Je vašemu partnerovi kolem 50 let? Všimla jste si, že v poslední době častěji odbíhá na toaletu? Ruší vás v noci jeho putování na záchod? Objevily se první obtíže v intimní oblasti? Všechny tyto nepříjemnosti patrně souvisí se zbytněním prostaty, nezhoubným onemocněním, které se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty (BHP). Důsledky problémů, které muži často podceňují a „zametají pod koberec“, se dotýkají také jejich partnerek. Obvykle jsou to proto manželky, přítelkyně, matky nebo sestry, kdo muže „dožene“ k návštěvě lékaře. „Muži si velmi neradi připouštějí, že by jejich,železné‘ zdraví mohlo být podlomeno, velmi zřídka se svěřují se svými zdravotními problémy přátelům, a když už někomu, tak nejčastěji právě partnerce,“ konstatuje MUDr. Viktor Vik, urolog z pražské Thomayerovy nemocnice.

Zbytnění prostaty souvisí s věkem a s produkcí mužského hormonu testosteronu. „S přibývajícími lety lze očekávat velmi pozvolné a nenápadné zbytnění prostatické žlázy. S ohledem na její uložení pod močovým měchýřem a fakt, že jejím středem prochází močová trubice, je zřejmé, že zvětšení prostaty má za následek celou řadu obtěžujících příznaků,“ vysvětluje Viktor Vik. „Zpravidla nemocného neohrožují na životě, ale mohou zásadně ovlivnit jeho kvalitu.“

Asi u poloviny mužů je v 50 letech možné laboratorně prokázat známky BHP, u osmdesátníků je to až u 80 %. U každého druhého se projeví některé typické příznaky. Jak na tom muž se svou žlázou předstojnou objektivně je, pomůže určit jednoduchý dotazník s názvem IPSS (International Prostate Symptom Score), který lze najít na internetových stránkách www.prostamoluno.cz. Pro prevenci problémů s prostatou je dobré změnit jídelníček, především snížit příjem živočišných tuků a červeného masa. Samozřejmostí je omezení kouření a konzumace alkoholu. Neméně důležitý je pohyb a v neposlední řadě se k prevenci prostatických obtíží doporučuje také pravidelná sexuální aktivita.

Při prvních příznacích zvětšené prostaty může obtíže zmírnit volně prodejný lék na bylinné bázi. Lék má ověřený účinek a při dlouhodobém užívání dokáže obtíže s močením efektivně mírnit. Při potížích je však vždy dobré navštívit lékaře. „Zatímco je absolutní samozřejmostí, že každá žena má svého gynekologa, muži, přesvědčení o své nesmrtelnosti a nezničitelnosti, jsou si téměř jisti, že obtíže s prostatou má pouze soused,“ říká s mírnou nadsázkou Viktor Vik. Bohužel nemusí jít jen o nezhoubné zvětšování, ale může vznikat zcela bez příznaků i karcinom prostaty, který je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice. Včasná diagnóza zvyšuje šance na úspěch léčby.

Léky nejsou doplňky stravy

Podle odhadu lékařů trápí prostatické obtíže v České republice asi každého pátého muže po čtyřicátém a téměř každého druhého po padesátém roce života. Přitom řada z nich tyto problémy přehlíží nebo je řeší pouze neefektivními prostředky. A jak prostatu léčit? V podstatě to není složité. Jedna z možností jsou léky přírodního původu, které jsou vhodné na problémy s močením způsobené zbytnělou prostatou. Ovšem vždy je třeba rozlišovat mezi léky a doplňky stravy, protože léky na rozdíl od doplňků stravy mají potvrzený léčebný účinek. Do této kategorie patří například volně prodejný lék Prostamol Uno.