Předchozí
1 z 2
Další

Mosty, věže, útesy, sopky či kolejiště rychlých dopravních prostředků. Pokud se nešťastníci rozhodnou, že život již nenabízí žádné radosti, či pro nejrůznější strasti nevědí, kam dál, mají na výběr skutečně z mnoha možností. Ve světě dokonce existují místa, která počítají i stovky sebevražd ročně, jak mimo jiné uvádějí zpravodaj Punch a statistický web Listverse.

Most Golden Gate, USA

Chlouba San Francisca, jež byla mimochodem využita i ve filmech či počítačové hře série Grand Theft Auto, byla otevřena v roce 1937 a denně přepraví přes 110 tisíc osobních aut. Stavba ve stížených podmínkách si vyžádala jedenáct obětí a stála přes 35 miliónů dolarů, v dnešním kurzu by však cena samozřejmě byla mnohem vyšší.

Ve Vrchlabí se chystá přestavba v centru města na náměstí Míru.
Objev století pro Vrchlabí? Archeologové vykopali kostel, nejstarší stavbu města

Zajímavostí je, že v okolí mostu i na něm jsou instalovány neplacené telefonní linky se spojením na psychology a k dispozici jsou i speciálně vyškolení policisté. V letošním roce by navíc měla být dokončena instalace gigantické ochranné sítě. Ta má minimalizovat riziko, že se k více než 1600 mrtvých skokanů přidá nikdo další.

Mount Mihara, Japonsko

Izu Óšima, nejsevernější ostrov souostroví Izu. Místo, kde scénáristé ukončili existenci filmové Godzilly. Konkrétně se tak stalo na slavné Mount Mihara, stále aktivní sopce, jež v roce 1986 vychrlila lávu až do výšky 1,6 kilometru.

Gabriela Koukalová v Novém Městě na Moravě
Pohled Šimona Sedlaříka: Dost bylo pranýřování Gabriely Koukalové

Mezi nejvyhledávanější sebevraždené destinace ji zařadil skok studentky Kijoky Matsumotové v roce 1933, již ihned pohltila láva o teplotě téměř 1200 stupňů. Během pouhého roku Kijoku následovalo dalších 944 lidí a počty pravděpodobně nejsou v mnohém odlišné ani dnes, ačkoli přesná čísla nejsou známa a i přístup je v lecčem omezenější.

Aokigahara, Japonsko

Tajemnou historii hlubokého lesa podporují i mýty, v nichž se popisují přítomní duchové zemřelých. Sebevraždy každoročně vydatně podporuje období března, kdy se v Japonsku hodnotí finančních situace firem a podnikatelů. Ani zde není zvykem zveřejňovat přesné počty, průměr však prý činí zhruba stovku mrtvých ročně.

Ilustrační foto
Velký objev: asteroid u Jupiteru nepochází z naší sluneční soustavy

Les, v němž při procházce můžete nešťastnou náhodou narazit na oběšence či předávkované narkomany, výrazně proslavila kniha Věž vln spisovatele Seiča Matsumota. Kromě toho se však objevuje i v literatuře, hudbě, počítačových hrách či populárním japonském anime.

Most Nanjing přes řeku Jang-c’-ťiang, Čína

Pakliže chcete vidět gigantické stavby a zázraky moderní technologie, kde jinde se vydat než do nejlidnatějšího státu světa. Ke klenotům se řadí i Nanjing – ten vede přes třetí nejdelší řeku zeměkoule, měří jeden a půl kilometru a pojme kromě lidí také vlaky či autobusy.

Doupovské hory
Unikátní objev: vojenský prostor na Doupově ukrýval neobvyklá tvrziště

Na druhou stranu na něm nalezlo smrt už přes dva tisíce lidí, a to od roku 1968, kdy byl most poprvé otevřen. Denně jim mimochodem projede přes 80 tisíc aut a 190 vlakových souprav.

Nuselský most, Česká republika

Most Klementa Gottwalda, Most sebevrahů. Jmen či přezdívek vystřídal pražský most, jenž byl otevřen v roce 1973, několik. Především druhou zmíněnou pak připomíná i umělecky ztvárněná lampa umístěná pod ním, která nese příznačný název Z vlastního rozhodnutí. Na místě stojí na památku téměř tří stovek sebevrahů a jejím autorem je Krištof Kintera.

Škoda Felicia oslavila své 60. narozeniny v Kvasinách.
Ikonický „východočeský“ kabriolet Škoda Felicia oslavil šedesáté narozeniny

Samotná stavba, která je dlouhá 485 metrů a měří 42,5 metrů, pojala kromě šestiproudé vozovky také zastávku metra Vyšehrad. V listopadu loňského roku byla ukončena rozsáhlá úprava, během které byly vyztuženy nejen nosné konstrukce, ale také část vozovky.

Most Clifton Suspension, Velká Británie

Těžký most byl postaven v roce 1864 a původně měl sloužit jen pro omezenou dopravu na koních. Je proto s podivem, že vydržel dodnes, kdy jím denně projede téměř patnáct tisícovek vozidel.

Kambodžský chrám Angkor Vat
Nejoblíbenější světová památka? Kambodžský chrám, bodovala i Praha

Žena, jež jako jediná ze zhruba tisícovky sebevrahů svůj pád z mostu přežila, mohla až do své smrti děkovat výrobci oděvů, jehož sukní se téhož dne chlubila. Tehdy dvaadvacetiletá Sarah Ann Hanley z mostu skočila v roce 1885, její těžká a velká sukně se nicméně roztáhla, posloužila jako padák a samotný pád do vln výrazně zmírnila.

Eiffelova věž, Francie

"Iron Lady", která je vysoká 324 metrů, patří ke klenotům Francie i celého kontinentu. Postavena byla i kvůli výročí francouzské revoluce, inspirovala mnoho dalších staveb včetně Petřínské rozhledny. Kromě centra turistů je využívána také k telekomunikacím.

POD LEŠENÍM. Přehrada Les Království se proměňuje, provoz na hrázi je však omezený jen lehce.
Les Království je pod lešením. Přehrada nabízí jiné kouzlo

Počet úmrtí úřady odmítají prozradit, na otázku se vždy dostane stejné odpovědi: "Příliš mnoho." Kolem věže jsou ochranné sítě či další zábrany, občas se však stane, že někdo je natolik odhodlaný, že ve svém smutném snažení uspěje. Může se stát, že dopad slyší v restauraci ve druhém patře, pakliže nešťastník skončí na její střeše.

Niagarské vodopády, Kanada/USA

Oblast slavných vodopádů, která se objevila i ve filmu Niagara s Marilyn Monroe, víceméně nelze zabezpečit kompletně. Je plná srázů či malých útesů, které zkrátka člověk nemůže oplotit či jinak omezit bez toho, aniž by byla výrazně porušena jejich přírodní schránka.

Slavnostní otevření Poštovní Štoly 16. května 2018 u Zlatých Hor
Tajemné podzemí u Zlatých Hor skrývá jezírka i obří čerpadlo. Podívejte se

Jediní lidé, které z neštěstí profitují, jsou kapitáni série lodí s názvem Panna mlhy. Ti totiž většinou zdeformovaná či nafouklá těla loví, nezřídka za přítomnosti turistů. Od roku 1850 jich prý nalezli více než 5000…

Útes "Mezera", Austrálie

Don Ritchie, jenž bydlí právě kousek od zmíněného útesu (v originále The Gap), viděl už několik vražd podobného ražení. Když proto kdykoli poté vysledoval, jak u srázu pochoduje nerozhodná postava, vždy vyšel ze své chaty a zeptal se: "Mohu vám nějak pomoci?" Nešťastník pak, obvykle po dlouhém rozhovoru, od svého úmyslu upustil.

Letní lázně.
Karlova Studánka má své lázeňské pivo, vaří ho bruntálský Hasič

Za své počínání obdržel Ritchie Řád, který mu vystavila australská vláda. Don takto totiž, navíc nenásilným způsobem, zachránil přes 160 potenciálních sebevrahů. A protože právě potvrzené a bohužel i dokonané skoky se pohybují "pouze" v řádech desítek, činí to Ritchieho snahu ještě brilantnější.

Viadukt prince Edwarda, Kanada

Kanadská vláda v roce 2003 nainstalovala množství zábran, které mají na viaduktu prince Edwarda omezit počet sebevražd, do té chvíle se však zmíněný most pohyboval v děsivém žebříčku hned na americkým gigantem Golden Gate. Čísla hovoří o čtyřech stovkách, sebevrahů však prý údajně bylo ještě více.

Okruh o délce 2,9 kilometrů v Horní Branné vede také kolem hrobky rodu Harrachů.
Tajemství ukryté mezi kopci. V Horní Branné otevřeli novou naučnou stezku

Mříž, kterou vládní orgány nechaly následně přidat v roce 2007, byla vyhodnocena 5,5 milióny dolarů, stála však za každý cent. Od té doby totiž k žádnému seskoku nedošlo, a to i díky tomu, že pět metrů vysoké tyče nepřekonají ani zkušení lezci.