V ČLÁNKU NAJDETE
Cucání palce malé děti uklidňuje. V prvním roce života nepředstavuje cucání palce výraznější problém. To se ovšem mění, pokud cucání palce přetrvává, dítě má palec v puse dlouhé časové intervaly a neumí se jinak uklidnit.
Pokud zlozvyk přetrvá do doby, kdy začnou sestupovat trvalé zuby, může si dítě způsobit vážné změny na zubech i čelisti. Přední zuby se totiž tlakem palce vysunují dopředu až do míry, kdy dítě není schopno dovřít pusu. Otevřený skus podle webu Healthline kromě estetických obtíží způsobí potíže s řečí, příjmem potravy i zdravím zubů.
Cucání palce může vést k vyhnutí zubů a otevřenému skusu:
Cucání palce má své výhody
Cucání palce uvolňuje hormony štěstí a miminko zklidňuje. Pro mnoho rodičů (a dětí) tak má své výhody. Jak na svém youtube kanále upozorňuje dětská ergoterapeutka Emma Hubbard, cucání palce vede ke klidnějšímu spánku jak rodičů, tak dětí.
„Dítě, které se naučí zklidňovat pomocí sání palce bývá obecně spokojenější, méně se budí a v periodách lehkého spánku je schopné se pomocí cucání znovu zklidnit a usnout,“ vyjmenovává výhody Hubbardová, kterou jen na Youtube sleduje přes půl milionu lidí.
Cucání palce může mít u dětí vážný dopad na skus a vývoj čelisti:
Stejnou funkci může sice plnit také dudlík, ten dítěti ale může při spánku vypadnout. Samo si dítě většinou nezvládne dát dudlík zpátky do pusy do věku 8 měsíců. Pěst si miminko zvládne samo vložit do pusy už ve věku jednoho měsíce.
Někteří odborníci ale doporučují sáhnout po dudlíku. Snáze se jej zbavuje a nepůsobí na zubech a skusu takovou škodu.
Kdy se z cucání palce stává problém?
Podle Hubbardové se dá cucání palce považovat za normální až do věku dvou let. Většina dětí přitom podle ní tento zlozvyk opustí nejpozději do 4 let. Její názor sdílí dentální hygienistka Whitney DiFoggio. Ta na svém youtube kanále, který sleduje téměř půl milionu lidí, šíří osvětu v péči o zuby.
„Dítě by ideálně mělo přestat s cucáním palce do tří let. Rozhodně nejpozději do pěti let,“ vysvětluje.
Nahrává se anketa ...
Dětská ústa se totiž aktivně vyvíjejí a rostou. „Stejně jako dokáží rovnátka tlakem upravit postavení zubů a čelisti, dokáže to i palec,“ popisuje DiFoggiová.
Rizika cucání palce
Cucání palce tak může zapříčinit podkusy, předkusy, ale také problematický otevřený skus. Tyto potíže mohou dále vést k problémům s čelistními klouby, bolestí, problémům s dýcháním a spánkem, jídlem i mluvou. „Riziko těchto problémů závisí na tom, jak často, jak dlouho a jak intenzivně si dítě palec cucá,“ vysvětlují na webu kliniky Mayo.
Dentální hygienistka radí, jak se zlozvyku zbavit:
- Nespěchejte – dítě si nepřestane cucat palec přes noc. Je to zvyk, který často buduje a utužuje roky. Proto na dítě ani sebe nespěchejte
- Chvalte a chvalte – A do třetice chvalte každý pokrok a úspěch
- Zažeňte nudu – u starších dětí vede k cucání palce často prostá nuda. Čeká vás dlouhá cesta autem? Ujistěte se, že má dítě neustále co dělat. Pomoci mohou drobné motorické hračky jako jsou fidget spinnery, ale stejně dobře poslouží i Lego nebo malování.
- Odměna – vytiskněte si kalendář a nechte dítě označit každý den bez cucání palce hvězdičkou. Dopředu si naplánujte odměny za úspěšný týden a měsíc. Může to být výlet do zoo nebo herny nebo nová hračka.
- Nové techniky – dítě si cucá palec nejčastěji ke zklidnění. Bude proto potřebovat naučit se jiné techniky, jak se naučit se stresem pracovat.
- Fyzická zábrana – zvláště náročné jsou pro děti noci a usínání. Mohou si palec do pusy dávat bezmyšlenkovitě, v polospánku. V tomto případě pomůže nějaký typ mechanické zábrany, který nedovolí palec začít cucat.
- Bez trestů a ponížení – „Ty si zase cucáš palec? Copak jsi mimino?“ Můžete to myslet dobře, ale podobné věty mohou místo napravení zlozvyku vést pouze k jeho skrývání. Navíc v dítěti podobné věty vzbuzují pocit studu a nedostatečnosti.
Mechanické pomůcky
S cucáním palce mohou pomoci různé mechanické pomůcky. Pořídit můžete silikonovou ochranu palce, která zabrání dítěti palec při vložení do úst sát. Stejně mohou posloužit i rukavice. U dětí starších tří let můžete vyzkoušet speciální gely na nehty. Při vložení do pusy dítě odradí od cucání i kousání nehtů hořká chuť.
Mechanické pomůcky by měly sloužit především na noc, kdy si dítě může dávat palec do pusy nevědomky.
Přečtěte si i další články, přinášející zajímavé rady a tipy pro kvalitní rodinný život.