Pracovníci Britského muzea obě mumie prozkoumali za pomoci počítačové tomografie, radiokarbonové metody datování i skenování pod infračerveným světlem. O výsledcích své práce následně informovali prostřednictvím odborného časopisu Journal of Archaelogical Science.

Dvojice z Gebeleinu žila mezi roky 3351 a 3017 před naším letopočtem, tedy pravděpodobně krátce před sjednocením Egypta prvním faraonem. K objevení mužské mumie, která patří mezi nejzachovalejší na světě, došlo přibližně před sto lety.

Archeologové objevili 4000 let starou hrobku kněžky Hetpet
Překvapivý objev: Egyptští archeologové odkryli 4400 let starou hrobku

Podle výsledků dřívějších výzkumů měl muž zrzavé vlasy a zemřel násilnou smrti ve věku 18 až 21 let. Pod infračerveným světlem byla na jeho pravém rameni objevena tetování býka a paovce, která podle historiků zřejmě představovala symboly moci a síly.

Na pravém rameni ženské mumie pak vědci objevili seskupení čtyř esovitých motivů. Údajně by se mohlo jednat o zahnuté palice, obušky či kleště používané při rituálních tancích.

Nejnovější objev vyvrátil hned několik všeobecně uznávaných teorií. Doteď se totiž předpokládalo, že ve starověkém Egyptě se nechávaly tetovat pouze ženy. Nejstarší spolehlivý doklad staroegyptského tetování navíc dosud představovala dvojice mumií, jež pocházejí z doby před 4000 lety.

Cheopsova pyramida
Velký objev? Vědci potvrdili dosud neprobádanou místnost v Cheopsově pyramidě

„Právě jsme získali nové důkazy o životě této mimořádně vyspělé civilizace. Je neuvěřitelné, že se v Africe začalo tetovat přibližně o tisíc let dříve, než jsme se dosud domnívali,“ netajil se nadšením z objevu jeden z vedoucích výzkumu a zároveň kurátor Britského muzea Daniel Antoine.

Majitelem vůbec nejstaršího tetování historie je přesto Ötzi, který žil asi před 5 300 lety. Na mumii „muže z ledovce“, jež byla objevena v roce 1991 v Ötztalských Alpách, se nachází celkem 61 tetování. Ta však nejsou figurativní, když většinu z nich tvoří pouze černé linky a křížky.