Hlavní hrdinové amerického sitcomu milují komiksy i Star Trek.  A jelikož Sheldon má s Wilem Wheatonem nevyřízené účty, nebylo od myšlenky, že by se mohli setkávat častěji, daleko k realizaci…

Wil se narodil herečce Debbie O’Connorové a lékaři Richardu Williamu Wheatonovi. První reklamu natočil už v sedmi letech, o čtyři roky později si zahrál po boku Richarda Dreyfusse a Susan Sarandonové ve filmu Síla lásky. „Být dětskou hvězdou bylo bolestivé. Všichni očekávali, že se budu chovat jako dospělý,“ vzpomíná na dobu, v níž mu pomáhala hlavně maminka.
Popularitu získal jako 15letý díky Star Treku. Wesleyho Crushera, mladého kadeta federace, představoval čtyři sezony, pak v seriálu hostoval a objevil se i ve snímku Star Trek: Nemesis (2002). Hrál ve spoustě dalších filmů a seriálů (Krajní meze, Diagnóza: Vražda, Heuréka – město divů, Kriminálka Las Vegas), věnuje se dabingu počítačových her a jejich testování. V roce 1999 si tento velký milovník karetních her vzal kadeřnici Anne, s níž vyženil dva syny.