Ve školce se děti učí uvolňovat ruku, doma s nimi trénujte jinak:
V ČLÁNKU NAJDETE
Co má dítě umět před nástupem do školy? Většina rodičů pomyslí na písmena, čísla, barvy. Jenže podle odborníků by s dětmi měli trénovat jiné schopnosti.
Podle výzkumu Univerzity Britské Columbie v Kanadě potřebují děti k úspěchu nejen ve škole ovládnout čtyři důležité schopnosti. Kreativitu, flexibilitu, sebekontrolu a disciplínu.
Nahrává se anketa ...
Na krušné začátky synovy školní docházky vzpomíná maminka Klára Nováková z Brna. „Ve školce se mu dařilo, žádný problém neměl. Před zápisem jsme trénovali takové klasické dovednosti. Tvary, písmena, aby se uměl představit a říct, kde bydlí,“ vzpomíná paní Klára.
Nástup do školy byl ale pro jejího syna náročný. „Zpětně bych se zaměřila na úplně jiné věci,“ přiznává.
Jak připravit dítě do školy? Trénujte exekutivní funkce
Souhlasí s ní také výzkumy. Pro úspěch nejen ve školních lavicích jsou důležité exekutivní funkce mozku. Díky nim dokážeme nahlížet na problém z více stran, hledat kreativní řešení, ale také zůstat soustředěni.
„Tyto funkce se tříbí pravidelným procvičováním a výzvami,“ vysvětlují vědkyně Adele Diamond a Kathleen Lee ve svém výzkumu.
Čtyři klíče k úspěchu: kreativita
Na rozvoj potřebných exekutivních dovedností se zaměřila v článku pro rodičovský web Today´s Parent neurovědkyně Cindy Hovington.
„Pro rodiče se může trénování těchto schopností zdát složité. Existují ale snadné způsoby, jak je s dětmi procvičovat,“ vysvětluje.
První důležitou schopností je kreativita. Místo předem nalinkovaných projektů dětem nabídněte možnost zapojit fantazii a tvořit dle svého.
Nezáleží přitom, zda si dítě staví hráze z kamení, hloubí potok v hlíně, kreslí, nebo modeluje. Důležitá je schopnost přicházet a pracovat s vlastními nápady.
Flexibilitu natrénujete i doma
Flexibilita je pro nástup do školy velice důležitou vlastností. Mění se prostředí, spolužáci, kamarádi, učitelé i systém dne. „Syn měl s přizpůsobením se novému tempu problém. Přišlo najednou hodně změn. Brzy začaly chodit poznámky, že je pomalý,“ vypráví Klára.
„Podle paní učitelky měl problém se přizpůsobit. Když se přecházelo na jinou činnost, chtěl si dodělat to svoje. Pak zase nestíhal další práci a už měl rozhozený celý den,“ popisuje maminka synovy potíže.
Problémy přizpůsobit se novému tempu má mnoho dětí. Flexibilita se přitom dá natrénovat při každodenním hraní. Stačí občas během hry něco pozměnit a sledovat, jak dítě reaguje. Rozhodí ho změna? Nebo se přizpůsobí a hraje dál?
Sebekontrola a disciplína
S flexibilitou souvisí sebekontrola. Je vaše dítě schopno zpracovat a ovládnout své emoce? Neurovědkyně Cindy Hovington rodičům radí aby s dětmi emoce už od raného věku pojmenovávali.
„Pomůže, když sami dětem popíšete, jak se zrovna cítíte a proč. Můžete s nimi sdílet, když jste zrovna frustrovaní nebo zklamaní a vysvětlit jim, jak si s tím poradíte,“ popisuje Hovington.
Disciplínu zase snadno natrénujete během her jako Cukr, káva, limonáda nebo piškvorky.