Devět. Přesně tolik má na kontě nominací na Oscara za mužský výkon v hlavní roli. To je dodnes platný rekord. V elitním klubu mu dělá společnost jen další velikán Laurence Olivier. Spencer Tracy se ale do dějin Hollywoodu nezapsal pouze tímto úctyhodným počinem.

Velké zemětřesení

Jeho táta John si musel vyslechnout všelicos. Zatímco jeho žena Caroline pocházela z dobře situované rodiny, on sám v Milwaukee ve státě Wisconsin víceméně živořil a vrcholu kariéry dosáhl ve chvíli, kdy začal prodávat nákladní auta. I proto se snažil, aby na tom byli jeho synové lépe. Jenže ani Caroll, ani o čtyři roky mladší Spencer velký vztah ke škole neměli. Oba patřili mezi hyperaktivní děti a čas v lavici považovali za ztracený.

Spencer trávil mnohem více času v místním kině. „Číst jsem se naučil díky titulkům ve filmech," vzpomínal Spencer. Když mu bylo devět let, rodičům došla trpělivost a poslali ho do klášterní školy, kterou později vyměnil za jezuitskou kolej. Prostředí vykonalo své a chlapec se rozhodl, že se stane knězem. Býval by předsevzetí dodržel, jenže pak se ozvala armáda. Narukoval k námořnictvu, ale do konce první světové války chybělo jen několik měsíců, takže se na moře vůbec nedostal. Přesto šlo o přelomovou chvíli v jeho životě. Na základně se náhodou dostal do divadelního souboru a žebříček jeho životních hodnot zažil velké zemětřesení.

Zdrcující zpráva

Už nechtěl promlouvat k věřícím, ale k divákům. Aby mohl kazatelnu vyměnit za jeviště, musel se vrátit do školy. K radosti svého otce konečně získal maturitu a pak nastoupil na univerzitu. Ani tam ale jeho těkavý způsob života neskončil. Vystřídal celkem šest škol, než získal diplom. Pro jeho kariéru ale bylo mnohem podstatnější, že díky škole získal první role a odbyl si premiéru také na Broadwayi, divadelní Mekce celé Ameriky. Na filmovou kariéru si ale na rozdíl od jiných netroufal. Připadal si příliš ošklivý: „Můj ksicht je obyčejný jako vrata od stodoly. Proč by měli lidé platit, aby ho mohli vidět?"

V roce 1923 se oženil s herečkou Louise Treadwellovou a o rok později se jim narodil syn John. Pak ale přišel šok. Matka zjistila, že miminko neslyší. Trvalo jí tři měsíce, než se zdrcující zprávu odhodlala říct manželovi. Spencer se zhroutil a jako silně věřící vše považoval za boží trest za své hříchy. Tím ale trápení nemělo skončit.

Vztek a frustrace

V roce 1929 si Spencerova talentu všiml filmový režisér John Huston a nabídl mu roli ve filmu z vězeňského prostředí Up the River, kde debutoval i Humphrey Bogart. Spencera v průběhu natáčení navštívila i manželka Louise se synem, ale když se vraceli domů do New Yorku, chlapec dostal ve vlaku epileptický záchvat. Později se ukázalo, že trpí dětskou obrnou.

Spencer nebyl jen nešťastný a frustrovaný, ale také naštvaný na celý svět. A přesně tuto směs zuřivosti a sklíčenosti vtiskl do své první role. Filmařům se to tak líbilo, že mu v dalších pěti letech dávali podobné role rabiátů, gangsterů a neurvalců.

Herci se to brzy začalo zajídat, jenže z podepsané smlouvy nebylo úniku. Výčitky nad synovým onemocněním a frustraci z práce začal zahánět alkoholem. Nakonec po jednom čtrnáctidenním tahu omdlel v hotelovém pokoji a ocitl se na prahu smrti. Studio kvůli tomu muselo zrušit natáčení a pak po něm soudně vymáhalo škodu.

V roce 1932 se mu narodila dcera Louise, ale manželství už bylo v troskách. O rok později oznámil, že od rodiny odchází. „On neopouštěl svou ženu, ale utíkal z dějiště své viny," všiml si jeho přítel Joseph Mankiewicz. Spencer se nedokázal zbavit dojmu, že může za všechno zlé, co se stalo jeho rodině. K synovi nikdy nedokázal najít cestu, což osudově poznamenalo jejich vztah. Vídal ho jen občas, přičemž dobře věděl, že na vině je jen jeho slabost.

Přesto se s manželkou nikdy nerozvedl. Něco podobného pro něj jako pro věřícího člověka nepřicházelo v úvahu. Nijak mu to ovšem nebránilo v tom, aby v dalších letech prožil řadu milostných románků se slavnými herečkami. Prim mezi nimi ovšem hrála jen jedna.

Osudová láska

Na počátku 40. let byl Spencer už uznávaným hercem, čerstvým dvojnásobným držitelem Oscara, což imponovalo o sedm let mladší Katharine Hepburnové. Krásná žena v tehdy provokativních kalhotách místo sukně na něj čekala před studiem. Vždy chtěla to nejlepší, a proto s ním chtěla hrát ve filmu Nejprve stvořil ženu.

Poněkud upjatému Spencerovi učarovala, ve filmu se s ní skutečně objevil a v dalších letech natočili ještě osm dalších snímků. Na plátně to mezi nimi jiskřilo jako mezi žádnou jinou dvojicí. Brzy se stalo veřejným tajemstvím, že jsou partneři nejen před kamerou, ale i v soukromí.

V 60. letech se u Spencera naplno projevila neléčená cukrovka. Když kvůli zhoršujícímu se zdraví nechal hraní, kariéru přerušila i Katharine, aby o něj mohla pečovat. V roce 1967 se nechali přemluvit, aby se spolu opět objevili před kamerou ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři. Tracy na tom byl už opravdu špatně, a tak Katharine i režisér museli poskytnout jako záruku své honoráře. Kdyby Spencer při natáčení zemřel, za peníze by se jeho scény přetočily s jiným hercem. Nebylo to ale potřeba. Spencer film dokončil. Zemřel 17 dní po poslední klapce. Na rekordního devátého Oscara byl nominován posmrtně. 

Co ještě nevíte

* Jeho největším přítelem byl Humphrey Bogart. Spencer mu jako první začal říkat Bogie.

* Na seznamu jeho milenek lze najít třeba Grace Kellyovou, Ginger Rogersovou, Bette Davisovou nebo Joan Crawfordovou.

* Manželka Louise strávila většinu života péčí o děti se stejným postižením, jako měl její syn. Založila nadaci, sanatorium a za svou činnost získala řadu ocenění. Zemřela v roce 1983 ve věku 86 let.

* V roce 1966 mu nabídli roli padoucha Tučňáka ve filmu Batman. Účast podmínil tím, že netopýřího muže zabije. Roli dostal Burgess Meredith.

* Katharine Hepburnová se s ohledem na pozůstalé nezúčastnila jeho pohřbu.