Mosty, věže, útesy, sopky či kolejiště rychlých dopravních prostředků. Pokud se nešťastníci rozhodnou, že život již nenabízí žádné radosti, či pro nejrůznější strasti nevědí, kam dál, mají na výběr skutečně z mnoha možností. Ve světě dokonce existují místa, která počítají i stovky sebevražd ročně, jak mimo jiné uvádějí zpravodaj Punch a statistický web Listverse.

Most Golden Gate, USA

Chlouba San Francisca, jež byla mimochodem využita i ve filmech či počítačové hře série Grand Theft Auto, byla otevřena v roce 1937 a denně přepraví přes 110 tisíc osobních aut. Stavba ve stížených podmínkách si vyžádala jedenáct obětí a stála přes 35 miliónů dolarů, v dnešním kurzu by však cena samozřejmě byla mnohem vyšší.

Zajímavostí je, že v okolí mostu i na něm jsou instalovány neplacené telefonní linky se spojením na psychology a k dispozici jsou i speciálně vyškolení policisté. V letošním roce by navíc měla být dokončena instalace gigantické ochranné sítě. Ta má minimalizovat riziko, že se k více než 1600 mrtvých skokanů přidá nikdo další.

Mount Mihara, Japonsko

Izu Óšima, nejsevernější ostrov souostroví Izu. Místo, kde scénáristé ukončili existenci filmové Godzilly. Konkrétně se tak stalo na slavné Mount Mihara, stále aktivní sopce, jež v roce 1986 vychrlila lávu až do výšky 1,6 kilometru.

Mezi nejvyhledávanější sebevraždené destinace ji zařadil skok studentky Kijoky Matsumotové v roce 1933, již ihned pohltila láva o teplotě téměř 1200 stupňů. Během pouhého roku Kijoku následovalo dalších 944 lidí a počty pravděpodobně nejsou v mnohém odlišné ani dnes, ačkoli přesná čísla nejsou známa a i přístup je v lecčem omezenější.

Aokigahara, Japonsko

Tajemnou historii hlubokého lesa podporují i mýty, v nichž se popisují přítomní duchové zemřelých. Sebevraždy každoročně vydatně podporuje období března, kdy se v Japonsku hodnotí finančních situace firem a podnikatelů. Ani zde není zvykem zveřejňovat přesné počty, průměr však prý činí zhruba stovku mrtvých ročně.

Les, v němž při procházce můžete nešťastnou náhodou narazit na oběšence či předávkované narkomany, výrazně proslavila kniha Věž vln spisovatele Seiča Matsumota. Kromě toho se však objevuje i v literatuře, hudbě, počítačových hrách či populárním japonském anime.

Most Nanjing přes řeku Jang-c’-ťiang, Čína

Pakliže chcete vidět gigantické stavby a zázraky moderní technologie, kde jinde se vydat než do nejlidnatějšího státu světa. Ke klenotům se řadí i Nanjing – ten vede přes třetí nejdelší řeku zeměkoule, měří jeden a půl kilometru a pojme kromě lidí také vlaky či autobusy.

Na druhou stranu na něm nalezlo smrt už přes dva tisíce lidí, a to od roku 1968, kdy byl most poprvé otevřen. Denně jim mimochodem projede přes 80 tisíc aut a 190 vlakových souprav.

Nuselský most, Česká republika

Most Klementa Gottwalda, Most sebevrahů. Jmen či přezdívek vystřídal pražský most, jenž byl otevřen v roce 1973, několik. Především druhou zmíněnou pak připomíná i umělecky ztvárněná lampa umístěná pod ním, která nese příznačný název Z vlastního rozhodnutí. Na místě stojí na památku téměř tří stovek sebevrahů a jejím autorem je Krištof Kintera.

Samotná stavba, která je dlouhá 485 metrů a měří 42,5 metrů, pojala kromě šestiproudé vozovky také zastávku metra Vyšehrad. V listopadu loňského roku byla ukončena rozsáhlá úprava, během které byly vyztuženy nejen nosné konstrukce, ale také část vozovky.