Především je důležité dětem začátky na kole co nejvíce ulehčit a neznechutit jim je. U začínajících jezdců je totiž důležité nadšení, stejně tak ale i technická stránka věci. Zohledněte také, v kolika letech má mít dítě své první kolo a jestli jej vybírat podle výšky. Výběr prvního kola zkrátka není radno podcenit.

Kdy začít s učením jízdy na kole

Obecně je naučit se jezdit na kole pro dítě i jeho rodiče jedním z velkých životních milníků. Průměrný věk, kdy se děti obvykle učí jezdit na kole, je mezi 3 až 7 lety. Ovšem to je jen průměrný údaj. Stejně jako se některé děti dokážou naučit jezdit na kole dříve, jiné budou možná chtít počkat, píše specializovaný web Guardian Bikes.

Malí i větší cyklisté musejí mít z jízdy především radost:

Deník oslovil odborníka Martina Raufera, bývalého profesionálního cyklistu a nyní lektora cyklistického oddílu pro děti a mládež Velo Akademie. Jak to je s učením a výběrem kol pro předškoláky podle něj?


Nahrává se anketa ...

Jak vybrat to nejlepší dětské kolo?

| Video: Youtube

„Prakticky hned lze v dítěti budovat pozitivní vztah k jízdě na kole tím, že jej to bude bavit už v dětské sedačce nebo přívěsném vozíku. Tím, že na cestě něco skvělého zažije,“ radí Martin Raufer. Dodává, že plastové „motorky“ jsou spíše hračkami. Zato odrážedla už v dítěti podle něj vytvářejí rovnovážné schopnosti.

Přechod na šlapací kolo je pak plynulý a individuální, podle individuálních schopností dítěte a také dostupnosti malého kola. „Doporučuje se vynechat kolo s protišlapací brzdou a také přídavná kolečka, to jde proti logice používání kola, kdy se brzdí brzdami na řídítkách. Ale ‚zákon‘ to není,“ říká Martin Raufer.

Pozor na fázi, kdy děti musejí zvládnout rovnováhu:

Jakých chyb se vyvarovat?

Občas se rodiče nebo prarodiče, kteří dítěti pomáhají se jízdě na kole naučit, dopouštějí chyb. Těch je možné se vyvarovat, pokud si vzpomenete na určité zásady.

Specializovaný server Cycle Sprog sestavil žebříček několika chyb, které se v rámci učení jízdy na kole opakují. Patří mezi ně například věk i velikost kola.

  • Dítě na to ještě nemá věk – Nenechte se v tomto inspirovat dětmi ze sousedství, které začaly šlapat do pedálů ve třech letech. Neznamená to totiž, že je připraveno i vaše dítě.
  • Chybí fáze na rovnovážném kole – Jednou z klíčových dovedností je u dítěte při výuce jízdy na kole zvládnutí rovnováhy. Balanční kola jsou k tomuto ideální. Když vaše dítě přejde na pedály, s balančním kolem mají již tuto dovednost zvládnutou.
  • Použití přídavných koleček – Doba pokročila a přídavná kolečka se ukázala jako brzda. Pro mnoho dětí, které s nimi totiž jezdilo, je naučit se jízdě na šlapacím kole složitější. Princip je jednoduchý. Jsou totiž zvyklé na stabilitu, a to zejména při zatáčení.
  • Nedostatek času – Učení se novým dovednostem nelze uspěchat, ať už se jedná o čtení, psaní, hru na hudební nástroj nebo sport. Učení se jízdě na kole není jiné. Neočekávejte, že vaše dítě dostane nové kolo a naučí se na něm okamžitě jezdit.
  • Příliš velký tlak – Jízda na kole by měla být především zábavou, proto je zbytečné dělat z toho příliš velkou vědu. Neočekávejte, že se dítě na kole v konkrétní moment „předvede“ a odložte chvíli telefon. Dokumentace prvních jízd není nutná nebo může přijít později.
  • Špatná velikost kola – Rodiče často udělají chybu s výběrem a nákupem kola. Buďto se nechají zlákat cenovkou u většího kola, „do kterého dítě doroste“, nebo naopak dítě rychle vyroste z kola, na kterém se učilo. Oba případy jsou nešťastné a mohou skončit nezájmem o kolo a jízdu na něm.
  • Příliš těžké kolo – Na trhu se objevují kola, která jsou špatně vyrobená a děti je neunesou. Některá startovací kola mohou vážit tolik, co dítě, což může být důvodem, proč dítě kolo odmítá.
  • Obuv – V neposlední řadě myslete na to, aby bylo vaše dítě správně obuté. Některé dětské boty (zejména dívčí) mají velmi hladkou podrážku a ta může z pedálů sklouznout, zejména pokud prší. Také neučte děti jezdit naboso nebo v ponožkách. 

Pozor na nesrozumitelné pokyny
Mějme na paměti, že ruku v ruce s motorickými dovednostmi dětí se stejně rychle nerozvíjejí jejich mentální schopnosti. Některé pokyny, jako třeba „přehoď si na lehčí převod“ nemusejí v rychlosti a ve stresu či euforii vůbec chápat, tvrdí Martin Raufer.

Podle čeho vybrat kolo?

Zaprvé Martin Raufer podotýká, že rozhodně nedoporučuje chystat kolo pro dítě jako překvapení. Má to totiž několik háčků. Kupříkladu od Vánoc do jara, kdy se dítě na kolo nejspíše poprvé posadí, může skokově velmi vyrůst a vyspět. Zadruhé je rozhodně lepší, když si dítě kolo vyzkouší samo. V neposlední řadě mají děti u kola někdy velmi překvapivé barevné preference.

„Kolo musí být plně funkční a mimořádně snadno ovladatelné. Například ovládání brzd je velmi důležité. Mějme na paměti, že síla prstů je u malého jezdce minimální. Je lepší kolo na nějaký čas přerůst, s koupí nového počkat a chvíli jezdit na malém, než svádět nerovný boj s kolem příliš velkým,“ radí Raufer a dodává, že nabídka pro předškoláky je momentálně velmi pestrá.

Při vybírání dětského kola zohledněte věk i výšku dítěte:

Velikosti se řídí průměrem kol v palcích, u těch větších velikostí jsou pak v nabídce i různé velikosti rámů. „Dítě musí mít kolo především rádo a musí je zvládnout, což je velmi individuální. Schopnosti dětí se již v tomto věku velmi liší, takže univerzální rada neexistuje. Zkoušejte, porovnávejte, nechte dítě nasednout nebo se kousek projet,“ uzavírá.

Analýza současného trhu dětských kol

Chceme-li vybírat kolo pro věkovou kategorii předškoláka, nejspíše se zaměříme na kola velikosti 12” (pro 2-4 roky), 14” (pro 3-5 let), případně 16” (pro 4-7 let).

V kategorii 12” na nás může často vyskočit model Beany Zero 2023, což by mělo být lehké, pohodlné a skvěle ovladatelné kolo. Seženeme jej v cenové relaci od 3290 korun až po 8990 korun.

Nechte výběr prvního kola na dětech, budou nadšené:

Dalším častým kouskem v této kategorii je kolo Amulet Tomcat 2023, které vyniká svou odolností. Seženeme jej v cenové relaci od 5290 korun do 9999 korun. Na bazarech seženeme obě tato dětská kola o dobré dva až tři tisíce levněji.

Když zapátráme v kategorii 14”, najdeme například model Woom 2 2022, který je uzpůsoben pro ty nejmenší cyklisty a dětské začátečníky. Většinou jej seženeme v cenové relaci kolem 10 tisíc, ale je možné jej koupit i o tisíc korun levněji. Na bazarech pak klidně za necelých 8 tisíc.

V kategorii 16” pak můžeme často najít opět kolo značky Beany Zero, konkrétně model Beany Zero 2022, který vyniká nízkou vahou a skvěle tvarovaným sedlem. Seženeme jej v relaci od 8990 korun do 13990 korun. Na bazarech lze sehnat i za 6 tisíc.