Pro některé děti je stříhání jejich nehtů téměř traumatickou záležitostí a už jen pohled na nůžky přináší zděšení. A to i přesto, že jste nikdy v minulosti dítěti nikdy takto nezpůsobili žádnou bolest. Zde najdete několik tipů, jak děti s touto fobií uklidnit a jak jim v klidu nehty ostříhat.

Jak správně ostříhat nehty miminkům:

| Video: Youtube

Proč mohou být děti citlivé na stříhání nehtů

Reakce dětí na stříhání nehtů, která je často negativní, může být spojena s jejich smyslovým vnímáním tohoto pocitu. Nepříjemný a intenzivní pocit poté vyvolává extrémní reakci.

Některé děti mají tuto citlivost jako jednu ze svých výjimečných reakcí (jinak se tyto děti projevují běžně), ovšem u některých to může znamenat až tzv. poruchu smyslového zpracování, informuje specializovaný web Your Kids Table.

V mezní možnosti počkejte, až děťátko usne:

Tipy, jak bezpečně a v klidu dítěti ostříhat nehty

Aby se z obyčejného stříhání nehtů nestala antická tragédie, je možné dodržet několik tipů, které dokážou vaše dítě uklidnit. Specializovaný web Today’s Parent sestavil žebříček devíti tipů, jak na to.

1. Vyměňte nůžky za jiný nástroj

Když místo nůžek vyzkoušíte například kleštičky na nehty, nebo jen pilník, může to zmírnit úzkost a stres, které má dítě z „klasických“ nůžek. Existují také speciální sady na úpravu a leštění nehtů.

2. Děti mohou převzít kontrolu

Někdy je příčinou strachu dítěte ze stříhání nehtů i skutečnost, že nemá nad situací plnou kontrolu. Dejte mu tedy nůžky a zkuste mu vysvětlit, jak na to. Když si ostříhá nehty samotné, nebude už se tolik bát a navíc získá novou dovednost.

3. Ostříhejte nehty ve vaně plné vody

Někteří rodiče mají za osvědčenou pomoc vanu plnou vody. Voda nehty změkčí, a pokud navíc teče z kohoutku, není slyšet ani někdy obávaný zvuk stříhání.

4. Úplatek jako odměna

I když uplácení dětí není tou nejlepší výchovnou strategií, někdy se může ukázat jako účinné. Někdy může malý úplatek (jako například sladkost) za zvládnutí ostříhání nehtů pomoci a časem jej už nebudete potřebovat.


Nahrává se anketa ...

5. Postrašte dítě pravdou

Ještě nepříjemnější, než stříhání nehtů, mohou být nehty zarostlé. Vysvětlete dítěti, že pokud se nebudou nehty pravidelně stříhat, mohou zarůst do kůže a způsobit různé infekce.

6. Profesionální manikúra

Obzvlášť u holčiček může příslib krásných nehtů a například vyzkoušení laku na nehty zajistit spolupráci. Je dost možné, že tak strach vystřídá naopak nadšení.

7. Nechte děti dívat se

Když necháte děti, aby se dívaly na to, jak si sami stříháte nehty, možná tak zjistí, že se opravdu není čeho bát.

8. Několik nehtů rychle za sebou

Pokud ostříháte například tři nehty naráz rychle za sebou s krátkou pauzou mezi dalším stříháním, může to pomoci zvykání dítěte na jeho nepříjemný pocit.

9. Když už nezabere vůbec nic…

Pokud ani jedna z rad nepomohla, můžete vyzkoušet trik některých jiných rodičů. Zkrátka počkejte, až dítě tvrdě usne, a ostříhejte mu nehty ve spánku.

Jak správně technicky ostříhat nehty dítěte

Pokud si nejste zcela jisti, co děláte, zde je několik praktických pravidel pro bezpečné stříhání a úpravu dětských nehtů podle specializovaného webu Babyology

  • Stiskněte dítěti konečky prstů, abyste udrželi kůži daleko od nehtů.
  • Dítěti držte ruku pevně.
  • Stříhejte nehty podél jejich přirozené křivky – tam, kde začínají a končí.
  • Nehty na nohách stříhejte rovně – ne do obloučku jako na rukách.