Jak lidé pečovali o děti v pravěku? Možnou odpověď vědcům nabízí kmeny lovců a sběračů, které ještě dnes existují na několika málo místech v Africe nebo Jižní Americe. K nim patří například pygmejský kmen Mbendjele, který žije na území Republiky Kongo.

Právě na jeho fungování se zaměřili vědci z Univerzity v Cambridge. Výsledky jejich výzkumu napovídají, proč se dnešní rodiče mohou cítit vykořenění, osamělí a vyčerpaní.

„Lidský druh strávil 95 % svého vývoje v kmenech lovců a sběračů,“ vysvětluje pro CNN jeden z autorů studie, Nikhil Chaudary, proč se zaměřil právě na tyto kmeny.

Takhle žijí poslední kmeny lovců a sběračů v Africe:

| Video: Youtube

Na rodičích spočívalo jen 50 % péče

Závěry cambridgské studie vyzdvihují benefity komunitního života v péči o děti. Dětem kmene Mbendjele se během pozorování dostalo až 9 hodin péče denně z rukou až 15 členů kmene. Díky tomu se dětem dostala kvalitní péče a pozornost, zatímco matky měly prostor na odpočinek.

Vědecká skupina složená z antropologů a psychiatrů sledovala 18 dětí z kmene Mbendjele ve věku 0-4 roky.

„Na dětský pláč reagovali členové kmene výhradně utěšováním, nikdy negativně. Děti většinu dne strávili v intenzivním fyzickém kontaktu s pečovateli, přitom až 50 % péče se jim dostávalo od jiných členů kmene, než rodičů,“ popisují vědci ve studii.

Přestože dohromady o děti během dne pečovalo až 15 lidí, většina péče byla koncentrovaná mezi několik členů kmene.

Jsou děti evolučně nastaveny na sdílení péče?

Závěry studie pokládají otázku, zda jsou naše děti evolučně nastaveny na sdílenou péči. Vědci upozorňují, že kvalitní a stabilní sdílená péče může být pro vývoj dětí přínosem. A to jak v jeslích, tak i v ústavní péči. Zdůrazňují však, že tato péče musí pocházet od několik stabilních osob, nikoliv neustále se střídajících zaměstnanců a musí probíhat kvalitně, tedy nad rámec běžného dohledu.

„Jako společnost musíme zajistit, aby se matkám a dětem dostávalo dostatečné podpory a péče, kterou potřebují, aby se jim dařilo,“ podotýká doktor Nikhil Chaudary pro portál Earth.com.

Moderní rodiče na pokraji vyhoření

Výzkum Ohio State University se zaměřil na psychickou pohodu rodičů. Z tisícovky respondentů naprostá většina uvedla, že se potýkají s pocity osamělosti a vyhoření. Třetina z nich cítí nedostatek podpory a 79 % by ocenilo pocit spojení a sdílení s dalšími rodiči.

Osamělost se přitom může negativně odrazit nejen na psychické pohodě, ale také na fyzickém zdraví.

Přečtěte si i další zajímavé články s rodinnou tematikou v nabídce níže.