Plíseň se v dětských hračkách může objevit snadno a rodič o ní často vůbec netuší. „Dětské hračky prostě přijdou do styku s vlhkostí, ať už je to voda z vany, nebo sliny na oblíbeném kousátku,“ píší na webu Clevelandské nemocnice. I přes pravidelnou dezinfekci se tak v oblíbené hračce může tvořit nebezpečná plíseň. Kdy stačí plíseň odstranit a kdy je lepší hračku vyhodit?

Jak se plíseň do hračky dostane

Plíseň se šíří spórami. Ty jsou všude kolem nás. Nebezpečí ale začnou představovat až ve chvíli, kdy najdou vhodné prostředí pro množení.

Plísni se nejvíce daří ve vlhku, temnotě a teple. Koupací hračky nebo kousátka tak mohou představovat perfektní prostředí pro její bujení. Stačí trocha vody, která se dostane do tmavých útrob.

Jak plíseň z hraček odstranit?

„Pokud jste našli malou tečku plísně na oblíbeném kousátku, stačí jej otřít mýdlovou vodou nebo dezinfekčním prostředkem,“ radí lékařka Kimberly Giuliano na webu Clevelandské nemocnice.

Pokud je ale napadení plísní výraznější, pošlete hračky rovnou do koše. To platí i pro případy, kdy hračka nevypadá napadeně, ale nepříjemně zapáchá.


Nahrává se anketa ...

Populární zdravotnický webový portál WebMD radí k čištění a dezinfekci hraček využít ocet. Ten sice není tak silný jako chemické přípravky, ale je šetrnější k hračkám a bezpečný pro dítě.

Po každém použití hraček ve vaně se také doporučuje vymačkat všechnu vodu, vypláchnout hračky mýdlem, nechat řádně vysušit a nakonec je otřít dezinfekčními ubrousky. Dezinfekci hraček byste měli provádět jednou týdně.

Dřevěné hračky, do kterých se pustila plíseň a jsou cítit, doporučuje doktorka Giuliano raději vyhodit.

Co můžete najít uvnitř plastových hraček:

Mikrobiolog radí: Jak se starat o hračky do vany a kousátka?

  • Vysušit – Hračky je třeba nechat poctivě vysušit. To však může být u některých problém. Voda nebo sliny se drží v záhybech hračky a vytvoří ideální prostředí pro rozvoj plísní, bakterií a kvasinek
  • Vydezinfikovat – hračky, u kterých je to možné, dezinfikujte k tomu určeným přípravkem
  • Vyvařit – jednoduchý a rychlý způsob, jak hračku bezpečně dezinfikovat
  • Ucpat otvor – nejjednodušší způsob je zabránit vniknutí vody, slin nebo jiných tekutin do hračky. Otvor v hračce je možné ucpat třeba tavnou pistolí.
  • Výběr – Nejjistější způsob je vybírat hračky bez otvorů, odolné a takové, které je možné vysušit a řádně čistit

Zdroj: Mikrobiolog Cameron Jones pro youtubový kanál 7News Australia

Jak nebezpečná je plíseň v hračkách pro děti?

Pokud už jste plíseň na hračce našli, určitě vás napadly obavy, co se dítěti může stát. „Obecně řečeno by tyto typy plísně neměly představovat větší problém a zdravý imunitní systém si s nimi poradí,“ radí Giulianová.

Hračku je samozřejmě lepší vyčistit a vydezinfikovat a pokud to není možné, vyhodit.

Problém však může nastat u malých alergiků, u kterých může způsobit kašel, potíže s dýcháním, svědění očí nebo rozvoj astmatu. Nebezpečná může být plíseň také pro děti s oslabenou imunitou.