V článku si přečtete:
Šest hodin zafixované v lehátkách a sedátkách
Až šest hodin denně stráví podle webu Americké asociace fyzioterapeutů děti v lehátkách, nosítkách, židličkách a dalších oblíbených pomůckách pro děti.
„Tato zařízení jsou pro rodiče pohodlná a miminka jsou v nich spokojená. Rodiče jsou tak motivovaní je využívat více. Omezují ale volný pohyb těla, krku i páteře a brání dítěti v prozkoumávání světa,“ vysvětlují na webu sdružujícím odborníky z oboru fyzioterapie, ChoosePT.
Nahrává se anketa ...
Problémy, se kterými se u takových dětí setkávají nazývají Container Baby Syndrome (z angličtiny, v překladu Syndrom uloženého dítěte). Patří sem opoždění psychomotorického vývoje, zploštění hlavičky, tuhnutí krčních svalů, zhoršení pohyblivosti a koordinace, ale také problémy v sociální oblasti, se zrakem či sluchem.
Na chybu mě upozornila až fyzioterapeutka
S problémy se u své dcery setkala také paní Zdeňka z Jihlavy. „Dcera od malička nesnesla být položená, pořád ji někdo musel nosit. Zachránilo nás až lehátko, kde byla spokojená a my tak zvládli i něco udělat,“ popisuje maminka.
Kromě lehátka ale malá Josefína trávila čas v dětské autosedačce, kde ji rodiče uspávali houpáním, v nosítku a skákátku, a v aktivním centru.
Miminko na volné podložce se přirozeně hýbe. Posiluje svaly, ale také rozvíjí mozek a celou nervovou soustavu:
„Když jsem si to zpětně sečetla, skoro pořád někde seděla. Upozornila mě na to až fyzioterapeutka. Všechno, co máme, je přitom pro malé děti přímo určené,“ svěřuje se maminka, která si přála nezveřejňovat své příjmení.
„Dobrý sluha, ale zlý pán. Na dobu nezbytně nutnou jo, ale jinak ne. Už jsme poučeni,“ svěřuje se na instagramu k používání dětských lehátek maminka Lenka.
Spočítejte si, kolik času je dítě někde připoutané
Problematice se věnuje také bioložka a autorka knihy Kidecology, Anya Dunham. Na svém webu vyzývá rodiče, aby si čas, který děti tráví někde připoutané nebo zafixované, spočítali. „Zjistíte, že to velice snadno může být i více než 50 % času,“ upozorňuje na webu Kidecology.
Jak snadné je pro rodiče podcenit čas, který děti tráví někde uložené, ilustruje na případu malého Kaie.
Osmiměsíční chlapec se ráno vzbudí a snídá v židličce. Potom ho maminka umístí do hracího stolečku. Po prvním spánku jede s maminkou do obchodu. V autě i obchodě je uložený v autosedačce. Přesune se na oběd do židličky, na procházku do kočáru a na večeři do židličky. Po večeři ho táta dal na deku na zem, kde se mu ale nelíbilo, a tak ho přesunul do lehátka, odkud spokojeně pozoroval rodiče. Večerní koupání strávil Kai ve speciálním sedátku do vany.
Všeho s mírou
Na skrytá úskalí lehátek a dalších dětských pomůcek upozorňují také čeští fyzioterapeuti. „Fixace v lehátku dětem neublíží, pokud tam budou tak 10 % času,“ vysvětlují na webu Polikliniky Prosek.
Dětská fyzioterapeutka Michaela Kačírková Voltrová, známá na sociálních sítích jako Dětská fyzio máma podotýká, že lehátko používané s rozumem může být dobrým pomocníkem. „Pomůcky, jako je lehátko nebo autosedačka, by měly opravdu sloužit jen na dobu nezbytně nutnou,“ upozorňuje rodiče Kačírková Voltrová.