V těle se tento problém projevuje tak, že dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, narůstá objem břicha, těžknou a natékají nohy, člověk se nadměrně potí. Nepříjemné pocity můžou zmírnit byliny, které příznivě působí na odvodnění organismu. Na které byliny se tedy zaměřit?

Pampeliška lékařská je močopudná rostlina. Funguje jako efektivní přírodní diuretikum a přispívá k detoxikaci jater a stimuluje látkovou výměnu. Užívá se nadzemní část – listy, květy, ale také kořeny, které se sbírají brzy zjara nebo na podzim. Pampeliškové kořeny jsou silným prostředkem pro odvodnění organismu, ale zároveň mají řadu vitamínů a minerálních látek.

Petržel zlepšuje funkci ledvin, a tím dobré hospodaření s vodou v těle. Proto má smysl přidávat petržel do vývarů nebo si z ní připravovat odvar, který můžete pít v průběhu celého dne. Účinek petržele se umocňuje ve směsi s kopřivou dvoudomou a jalovcem. Stejné účinky jako petržel má i libeček.

Bříza bělokorá je známým přípravkem na odvodnění organismu. Užívá se přímo čaj ze sušených listů nebo tinktura. Nejsou známé vedlejší účinky, takže ji můžete pít pravidelně. „Bříza má silné detoxikační účinky. Je vhodná jako přípravný prostředek, který pročistí a připraví tělo na léčebný proces jinými účinnými látkami,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Kopřiva dvoudomá je jednou z nejúčinnějších bylin na pročištění a odstranění vody z těla. Užívá se především formou čaje. Ten připravíte tak, že vezmete jednu polévkovou lžíci sušené kopřivy (může být i čerstvá), zalijete čtvrt litrem horké vody a necháte louhovat asi patnáct minut. Čaj se pije ještě vlažný jedenkrát denně po dobu tří týdnů, mělo by dojít ke zlepšení hospodaření s vodou v těle, v důsledku pročištění organismu.

Zelený ječmen chrání tělo před zavodňováním. Obilnina podpoří metabolismus a dodá tělu důležité minerály – hlavně železo a vápník, který působí proti hromadění vody v tkáních. Ječmen také ochraňuje tělo před překyselením, což je také jeden z důvodů, kdy tělo zadržuje vodu.

Ostropestřec mariánský posiluje játra, jejichž špatná činnost má za následek otoky těla. Zařazením ostropestřce do stravovacího režimu, třeba formou oleje nebo čaje, se zlepší celkové fungování organismu.

Přeslička rolní dokáže vyčistit celý organismus, Přesličková nať obsahuje kyselinu křemičitou, která působí pozitivně na ledviny a močový měchýř. Čaj z ní se používá jako močopudný prostředek při nahromadění vody v osrdečníku, v pohrudnici, při zánětech ledvin a jiných infekčních nemocech, kdy je narušené odvádění moči.

Řebříček obecný je silně močopudný. Proto zpravidla bývá součástí detoxikačních směsí. V průběhu dne se pije vždy čerstvý odvar. Řebříček také napomáhá čištění krve, má výrazné dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Potraviny, které pomáhají s odvodněním organismu – vyšší příjem okurek, celeru, melounu, brusinek, rajčat, zeleného a bylinkového čaje aj.