Odpovědí mu přišlo hned několik, ale jedna ho opravdu zaujala. „Mám zájem, napiš mi zprávu… haha,“ okomentovala příspěvek Sophy Ijeomaová z 500 kilometrů vzdáleného Enugu. Původně si prý myslela, že jde o pouhý vtip. Krátce nato jí „nápadník“ zavolal, o dva dny později navštívil a ten samý den i představil příbuzným. Za čtyři dny, 6. ledna, se skutečně vzali.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl 19. ledna v Praze rozhovor Deníku.
Pavel Rychetský: Bezradná společnost plodí primitivní nacionalismus

Že jde o příběh z exotické země a u nás by se nic podobného stát nemohlo? Chyba lávky. I českého uživatele Facebooku občas udiví některé příspěvky, podivné žádosti o přátelství od cizích osob či bizarní návrhy.

Jedna sociální síť nikdy nestačí

Sociální sítě oslovují většinu české internetové populace. V prvním čtvrtletí roku 2017 pouze 7,6 % uživatelů internetu nepoužívalo žádnou sociální síť, narostl i počet komunikačních kanálů na jednoho uživatele. Tři a více sítí dnes dokonce využívá 69 % českých uživatelů (loni to bylo pouze 39 %). Průměrně na nich Češi stráví dokonce 147 minut denně. Vyplývá to z průzkumu AMI Digital Index, která na přelomu března a dubna letošního roku realizovala průzkum mezi respondenty ve věku 15 až 59 let. Podílela se na něm i agentura Stem/Mark.

Brigitte Bardotová
Brigitte Bardotová kritizuje kampaň MeToo. Herečky se tím zviditelňují, tvrdí

„Sociální média jsou nadále silným komunikačním kanálem. Lidé si už ale více vybírají, jak intenzivně je chtějí používat. Nedochází proto k dalšímu růstu času na nich stráveného, spíše se mění jejich struktura. Oproti loňskému roku uživatelé dělí svoji pozornost mezi výrazně více sociálních médií,“ uvedl k výzkumu ředitel AMI Digital Vladan Crha. Češi nejčastěji používají tři (26 %) a čtyři sociální sítě (21 %).

Nejoblíbenější sociální sítě u českých uživatelů

YouTube (98 %)
Facebook (97 %)
Google+ (91 %)
Instagram (81 %)
Twitter (81 %)
Snapchat (52 %)
LinkedIn (49 %)

Podivná nemoc jménem selfitida

Dokonce i v manželských a terapeutických poradnách dnes lidé řeší poněkud jiné problémy než dříve. Zatímco před půl stoletím využívali klienti služby psychologa často s ostychem a jen kvůli vážným problémům, v současnosti přibylo problémů s odhalenými nevěrami, které zavinily mobily, e-maily či konverzace na Facebooku. Mnoho vztahů ztroskotá i proto, že zadaného partnera na síti osloví (a posléze i svede) jiná osoba, ať už za účelem flirtu či „vážného seznámení“.

Ladislav Špaček poskytl 5. ledna v Praze rozhovor Deníku.
Mistr etikety Ladislav Špaček: Miloš Zeman je příkladem pokleslého vkusu

Sociální sítě s sebou dokonce přinášejí i nové choroby. Pokud jste posedlí pořizováním selfie, můžete trpět selfitidou, což je skutečná psychická porucha, která člověka neustále nutí pořizovat své fotografie a vkládat je na sociální média. Termín se objevil už v roce 2014, aby popsal obsesivní pořizování fotek. Výzkumníci z britské Nottingham Trent University (NTU) a z indické školy managementu TSM dokonce definovali šest motivačních faktorů, s jejichž pomocí sestavili „stupnici chování při selfitidě“. Ta má pomoci posoudit, jak těžce je člověk poruchou chování zasažen.

Vědci vytvořili škálu na příkladu skupiny 200 Indů, právě Indie má totiž nejvyšší počet uživatelů Facebooku a také nejvyšší počet úmrtí při pořizování selfie na nebezpečných místech. Lidé trpící uvedenou nemocí, se podle zjištění vědců obvykle snaží posílit vlastní sebedůvěru, usilují o získání pozornosti, chtějí si zlepšit náladu, vytvořit vzpomínky či potvrdit své místo v sociální skupině a být společensky konkurenceschopní.

Michal Kolesa, démon českého internetu

Mnohem vážnějším onemocněním je netolismus, tedy skutečná závislost na moderních technologiích. Často při něm dochází k rozdvojení osobnosti a závislí se chovají jinak ve virtuálním než ve skutečném světě.

Bezpochyby nejznámějším Čechem, který se diagnózou mohl „pyšnit“, byl Michal Kolesa, neúnavný diskutér, který dostal BAN (zablokování přístupu) takřka na všech známých internetových fórech. Byl nejen duševně nemocný, ale také neukojitelně zvídavý, neschopen rozlišovat společensky nepřijatelné chování. Internet mu vlastně nahrazoval sociální kontakt, kamarády, hospody, rodinu, školu i zaměstnání. A nakonec se nejspíš nepřímo stal i jeho záhubou.

S Johnovým postižením se dlouho nedokázal vyrovnat.
Smutné tajemství Spencera Tracyho: Zbaběle utekl od postiženého syna

Na Kolesově příběhu je současně vidět neuchopitelnost sociálních sítí, složitost na jedné straně nevinného a na druhé straně až patologického chování samotného Kolesy, ale také uživatelů, kteří jeho příspěvky sledovali, agresivně je komentovali a Michala neustále ponižovali a uráželi. „Michalu Kolesovi bylo 29 let a kvůli své závislosti trávil na internetu až dvacet hodin, nespal a každou hodinu přidával dvacet příspěvků na Twitter. S jeho smrtí jako by zemřel internet,“ dodává autor projektu „Seznam se bezpečně“ Martin Kožíšek.

Svět není jen „jednička a nula“

Martin Kožíšek byl také iniciátorem inscenace #jsi_user, inspirované Michalovým tragickým životním příběhem. Vznikla v prosinci 2013 v režii Braňa Holička v pražském Studiu Ypsilon a v pondělí 22. ledna měla shodou okolností derniéru. Tvůrci v ní chtěli mimo jiné ukázat, že čím méně žijeme reálný život, tím více prožíváme ten virtuální. Ale jak sami dodávají, svět přece není jen „jednička a nula.“

I já jsem zmiňovanou inscenaci viděla. Nejsilnější zážitkem pro mne byl její konec a odhalení pravé identity anonymních diskutérů, kteří nemocného Michala v podstatě uštvali. Nebyly to totiž žádné „zlobivé“ děti. Šlo o dospělé lidi, kteří měli prestižní zaměstnání nebo studovali na výběrových vysokých školách. Jenom se zkrátka občas tak trochu nudili.

Právě příběh Michala Kolesy je zprávou z nejtemnějších hlubin sociálních sítí. Je v něm totiž vše… i my sami.

Autentické fotky z Titanicu: Jak vypadaly interiéry a Jack a Rose ve skutečnosti

ROZHOVOR

Venku je taky super grafika

Manažer pro internetovou bezpečnost portálu a vyhledávače Seznam.cz Martin Kožíšek je autorem projektu „Seznam se bezpečně“, který od roku 2008 upozorňuje mladé uživatele na úskalí internetu. Kromě zfilmovaných reálných případů, divadelních skečů nebo přednášek pro školy, podpořil největší český webový server i divadelní inscenaci Studia Ypsilon #jsi_user, jež popisuje způsob, jakým jsou lidé ochotni a schopni se k sobě chovat, zvláště když jsou chráněni anonymitou sociálních sítí.

Myslíte si, že sociální sítě ničí lidem život nebo se na nich dá najít i něco pozitivního? Jaký je váš vztah například k Facebooku?
Můj vztah k sociálním sítím je specifický, protože jsem dlouhá léta vytvářel dvě největší české sociální sítě – Lidé a Spolužáci. Sociální platformy mají lidi spojovat, bohužel se častěji stává, že na nich propálíme víc času, než je potřeba. Svůj život tak, bohužel, prožíváme často virtuálně a stejně jako přes monitor obrazovky vlastně zploštěle. Přitom venku je taky super grafika. (smích)

Příšeru z jezera zatím nikdo nevyfotil, malíři mají zcela volnou ruku.
Tajemné jezoro Storsjön: Po švédské lochnesce pátral i sám král!

Díky své práci jste možná objevil či vyslechl spousty šílených příběhů. Můžete přiblížit váš koncept „Seznam se bezpečně“?
V roce 2007 jsme nedokázali pomoci mladé patnáctileté dívce, která kvůli úniku svých nahých fotek spáchala sebevraždu. Aby se podobné případy nestávaly, založili jsme projekt Seznam se bezpečně. Ten tvoří několik vzdělávacích filmů, spotů, divadelní inscenace nebo školních besed se známými tvářemi. Součástí projektu je také poradna, kam se lidé mohou se svými problémy s důvěrou obrátit.

Pilířem projektu byla i inscenace #jsi_user. Po představení jste pořádali i pravidelné besedy. Reagovaly děti na – v něčem velmi krutou – inscenaci vyděšeně?
Obecně by se dalo říct, že většina dětí i mladých lidí se s nějakým projevem kyberšikany už setkala. S těmi nejzávažnějšími formami, jako je například vydírání, má zkušenost zhruba osm procent dotázaných. Děti jsou v debatách hodně aktivní, některé pak přijdou po představení a vezmou si na nás kontakt, protože svůj problém nechtěly řešit veřejně.

Užitečné adresy
www.seznamsebezpecne.cz

www.e-bezpeci.cz
www.bezpecnyinternet.cz