Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravěká záhada. Proč lidé před pěti tisíci lety vyvrtali krávě do lebky otvor?

Před pěti tisíci lety byl hlavním zdrojem pro výrobu nástrojů kámen, zpracování bronzu a železa ještě čekalo na své objevení. Přesto si člověk s tehdejšími primitivními nástroji troufl na tak náročný chirurgický zákrok, jakým je vyvrtání otvoru do lebky. Nový výzkum lebky krávy, která žila v této době, nyní odhaluje, že se tato operace neprováděla pouze u lidí, jak se dosud myslelo. 

23.4.2018
SDÍLEJ:

3D rekonstrukce lebky krávy s trepanacíFoto: Fernando Ramirez Rozzi

Není jasné, zda byla kráva při vrtání otvoru do lebky živá, nebo mrtvá. Podle hlavního autora studie Fernanda Ramireze Rozziho, ředitele výzkumu lidské evoluce ve francouzském Národním centru vědecké výzkumu v Toulouse, by však v případě, že bylo zvíře živé, nemohlo po operaci dlouho přežít, protože na lebce nebyly nalezeny stopy po hojení.

Důvod, proč pravěký člověk vyvrtal do lebky krávy otvor, je nicméně obestřený záhadou. Pokud by bylo cílem operace, která je známá jako trepanace, zachránění krávy, jednalo by se o nejstarší známý důkaz veterinárního zákroku u zvířete.

"Je však také docela dobře možné, že neolitičtí lidé prostě používali krávy k nácviku trepanace, aby vybrousili svou techniku před použitím na lidech," nabídl Rozzi další možné vysvětlení.

Zranění jinou krávou je vyloučené

Archeologové objevili lebku při vykopávkách, které probíhaly v letech 1975 až 1985 v neolitické lokalitě Champ-Durand ve Vendée, regionu ležícím na atlantickém pobřeží západního Francie. Analýza ukázala, že se jednalo o čerstvě dospělého jedince, který žil mezi lety 3400 až 3000 před naším letopočtem.

Když se předchozí archeologové podívali na téměř kompletní lebku, došli k závěru, že dobytče musela zranit rohem jiná kráva. Otvor, který má rozměry 6,4 x 4,6 centimetru, však byl natolik zvláštní, že jeden z tehdejších vědců požádal v roce 2012 Rozziho a jeho kolegu Alaina Fromenta, biologického antropologa z Antropologického muzea v Paříži, o druhý pohled.

Stopy na lebce krávy (a, b, c) jsou podobné těm, které byly nalezené na lidské lebce po trepanaci (d, e).

Stopy na lebce krávy (a, b, c) jsou podobné těm, které byly nalezené na lidské lebce po trepanaci (d, e).
Autor: Fernando Ramirez Rozzi

"Velice rychle jsme dospěli k názoru, že lebka krávy nese stopy trepanace," píšou vědci ve své studii. Zranění jinou kravou by nemělo tak pravidelné okraje. Musely by zde být úlomky a štěpiny kosti a žádné takové důkazy se zde nenašly. Při pohledu do elektronového mikroskopu objevili vědci škrábance, které jsou nápadně stopám nalezeným na lidských lebkách po trepanaci.

Díra do lebky vyléčí epilepsii

Nejstarší případy trepanace na lidských lebkách byly datovány do období mezolitu nebo také střední doby kamenné, které trvalo od 8000 do 2700 před naším letopočtem V některých oblastech byla tato technika široce rozšířená. Například v jednom francouzském nalezišti datovaném do období kolem roku 6500 před naším letopočtem mělo otvor po trepanaci 40 ze 120 nalezených lebek.

Mnoho pacientů přitom operaci, která se prováděla bez umrtvení, prokazatelně přežilo, protože nesou stopy po hojení. Jak naznačují jeskynní malby, lidé věřili, že tato praktika vyléčí epilepsii, migrény a duševní choroby.

Autor: Pavel Škopek

Místo události:
23.4.2018
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne 23. května 2018
8

Bianco šek pro Babiše, neudržitelné důchody a prodej Student Agency: Vteřiny dne

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
2 24

Policie dopadla možného pachatele útoku na tenistku Kvitovou. Má jít o narkomana

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Putin se opět sejde s Macronem, proberou Írán, Ukrajinu a Sýrii

Rusko a Francie podepíší po jednání mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Emmanuelem Macronem několik dokumentů o vzájemné spolupráci. Jednání se uskuteční ve dnech 24. a 25. května v Petrohradě. Oba státníci budou diskutovat o řešení otázek souvisejících s íránsým jaderným programem, se situací na Ukrajině a s vývojem v Sýrii. Uvedla to agentura Tass.

Hospoda není cukrárna. Poslanci se opět přeli o protikuřácký zákon

Zmírnění protikuřáckého zákona zřejmě bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí už v prvním čtení. Poslanci dnes úvodní kolo debaty o poslanecké předloze, jež by upravila zejména nynější úplný zákaz kouření v restauracích, stejně jako před měsícem nedokončili. Kdy se Sněmovna k projednávání návrhu změn v protikuřáckém zákonu vrátí, není jasné.

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT