ve které byste měli vydržet přibližně čtvrt hodiny. Naordinovat byste si ji měli nejméně třikrát týdně až do odeznění problémů.

Alergie - ilustrační foto.
Alergie číhá doma, venku i v potravinách. Může za ni moderní styl života

Topol černý (Populus nigra)
Odstraňuje bolesti kloubů a křeče svalů. Topolové pupeny mají výtečné analgetické účinky, které se uplatňují především při bolestech kloubů a svalových křečí, navíc zlepšují poruchy výživy pokožky, tkání a sliznic. „Tinktura z topolu je jedno z nejúčinnější gemmoterapeutik, které působí na bolestivost kloubů, zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje činnost centrální nervové soustavy, posiluje a omlazuje organismus. Nemá nežádoucí účinky“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) 
Snižuje pocit bolesti páteře i pohybového ústrojí. Působí protizánětlivě a jako antibiotikum. Většinou se vnitřně užívá formou nálevu nebo tinktury. Pro vnější užití si můžete připravit olej nebo mast. Sušená i čerstvá třezalka se nakládá do rostlinného oleje nebo maceruje v sádle. A obojí se používá jako mazání na bolestivá místa.

Pro přípravu masti potřebujete jeden díl sušených květů třezalky a tři díly rozpuštěného sádla. Vše zahříváte ve vodní lázni přibližně tři hodiny, potom necháte zchladnout a přecedíte. Získaná mast se používá na bolestivé klouby a záda. Výhodou je, že kromě silné protizánětlivosti má třezalka také znecitlivující účinky, takže během chvíle zbaví tělo bolesti.

Ilustrační foto
Z virózy boj o život. Přechozená infekce může způsobit zánět osrdečníku

Vrba bílá  (Salix alba) 
Má nejsilnější působení v pupenech, působí jako analgetikum. Snižuje dráždivost nervové soustavy, odstraňuje revmatické bolesti. Nejlepší je tinktura z pupenů vrby, ale užívat se dá také formou odvaru nebo macerátu. Macerát se připravuje osmi hodinovým luhováním ve studené vodě, přičemž na denní dávku půl litru se použije přibližně pět gramů kůry z vrby bílé,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Podle ní jsou nejvhodnější pro užívání na bolestivá záda a klouby bylinné tinktury - topolu, třezalky, tužebníku, jasanu, olše, vrby nebo ostružiníku.

Hořčice bílá (Sinapis alba) 
Z jejích semen se připravuje lisováním za studena hořčičný olej. Olejové masáže nebo zábaly pozitivně působí při bolestivosti kloubů, svalů i páteře, protože prokrvují a prohřívají pokožku. Nahřátý olej nakapete na gázu a přiložíte na pět až deset minut na bolestivé místo. Při přímém kontaktu pokožky a bylin, nezapomeňte odzkoušet alergickou reakci.

Ilustrační foto
Pojišťovny přestanou platit řadu pomůcek, nejenom brýle