Předchozí
1 z 2
Další

Naposledy jsme se viděli krátce po revoluci. Co se pro vás od té doby změnilo?
Já si na rozdíl od různých lidí myslím, že se změnilo všechno. Řeči typu, že se nezměnilo nic, mě už rozčilují. Dnes se přece na každém kroku mění spousta věcí. A osobně pro mě? Divadla a herci jsou v těžké situaci, Barrandov nenašel podobu, v jaké bude pracovat, všechno je jaksi ve vývoji. Já z toho ale nemám špatný pocit. Je to samozřejmě lepší než setrvávání v hnijících vodách, v bahýnku klidu a spokojenosti, byť s určitými jistotami, ale s vědomím, že se vůbec nic neděje a nemění. Teď má pro mě každá práce daleko větší smysl.

Miloslav Šimek.
ZLATÉ ROZHOVORY: Ctíme partu a kamarádství, říkal komik Miloslav Šimek

Tehdy jsme zabrousili v rozhovoru k politice. Vy jste se divil mému pesimismu, já zase vašemu optimismu. Není pro vás dnešní doba trochu zklamáním?
Pro mě jsou vždycky zklamáním lidé. Každý člověk vychází ze svých lidských vlastností, ze zásad čestnosti a lidskosti, nebo ze schopnosti pracovat určitým způsobem. Když se potom tihle lidé dostanou do funkcí, pracují s větší či menší osobitostí. U některých z nich je potom člověk ne snad přímo zklamán, ale spíš překvapen jistými výroky, názory, způsobem práce. V postatě se to ale dalo čekat. Byli jsme idealisté, když jsme si říkali – teď půjde všechno hladce, teď jsou to prima lidé a je to opravdu ono.

Abych se přiznal, taky jsem čekal, že všechno bude trošku jednodušší. Připadalo mi, že celá politická paleta bude celistvější, že nám všem půjde jen o jedno, dostat se rychle ze srabu. Ukazuje se však, že se vždycky přihlásí strašná spousta lidí, kterým najednou ani nejde o budoucnost státu, i když se tím zaštitují, ale třeba jen o pohodlné křeslo. Já sám podobné důvody nechápu. Připadá mi, že vláda nebo ti, co se dostali na důležité posty, to mají strašně těžké. Musí makat a jejich zodpovědnost je obrovská. Proč se tam lidé tolik cpou, nevím.

Miroslava Němcová
Miroslava Němcová: Bylo fascinující, jak se země zvedala, tvořily se zákony

Nemíříte tím trochu k napětí na Slovensku?
Myslím, že ani to není tak veliké překvapení. Vždyť už existovalo. Když jste si sedl do hospody, vždycky se v ní našel pivní mozol, který vyprávěl, jak nás ti Slováci okrádají. A totéž si říkali na Slovensku. Jenomže komunista a diktatura tohle uměli srovnat, a proto nic nemohlo vyhřeznout. Najednou je ale možnost svobodně manifestovat, a my musíme všechny křiklouny poslouchat.

I tak si ale myslím, že je šance ukázat poměr, kolik lidí s určitým rozhledem a vzděláním je proti těm jednoduchým a hloupým. Vykřiknout heslo a poslouchat, jak lidé řvou, protože našli nepřítele, není nic těžkého, zvlášť když jejich každodenní starosti a strach to ještě umocní. Jenže kdo má strach? Ten, kdo se bojí vlastní neschopnosti.

Monika Babišová
Monika Babišová: Umím si prosadit svou

Mluvíte o tom, že našli nepřítele. Od mnoha lidí, především umělců, jsem už ale několikrát slyšel, že listopad vlastně přinesl i ztrátu nepřítele, v jejich případě mnohdy působícího inspirativně.
To je ještě trošičku složitější. Každému trochu chytrému člověku bylo jasné, že to komunista dělá špatně a že žijeme v diktatuře. Nedalo se dělat nic jiného než používat jinotajů a narážek. My teď v divadle uvádíme antickou hru. Když si ji přečtete, najdete v ní věci úplně stejné. Boj s lidskou blbostí, stádností, špatnými lidskými vlastnostmi je věčný. A proto se musí celý život bojovat. Z toho důvodu teď bude hraní naopak daleko srozumitelnější a divadlo se vrátí ke své podstatě. Bude hrát o lidech a jejich vlastnostech.

Připadá vám, že dnešní doba přispívá k přeměně lidských charakterů?
Rozhodně je jistým způsobem formuje.

V pozitivním, nebo negativním smyslu?
Asi tak i tak. Záleží, jak na koho doba působí. Já jsem například ze svých zásad nic změnit nemusel. Nekradl jsem ani za komunistů, nesnášel jsem heslo Kdo nekrade, okrádá rodinu!, nekradu ani teď. Doma ani jinde jsem se to nenaučil. Takže v tomhle směru problémy nemám. Kdežto určití lidé budou podobné problémy mít vždycky. Kradli dřív, budou krást zas.

John Mucha.
Vnuk Alfonse Muchy: Pokud Praha postaví pro epopej budovu, ukončím soudní spory

Kdybychom se vrátili ještě k otázce naší státnosti. Vyjadřuje se k ní spousta umělců. Jaký je váš názor?
Já to vysvětluji jednoduše. Mávnout rukou a říct, když to chtějí, tak ať to mají, však oni uvidí, je jednoduché. To pro mě není řešení. V té chvíli bych se jako zbabělec totiž zachoval já. Na Slovensku mám velkou spoustu kamarádů, a když jsem potřeboval někdy pomoci, tak mi pomohli právě oni. Když jsem nemohl točit tady, tak jsem jezdil točit na Slovensko. A teď potřebují pomoc oni od nás. Proto by bylo zbabělé nechat je v tom. Je to něco obdobného, jako když dítě dělá voloviny a vy mu řeknete, tak si to dělej, však uvidíš.

Pojďme nyní pryč od politiky. Činoherní klub se s úspěchem vyhýbá tomu, co potkalo téměř všechna pražská divadla.
Dnes dostávají divadla do správy určité osobnosti, které by měly vědět, co s nimi. V tu chvíli, podle mě, se nedá dělat nic jiného než jim uvěřit. V našem divadle je cesta trošičku odlišná, ale směřuje v zásadě ke stejnému cíli. Je to pomalejší a není tak razantní. To, co se děje dnes, jsme zažili vlastně už v šedesátých letech.

Andrea Hoffmanová.
Herečka Andrea Hoffmanová: Dítě? Toho bych se nevzdala kvůli žádné práci

Tehdy, když Činoherák začínal, jsme také byli najímáni na roční smlouvy. Tehdejší Státní divadelní studio bylo tímto způsobem dokonce organizováno. Čili jde jen o to zvyknout si a přenést přes srdce, že „ty jo a ty ne“. A to je pro mnohé dost těžké.

Tím se pro hodně herců vytvoří velmi obtížná situace…
A nevezme je jiné divadlo, když budou dobří? A nebudou-li, tak co s nimi v divadle.

Vy máte za sebou řadu vynikajících a typických rolí. Nyní, kdy je znát citelný útlum československého filmu, nelitujete, že není do čeho „píchnout“?
Já jsem byl vždycky fanatikem Činoherního klubu, asi i proto, že jsem jeho spoluzakládajícím členem. Teď mi jde o to, aby se udržel v jisté kvalitě. A to bude bez legrace dost práce. My chceme dělat divadlo zvláštní, výjimečné tím, že je malé a má svou určitou filozofii. Situace je dnes úplně jiná než v roce 1964, kdy bylo naše divadlo založeno a kdy ještě žila spousta chytrých lidí z první republiky, kteří díky kvalitním školám o divadle něco věděli. Teď lidé touží jednoznačně po zábavě a představa o ní je velice jednoduchá.

Je dnešní doba pro herce nějakým způsobem přínosná?
Samozřejmě. Všechno, co se kolem děje, na nás působí. Copak jsem dřív vstával s tím, že si půjdu pustit zprávy, abych věděl, co se kde stalo? Dřív mi bylo jasné, že komunista veškeré zpravodajství stejně nějakým způsobem přetlumočí, a proto nemělo smysl se vůbec o cokoli snažit. Kdežto nyní mám pocit, že můj hlas je důležitý, aspoň při volbách.

Pokud se týká budoucnosti, mám z ní strach asi jako každý jiný. Vždyť jdeme do stejné nejistoty. Ale takový ten strach o sebe, že bych se řekněme neuživil, nemám. I kdyby přišla strašná krize divadelnictví, nebyly prachy vůbec na nic a já musel tohle své povolání načas opustit, práci bych vždycky našel. Okolo nás je přece tolik možností, jak se zaměstnat.

Jakub Vágner
Jakub Vágner: Že rybám nerozumíme, je pouze náš problém, ony spolu komunikují