Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stezky do oblak jsou hitem českých hor. Porovnali jsme, která je nejlepší

Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště a fronty u pokladen. To vše způsobilo otevření Stezky korunami stromů u Janských Lázní v Krkonoších. Celkem jsou tyto unikátní rozhledny v Česku a blízkém okolí již čtyři a bez nadsázky se z nich staly turistické hity našich hor. Udělali jsme pro vás jejich srovnání, které nabízejí nejlepší výhledy nebo adrenalinové atrakce. 

28.3.2018
SDÍLEJ:

Stezka v oblacích na Dolní MoravěFoto: David Vagaday

Do seznamu jsme zařadili vyhlídkové věže na vrchu Kramolín u Lipna, nad obcí Dolní Morava u Králického Sněžníku a zmíněné Krkonoše. Pro úplnost jsme přidali i stezku v Bavorském lese, která je pro Čechy snadno dostupná a stala se inspirací pro tuzemské protějšky.

Hlavní výhodou těchto atrakcí je fakt, že jsou bezbariérové, což z nich dělá ideální cíl pro rodiny s kočárky nebo starší lidi. Jejich návštěva ale dokáže udělat pořádný průvan v peněžence. Rozhodně totiž nejde o charitativní projekty postavené pro radost českých a jiných turistů.

Jeden lístek pro dospělého stojí minimálně 200 korun a platit musí už děti nad tři roky, přičemž vstupné v Česku je v podstatě stejné jako v Bavorsku. Další výdaje jsou pak za parkování, lanovku nebo třeba tobogány, a když k tomu připočteme oběd, tak z rodinné karty se během dvou hodin vypaří víc než tisícovka.

Výše vstupného spojená s neutuchajícím zájmem turistů dělají z těchto atrakcí doslova továrny na peníze, alespoň to tak vypadá podle účetní uzávěrky firmy Stezka korunami stromů. Společnost, která provozuje stejnojmennou atrakci na Lipně, za finanční rok končící v dubnu 2016 utržila přes 48 milionů korun a její čistý zisk přesáhl 21 milionů. A ještě před tím, v roce 2015, si společníci firmy vyplatili nerozdělený zisk za necelé tři roky provozu ve výši 30 milionů korun.

Stezky kromě nádherných vyhlídek na hory lákají turisty i na adrenalinové atrakce, hlavně na tobogány a všelijaké lávky, přechody po trámech a sítích. Mají také naučnou funkci, po trasách jsou rozmístěné cedule, které informují o okolní přírodě a dalších zajímavostech. Chodník krkonošské věže dokonce zavádí návštěvníky do podzemí, kde lidé vidí kořeny stromu a mohou se seznámit s mikrosvětem půdy.

A jak naše srovnání stezek dopadlo?

1. Dolní Morava

Jednoznačně nejlepší scenérie a další superlativy nabízí Stezka v oblacích nad obcí Dolní Morava u Králického Sněžníku. V porovnání s ostatními stezkami stojí nejvýš, je nejvyšší a má nejdelší tobogán.

Stezka se vypíná na svazích hory Slamník v nadmořské výšce 1116 metrů a díky poloze téměř na hřebenech je z ní doslova strhující výhled na okolní horské masivy a do nížiny. Spletitá konstrukce, která se honosí titulem Stavba roku 2016, dosahuje výšky 55 metrů, přičemž na vrchol vede dřevěný chodník dlouhý 710 metrů. Dolu se pak můžete svézt tobogánem o úctyhodné délce 100 metrů.

Rozhledna otevřená v prosinci 2015 nabízí ještě další originální atrakce, zajímavé jsou rukávy z hustých sítí, jimiž se dá prolézt z jednoho patra do druhého a mimořádně populární je na samotném vrcholu visutá plošina s lanovou sítí uprostřed, z které návštěvníci vidí do hloubky přímo pod sebe. Plošina je přirozeným centrem celé stezky. Lidé postávají okolo a dodávají si odvahu, aby na síť vstoupili, pak po ní opatrně chodí nebo si na ni lehají a dělají si selfíčka.

Ke stezce se jako k jediné nedostanete jakymkoli motorovým vozidlem, pouze pěšky, na kole nebo sedačkovou lanovkou. Na ní se mohou převážet kola i kočárky. Vlekaři kočárek prostě naloží na volnou sedačku a nahoře zase vyloží. Poblíž věže stojí samoobslužná restaurace Slaměnka, z jejíž venkovní terasy je mimochodem také nádherný výhled.  

První rok provozu atrakce přilákala 200 tisíc lidí, což dvojnásobně předčilo plány provozovatelů. V nejexponovanějších letních dnech návštěvnost rostla k sedmi tisícům turistů. Jenom pro zajímavost – název Dolní Morava je odvozen od řeky Moravy, která pramení pod Králickým Sněžníkem. Obec leží v severovýchodním cípu Pardubického kraje.

2. Lipno

Jedinečný kruhový výhled na Novohradské hory a hlavně na Lipenské jezero obklopené šumavskými hřebeny uvidíte z vrcholu Stezky korunami stromů Lipno na hoře Kramolín. Rozhledna je proto zdatným soupeřem Dolní Moravy. Pokud se pohybujete po Šumavě, rozhodně si ji nenechte ujít a její protějšek v Bavorsku můžete v klidu vynechat.

Stezka ve výšce 901 metrů nad mořem vznikla v červenci 2012 jako první atrakce svého druhu u nás. Je vysoká 40 metrů a na její vrchol vede 675 metrů dlouhý chodník, není ale zcela bezbariérová. Do úplně nejvyššího patra se totiž návštěvníci dostanou jen po schodech. Z adrenalinových atrakcí je největším lákadlem 52metrový tobogán, který se vine středem věže.

K rozhledně se dostanete pěšky, na kole, lanovkou nebo takzvaným stezkabusem. Poblíž ní se můžete nasytit a napít v restauraci hotelu Kramolín nebo v sousedním stánku se zahrádkou. 

Lipenská stezka se zařadila mezi největší turistické magnety Jihočeského kraje i celé země. Loni přitáhla 312 tisíc lidí, což ji v žebříčku agentury CzechTourism zařadilo na 29. místo návštěvnosti v České republice.

3. Bavorský les

Na třetí a čtvrtou pozici jsme umístili věže stojící u silnic. Výhled z nich není tak atraktivní jako u rozhleden na vrcholech hor, dostanete se ale přímo k nim jednoduše autem, a to může být pro mnoho lidí zásadní. Konkrétní pořadí není důležité, na třetí místo jsme ale nakonec zařadili Stezku v korunách stromů Bavorský les, protože pohled na šumavské kopce a hvozdy a do malebného údolí bavorské vesničky Neuschönau autora článku zaujal o něco víc než vyhlídka v Krkonoších.

Baumwipfelpfad, což je německý výraz pro stezku korunami stromů, otevřeli již v září 2009. Má architektonicky zajímavý tvar vejce, stojí ve výšce 820 metrů na mořem a vysoká je 44 metrů. Nadzemní chodník dlouhý 1320 metrů vede lesem přímo z parkoviště. Také tady jsou po celé délce rozesety informační tabule a zážitkové zastávky jako kymácející se lávky nebo visuté hrazdy, chybí ale tobogán. Podle toho, co lze vidět na místě, tvoří velkou část klientely němečtí penzisté, což zřejmě není ta správná „cílovka“ pro tobogány.

V areálu se nachází samoobslužná restaurace a kavárna. Stezka stojí jen kousek od českých hranic, nejbližším přechodem je Strážný, do navigace stačí zadat adresu Böhmstraße 43, Neuschönau.

4. Janské Lázně

Nejnovější přírůstek do rodiny stezek jsme po dlouhém váhání zařadili na poslední místo. Výhled na Janské Lázně a vzdálené hřebeny Krkonoš sice rozhodně není špatný, ale v konkurenci ostatních věží je přeci jen slabší. Naopak silnou stránkou Stezky korunami stromů Krkonoše je její edukativní část, zejména unikátní podzemní prostory, které ukazují spletitý kořenový systém stromů.

Stezka stojí na úpatí Černé hory kousek od Janských lázní ve výšce kolem 780 metrů nad mořem. Je vysoká 45 metrů a vede na ni 1500 metrů dlouhý chodník. Velkým tahákem je také tady 50metrový tobogán. 

Otevření na počátku července provázel ohromný zájem turistů, kteří svými auty ucpali silnici do Janských lázní. Celkem za první týden navštívilo atrakci 27 tisíc lidí. Pokud se stane, že se parkovací místa přímo u rozhledny zaplní, je možné pokračovat zhruba další dvě minuty v jízdě až na parkoviště pod lanovkou v Janských Lázní a tam vůz odstavit. Odtud jezdí ke stezce kyvadlový autobus a pěšky je to asi 20 minut. V nejexponovanějších dnech se nicméně zaplní i toto parkoviště.

V areálu stezky naleznete obchod se suvenýry, v jehož regálech nechybí například pytlík pilin, a hlavně samoobslužnou restauraci s velkou terasou. Z té je dobře vidět na vedlejší dětské hřiště. Ceny v podniku jsou tak říkajíc na krkonošské úrovni, tedy hotovka za trojcifernou částku blížící se dvěma stovkám.

Stezka je mimořádným magnetem, nicméně pokud si chcete užít pořádný výhled, zkuste raději blízkou, téměř 1300 metrů vysokou Černou horu. Jízda kabinkovou lanovkou na vrchol je atrakcí sama o sobě, obzvláště pro děti, a nahoře můžete tak trochu staromódně za dvacku vylézt na obyčejnou rozhlednu. Z ní se otvírá doslova fantastický pohled na celé Krkonoše.

Autor: David Vagaday

28.3.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci zpracovatel masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Práce v chladu, fyzicky namáhavá práce (zvedání beden, zpracování drůbeže), KONTAKT: telefonicky v době od 9-15hod., Drahun Volodymyr, tel.: 776513442. Pracoviště: Silos.km. s.r.o. - pracoviště vodňanská drůbež a.s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Volodymyr Drahun, +420 776 513 442.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Ostrava a okolí, Kontakt tel. 737 101 160, osobně po předchozí tel. domluvě., , Požadujeme praxi v oboru zedník a znalost čtení stavební dokumentace., Mzda: od 100,- Kč/hod. v čistém + odměny dle schopností.. Pracoviště: Arjen technika, s.r.o., Švabinského, č.p. 1700, 702 00 Ostrava 2. Informace: Martin Christoph, +420 737 101 160.

Gastronomie - ČÍŠNÍKA 15 000 Kč

přijmeme do restaurace Na Hrádku, Šlikova 15, Praha 6 - Břevnov, k okamžitému nástupu, krátký/dlouhý týden. Samostatnost podmínkou, mzda 15.000 Kč. Veškeré bližší info na uvedené adrese nebo na tel.

Stavebnictví - Přijmeme pracovníka na lité podlahy 25 000 Kč

Přijmeme pracovníka do trvalého pracovního poměru, pro realizace litých samonivelačních podlah. Nabízíme dobré pracovní podmínky a přátelský kolektiv. Praxe a řidičský průkaz výhodou, nikoliv podmínkou, požadujeme učenlivost a kladný přístup k práci. Nástup možný ihned. Vhodné i pro nevyučené v oboru. Přijímáme pracovníky z celé ČR. Po zkušební době lze zařídit ubytování perspektivním pracovníkům.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda vlády Andrej Babiš
2 12

Andrej Babiš: Zahraniční evropskou agendu řídím já

Představení Fortuny jako hlavního sponzora fotbalové ligy. Na snímku zleva generální ředitel Fortuny David Vaněk a šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.
10

Šéf ligy Dušan Svoboda: Video nám pomáhá. Funguje až idylicky

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Vyslýchat Američany nebudete, vzkázal Trump Rusům. Pak pozval Putina do USA

Na oplátku dvanácti Rusů, kteří se údajně vměšovali do prezidentských voleb USA v roce 2016 a které Spojené státy podezřívají, chce prezident Vladimir Putin vyslýchat Američany v Rusku. Jeho protějšek z Bílého domu Donald Trump s jeho návrhem nesouhlasí, pozval však Putina na návštěvu.

Dluhy za odpad: města jižní Moravy hrozí neplatičům i exekucí

Přes devět milionů dluží lidé břeclavské radnici za odvoz odpadu. Částka by bez problémů pokryla pětinu nákladů na největší letošní investici města – výstavbu smuteční síně a rozšíření městského hřbitova. Dostat dluh od lidí zpět však není jednoduché. Podobné zkušenosti mají i v ostatních městech kraje. Přístup radnic k vymáhání je nicméně rozdílný.

Šok pro Jevišovice: emoce vzbudil záměr vykácet část zámeckého parku

Informaci o údajném záměru výstavby nového objektu domova pro seniory s kapacitou do čtyřiceti míst dostal před časem na stůl první muž Jevišovic na Znojemsku Pavel Málek. Záměr jej zaskočil a na facebookovém účtu Jevišovic o něm informoval veřejnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT