Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravěká záhada. Proč lidé před pěti tisíci lety vyvrtali krávě do lebky otvor?

Před pěti tisíci lety byl hlavním zdrojem pro výrobu nástrojů kámen, zpracování bronzu a železa ještě čekalo na své objevení. Přesto si člověk s tehdejšími primitivními nástroji troufl na tak náročný chirurgický zákrok, jakým je vyvrtání otvoru do lebky. Nový výzkum lebky krávy, která žila v této době, nyní odhaluje, že se tato operace neprováděla pouze u lidí, jak se dosud myslelo. 

23.4.2018
SDÍLEJ:

3D rekonstrukce lebky krávy s trepanacíFoto: Fernando Ramirez Rozzi

Není jasné, zda byla kráva při vrtání otvoru do lebky živá, nebo mrtvá. Podle hlavního autora studie Fernanda Ramireze Rozziho, ředitele výzkumu lidské evoluce ve francouzském Národním centru vědecké výzkumu v Toulouse, by však v případě, že bylo zvíře živé, nemohlo po operaci dlouho přežít, protože na lebce nebyly nalezeny stopy po hojení.

Důvod, proč pravěký člověk vyvrtal do lebky krávy otvor, je nicméně obestřený záhadou. Pokud by bylo cílem operace, která je známá jako trepanace, zachránění krávy, jednalo by se o nejstarší známý důkaz veterinárního zákroku u zvířete.

"Je však také docela dobře možné, že neolitičtí lidé prostě používali krávy k nácviku trepanace, aby vybrousili svou techniku před použitím na lidech," nabídl Rozzi další možné vysvětlení.

Zranění jinou krávou je vyloučené

Archeologové objevili lebku při vykopávkách, které probíhaly v letech 1975 až 1985 v neolitické lokalitě Champ-Durand ve Vendée, regionu ležícím na atlantickém pobřeží západního Francie. Analýza ukázala, že se jednalo o čerstvě dospělého jedince, který žil mezi lety 3400 až 3000 před naším letopočtem.

Když se předchozí archeologové podívali na téměř kompletní lebku, došli k závěru, že dobytče musela zranit rohem jiná kráva. Otvor, který má rozměry 6,4 x 4,6 centimetru, však byl natolik zvláštní, že jeden z tehdejších vědců požádal v roce 2012 Rozziho a jeho kolegu Alaina Fromenta, biologického antropologa z Antropologického muzea v Paříži, o druhý pohled.

Stopy na lebce krávy (a, b, c) jsou podobné těm, které byly nalezené na lidské lebce po trepanaci (d, e).

Stopy na lebce krávy (a, b, c) jsou podobné těm, které byly nalezené na lidské lebce po trepanaci (d, e).
Autor: Fernando Ramirez Rozzi

"Velice rychle jsme dospěli k názoru, že lebka krávy nese stopy trepanace," píšou vědci ve své studii. Zranění jinou kravou by nemělo tak pravidelné okraje. Musely by zde být úlomky a štěpiny kosti a žádné takové důkazy se zde nenašly. Při pohledu do elektronového mikroskopu objevili vědci škrábance, které jsou nápadně stopám nalezeným na lidských lebkách po trepanaci.

Díra do lebky vyléčí epilepsii

Nejstarší případy trepanace na lidských lebkách byly datovány do období mezolitu nebo také střední doby kamenné, které trvalo od 8000 do 2700 před naším letopočtem V některých oblastech byla tato technika široce rozšířená. Například v jednom francouzském nalezišti datovaném do období kolem roku 6500 před naším letopočtem mělo otvor po trepanaci 40 ze 120 nalezených lebek.

Mnoho pacientů přitom operaci, která se prováděla bez umrtvení, prokazatelně přežilo, protože nesou stopy po hojení. Jak naznačují jeskynní malby, lidé věřili, že tato praktika vyléčí epilepsii, migrény a duševní choroby.

Autor: Pavel Škopek

Místo události:
23.4.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
5

Trest smrti po dvaceti letech. V Nebrasce popravili prvního člověka od roku 1997

Vteřiny dne 14. srpna 2018

Zřícení mostu, překrucování historie a zrušená cesta do Číny: Vteřiny dne

Stezka praturů. Přírodní unikát Živé vody otevřou na Zlínsku

Široké veřejnosti se na podzim otevře v Modré na Zlínsku cesta za pratury, kteří tisíce let utvářeli naši krajinu – v dobách, kdy do ní člověk moc nezasahoval. Do finále se tu dostávají práce na čtyřsetmetrové stezce praturů, která bude součástí botanické sladkovodní expozice Živá voda.

Guvernérem ve čtrnácti letech? V americkém Vermontu kandiduje středoškolák

Ethan Sonneborn nedávno oslavil čtrnácté narozeniny. Na rozdíl od svých vrstevníků si ale nehraje na školním hřišti, nýbrž pilně pracuje na své předvolební kampani. Ambiciózní středoškolák se totiž chce stát příštím vermontským guvernérem.  

Mafie z UEFA? Tvrdík i fanoušci rozdýchávají popravu Slavie

Konec snu o Lize mistrů byl pořádně hořký. Fotbalisté Slavie, její funkcionáři i fanoušci cítí po úterním vyřazení ve 3. předkole obrovskou křivdu. Hlavní viník? Rozhodčí, potažmo samotná evropská fotbalová unie UEFA. 

Svoboda není samozřejmost. Lidovci chtějí k výročí roku 1968 ukázat její význam

Lidovci uspořádají příští týden u příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa sérii debat a vzpomínkových akcí, kterými chtějí ukázat, že svoboda není samozřejmost. Řekl to dnes po jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Pavel Bělobrádek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT