Co je spánková regrese

Spánková regrese je období v životě miminka a batolete, kdy dochází ke změnám ve spánkových rytmech. Je charakteristická tím, že má dítě najednou problém se spánkem. A špatné spaní se neomezuje jenom na noc.

„Nejnáročnější pro mě byla změna v denním spaní. Manžel byl celé dny v práci. Do toho jsme rekonstruovali, takže po práci dělal tam,“ popisuje Petra nástup obávané spánkové regrese u dcery.


Nahrává se anketa ...

„Když malá spala dvakrát dvě hodiny přes den, mohla jsem si chvíli odpočinout, něco doma udělat. Jenže pak zabrala sotva na půl hodiny a už se budila. Pořád dokola jsem ji kojila a uspávala,“ vzpomíná Petra.

Děti se často budí i v noci a pláčem se dožadují pozornosti rodiče.

„Náš malý má tuto neděli teprve čtyři měsíce, ale regresi máme už dva týdny. Dnes co hodinu vzhůru. Doufám, že to brzy přejde,“ svěřuje se na instagramovém profilu věnovanému dětskému spánku maminka Eliška.

„Dceři budou za týden čtyři měsíce a poslední noci je to masakr. Budí se snad po hodině, mám pocit, že slyší i spadnutí špendlíku na zem,“ komentuje maminka Nikola.

Co způsobuje spánkovou regresi

Nechvalně známou čtyřměsíční regresi podle odborníků způsobuje rozvoj cirkadiálního rytmu miminka. Cirkadiální rytmus jsou vnitřní hodiny, které řídí procesy v těle podle denní či noční doby a říkají nám, kdy je čas spát a kdy bdít.

„Dospělí během noci neustále přechází z lehkého spánku do hlubokého. Novorozenci ale lehký spánek neznají. Přechod na střídání lehkého a hlubokého spánku tak způsobuje, že se miminka mnohem častěji budí a pláčou,“ vysvětlují na webu nemocnice Penn Medicine v Lancasteru.

Miminka se totiž většinou neumí sama uklidnit a přejít z procitnutí zpátky do spánku.

Mezi další příčiny spánkové regrese se řadí vývojové milníky, které některým miminkům doslova nedají spát. Děti se mohou v noci přetáčet, klekat nebo i vstávat.

Spánková regrese trvá týdny

Podle webu What to expect trvá spánková regrese od dvou do čtyř týdnů. V některých případech ale může miminko i rodiče potrápit až šest týdnů.

„Pravá spánková regrese není jen pár těžkých nocí. Ale ne každé dítě si spánkovou regresi prožije,“ vysvětlují na webu nemocnice Penn Medicine.

Kdy můžete spánkovou regresi čekat?

Zdravotnický portál Medical News Today uvádí, že se odborníci shodují na celkem šesti velkých spánkových regresích.

První můžete čekat ve 4 měsících. Další mohou přijít v 6 a 8 měsících. Poslední velké regrese ve spánku čekejte v roce a ve dvou letech dítěte.

Spánkovou regresi musíte přečkat

Spánková regrese je jedním z méně příjemných aspektů dětského vývoje. Odborníci ale upozorňují, že je dočasná a časem sama přejde.

Můžete vyzkoušet nové způsoby uspávání. Houpání nebo zpívání. Dítě zkuste ukládat unavené, ale ne tvrdě spící. Aby se naučilo přejít do spánku samo. A v neposlední řadě se ujistěte, že miminko jde spát najedené a že mělo přes den dost času na volný pohyb.

Na zdravotnickém webu Healthline ale upozorňují, že někdy zkrátka nezabere nic a je potřeba náročné období prostě přečkat.

„Můžete dělat všechno správně a vaše dítě stejně nebude spát celou noc. Regrese ale nepotrvá věčně.“