Kdy by měli muži zbystřit a vydat se za obvodním lékařem či urologem?
Muži by měli zbystřit kolem pětačtyřicítky či padesátky a měli by podstoupit preventivní vyšetření hodnoty PSA v krvi optimálně jednou za rok. Také v případě, že se u nich nějakým způsobem změní charakter močení, nebo přichází erektilní dysfunkce. Potíže totiž mohou mít celou řadu příčin, většinou to není karcinom prostaty. Zbystřit by také měli ti, u nichž se onemocnění v rodině již vyskytlo, pokud měl tedy karcinom prostaty tatínek nebo strýc. Patří k rizikovější skupině.

Bolest břicha. Ilustrační foto.
Bolesti břicha, průjem, nadýmaní. Riziko alergie na laktózu se s věkem zvyšuje

V posledních letech však onemocnění začíná útočit i na stále mladší ročníky. Jaké mohou být příčiny výskytu nemoci u mužů v produktivním věku?
Není zcela pravda, že by se onemocnění vyskytovalo u stále mladších ročníků. Je to spíš důsledek screeningu a zodpovědnosti mužů, protože padesátiletí muži si už pravidelně nechávají udělat vyšetření PSA a tím se dříve zjistí, zda mají rakovinu. U mladších ročníků tedy není vyšší počet onemocnění, protože stejný výskyt v této věkové kategorii byl zřejmě i v předchozích letech, jen se na to v současnosti dříve přichází.

Dá se tedy rakovina prostaty objevená v rané fázi zcela vyléčit? Nebo vždy hrozí recidiva a je nutné docházet na pravidelné kontroly?
Rakovinu prostaty je možné zcela vyléčit, ať už je to ozařováním, nebo operací, ale recidivy onemocnění hrozí vždy. Není jich mnoho, jsou u těch příznivějších nádorů v řádu jednotek procent, ale i u těch nejpříznivějších typů rakoviny určité riziko recidivy je. Proto jsou důležité pravidelné kontroly po léčbě a jsou nutné v podstatě doživotně. Záleží na tom, jak dlouhý je odstup od léčby, ale většinou jsou to kontroly v rámci půlročního intervalu.

Ilustrační foto
Vědci už umějí přeprogramovat mozek. Vyzrát by tak mohli na deprese či anorexii